امروز : جمعه ۰۴ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

 • کد خبر :

  125109

 • /
 • تاریخ و ساعت :

  23:32 | ۰۸ دی ۱۴۰۲

 • /
 • دسته بندی :

 • پ

ترکمن نیوز – یاشار نیازی- خبرنگار کسی هست که اخبار وقایع و گزارشات خبری را برای انواع نشریات و یا رسانه‌های جمعی، چاپی یا اینترنتی گردآوری، انتخاب و منتشر می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ خبرنگاران با در نظر گرفتن ۳ اصل: سرعت – دقت و اطمینان اخبار را به گوش و چشم مردم می‌رسانند و درواقع خبرنگار حق اشتباه ندارد.

مهم‌ترین وظیفه‌ی خبرنگاران گردآوری اطلاعات دقیق و درست است به گونه‌ای که چنان در پی واقعیت و نشر آن باشد که گویی جان و زندگی انسان‌ها به آن بستگی دارد و ممکن است به مخاطره بیافتد.

خبرنگاران باید موشکافانه موضوعات را پوشش دهند و درصورت امکان شخصا در وقایع حضور یابد و اخبار دست اول را تهیه نماید و یا حداقل با کسانی که در محل بوده‌اند مصاحبه نماید و از منابع و مستندات مطمئن باشد.

خبرنگاران خوب کنجکاو، پرسشگر، تحلیلگر، صادق با روابط عمومی قوی، برای کارشنان ارزش قائل شده و استقلال فکری دارند، با جمع‌آوری اطلاعات کافی قدرت تشخیص دارند و موضوعات خبری را حداکثر واضح و بدون تکرار به اختصار منتشر می‌کنند.

درک درست مخاطبان یک رسانه، گروه سنی خوانندگان و یا بینندگان و برطرف کردن نیازهای مخاطبان هدف، از بهترین راه‌های تولید خبر مناسب است.

وظیفه خبرنگار است که حقایق را آنگونه که هست منتشر سازند و حق تحریف و تخریب آن را ندارند و هیچ مطلبی را از دید مردم نباید پنهان سازند.

خبرنگاری به عنوان شغلی سخت و پرمخاطره تعریف شده است و گاه خبرنگار مجبور به سفرهای کاری پرخطر است و در مواقع بلایای طبیعی چون سیل، زلزله و همچنین مناطق جنگی باید حضور یابد تا از نزدیک بتواند اخبار سریع و دقیق را منتشر سازد.

خبرنگار خوب باید قدرت سخنوری داشته باشد تا اگر نتوانست مطلب را بنویسد به صورت فی‌البداهه ارائه کند.

کیست 300x188 - خبرنگار کیست؟ خبرنگاران قضاوت را به افکار عمومی بسپارند!

آیا خبرنگار حق قضاوت دارد؟

خبرنگاران حق ندارند با دخیل کردن احساسات شخصی خود، باعث دورشدن خبر از منطق و عقل شوند.

کار خبرنگار قضاوت نیست و تنها منتقل کننده خبر و گزارش است تا مخاطب با مطالعه آنرا قضاوت کند.

خبرنگار باید بی‌طرفانه در وقایع حاضر شود و داشتن تعصبات بی‌جا و شخصی در تنظیم اخبار صحیح نیست.

قضاوت کردن مطبوعات و خبرنگار بسیار اشتباه است و خبرنگار تنها راوی وقایع و منتقل کننده خبر به مخاطبین هستند و باید قضاوت کردن را به افکار عمومی بسپارند.

خبرنگار تفاوت قضاوت خبر و یا تحلیل خبر را باید تشخیص دهد اینجاست که سواد خبرنگاری و رسانه به میان می‌آید و خبرنگار واقعی به صورت بی‌طرفانه خبر را منتقل می‌سازد.

خبرنگار حق ندارد از جایگاه همه‌چیز دان اخبار وقایع را منتشر سازد بلکه تنها در راه آگاهی رسانی باید فعالیت کند.

خبرنگار نمی‌تواند برای موضوعی حکم دهد بلکه می‌تواند تحلیل، انتقاد و پیشنهاد دهد و از لحن تند، توهین آمیز و تحریک آمیز پرهیز کند.

خبرنگار حرفه‌ای با تکنولوژی‌های روز دنیا در رسانه چون کامپیوتر، عکاسی و ادیت عکس، فیلمبرداری و تدوین فیلم و تنظیم گزارشات مکتوب و یا ویدئویی مهارت داشته باشد.

خبرنگار خوب باید از تیپ شخصیتی مناسب خبرنگاری برخوردار باشد همانگونه که در اکثر مشاغل پوشش و تیپ در موفقیت افراد تاثیرگزار است داشتن تیپ‌های مناسب خبرنگاری نیز می‌تواند برای این شغل پر اهمیت باشد.

حرفه‌ی خبرنگاری از نظر سازمان جهانی یونسکو

براساس گزارشی که از طرف یونسکو اعلام شده است «حرفه خبرنگاری» در سال ۱۹۷۸ توسط این سازمان درباره نقش رسانه‌های جمعی در تقویت و ایجاد صلح جهانی و تفاهم بین‌المللی به تصویب رسید. در این اعلامیه در مورد لزوم تربیت اخلاقی و اجتماعی خبرنگاران مطالبی ارائه شد.

این اعلامیه بیان کرده است که خبرنگاران باید تلاش و کوشش خود را به کار گیرند تا اخباری که به مردم انتقال می‌دهند، صحیح و دقیق و معتبر باشد و از تحریف اخبار بپرهیزند.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز