امروز : یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

arekhi 1 300x188 - خشکسالی موجب کاهش تولید محصولات کشاورزی شده است/ صادرات تخم‌مرغ به خاورمیانهترکمن نیوز:  مدیر جهاد کشاورزی گنبدکاووس گفت: کاهش بارش ها در سال جاری نسبت به سال گذشته سبب کاهش تولید ۷٠ درصدی در گندم و کلزا و ۸۳ درصدی جو شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ عبدالمک آرخی در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته جهاد کشاورزی اظهار کرد: کشاورزان تاکنون ۶۵ هزار تن گندم به ۱۱ مرکز خرید شهرستان و همچنین از پیش بینی تولید ۳۲٠٠ تن کلزا حدود ۱۷٠٠ تن به انبار تحویل داده شده است.

وی افزود: به سبب کاهش بارندگی و مشکلات تنش آبی حدود هزار و ۵۰۰ هکتار پنبه، ۴۰۰ هکتار آفتابگردان و حدود ۲ هزار هکتار شالی درحال کشت است که تقریباً یک سوم سال‌های قبل می‌باشد.

آرخی با بیان اینکه تاکنون ۹۸ درصد بهاری محصول کلزا و حدود ۱۰ درصد بهای محصول گندم به کشاورزان گنبدکاووس پرداخت شده افزود: بقیه هم ظرف روزهای آینده به حساب آنها واریز خواهد شد.

وی از اجرای پروژه‌های حوزه جهادکشاورزی با اعتبار ۱۳ میلیارد و ۶۷۹ میلیوت ریال از محل اعتبارات ملی و استانی خبر داد.

آرخی ادامه داد: ۱۳/۵ هکتار گلخانه در شهرستان تولیدات گلخانه ای دارند و تا پایان سال ۸ هکتار گلخانه دیگر به بهره برداری می رسد.

وی اظهار کرد: گنبدکاووس با تولید سالانه ۵۰ هزار تن تخم‌مرغ قطب تولید این محصول در کشور بوده و به کشورهای خاورمیانه تخم‌مرغ صادر می‌کند.

آرخی افزود: این شهرستان سالانه پنج هزار تن گوشت قرمز، ۵۳ هزار تن گوشت سفید(مرغ)، ۴۵ میلیون قطعه جوجه یک روزه گوشتی و ۵۰ هزار تن تخم‌مرغ تولید می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی گنبدکاووس از اختصاص ۵۷ هکتار زمین در روستای آراقویی به شهرک دامپروری خبر داد و گفت: گنبدکاووس در بخش‌های مختلف صنعت دامداری و کشاورزی ظرفیت و پنانسیل‌های خوبی دارد که اگر بخش خصوصی ورود کرده و تامین اعتبار شود می‌توان در بسیاری از بخش‌ها حرف اول را در سطح استان و کشور بزنیم.

neshast 2 300x188 - خشکسالی موجب کاهش تولید محصولات کشاورزی شده است/ صادرات تخم‌مرغ به خاورمیانه

 

لازم به ذکر است: این نشست با حضور مدیر جهاد کشاورزی شهرستان، تنی چند از کارشناسان و مدیران بخش‌های مختلف اداره جهاد کشاورزی گنبدکاووس و اصحاب رسانه برگزار شد.

گزارش از: یاشار نیازی

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز