امروز : دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

۲۵۵,۹۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    22286

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    16:21 | ۱۵ خرداد ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

کلزا 300x198 - خرید تضمینی 74 هزار تن کلزا در گلستاناخبارکشاورزی-ترکمن نیوز- معاون فنی و بازرگانی تعاون روستایی گلستان گفت: از اواخر اردیبهشت تاکنون ۷۴ هزار تن دانه روغنی کلزا از کشاورزان استان خرید تضمینی و بیشتر آن به کارخانه های روغن کشی حمل شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، وحید ملکی در گفت و گو باخبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار کرد: امسال خرید تضمینی کلزا توسط ۴۸ مرکز شبکه تعاون روستایی استان با عاملیت اداره کل غله و خدمات بازرگانی و با مباشرت اتحادیه شرکت های تعاونی روستایی گلستان انجام می شود.

در سال زراعی جاری نرخ تضمینی هر کیلوگرم کلزا با لحاظ ۲ درصد ناخالصی و ۱۰ درصد رطوبت، ۲۸ هزار و ۶۶۴ ریال تعیین شده است که نسبت به سال قبل ۵ تا ۶ درصد افزایش دارد.

به گفته ملکی؛ در سال زراعی جاری حدود ۶۱ هزار هکتاراز مزارع استان زیر کشت زراعت کلزا رفته و پیش بینی می شود از این سطح بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تن محصول برداشت شود.

کلزا یکی از بهترین محصولات زراعی در تناوب کشت غلات و دانه های روغنی در اراضی آبی و دیم است که موجب افزایش حاصلخیزی خاک، کاهش جمعیت آفات و بیماری ها و علف های هرز مزارع و بالا رفتن ۳۰ درصدی راندمان تولید می شود.

در سال زراعی ۹۶ – ۹۵ سطح قابل برداشت کلزا در استان ۲۵ هزار و ۷۱۲ هکتار بود و ۵۰ هزار و ۱۴۸ تن محصول توسط ۲۰ مرکز به صورت تضمینی خریداری شد.

معاون فنی و بازرگانی تعاون روستایی گلستان خرید ۳۰ هزار تن گندم و ۲۵ هزار تن جو را از دیگر فعالیت ها برشمرد و گفت: خرید تضمینی گندم مازاد برنیاز کشاورزان توسط تعاون روستایی ادامه دارد.

امسال در گلستان ۳۷۱ هزار و ۳۶۳ هکتار از اراضی به کشت گندم پائیزه اختصاص دارد که کارشناسان برآورد کرده اند حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن محصول برداشت شود.

همچنین بیش از ۶۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به زیر کشت جو رفته که برآورد کارشناسان تولید ۱۷۵هزار تن محصول است.

لینک عضویت تلگرام

https://t.me/ITNAnews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز