امروز : چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۶۶,۱۷۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    43440

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    13:15 | ۲۰ دی ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

300x200 - خبرنگاری انتقادی و پرخاشگری رسانه‌اییادداشت- ترکمن نیوز- بر اساس تحقیقاتی که در سال های اخیر در جامعه آمریکا به عمل آمده است،اکثریت آمریکایی ها اعتقاد دارند که گزارشگری امور جاری در رسانه ها و روزنامه های این کشور به شدت منفی،احساسی و مشوش کننده است .

بر اساس بررسی های انجام شده ،افکار عمومی در امریکا بر این اعتقادند که حجم بالای اخبار منفی در روزنامه ها ، مردم را نسبت به سیاست مداران و نظام سیاسی این کشور به شدت بدبین کرده است .(ص ۷۵ کتاب نرم خبر و سخت خبر،جمعی از نویسندگان ،ترجمه محمد رضا نوروزپور)

از اواسط دهه ۱۹۶۰ میلادی در ایالات متحده آمریکا نسل جدیدی از روزنامه نگاران ظهور کردند که رویه غالب کاری آنها، پرسشگری از رفتار و برخوردهای سیاست مداران بود.این نسل در اوایل دهه ۷۰ میلادی، در یک اقدام حماسی با افشای رسوایی واترگیت،زمینه استعفای ریچارد نیکسون رئیس جمهور وقت آمریکا را مهیا کرد.

بعد از این رویداد، روزنامه نگاری انتقادی در فضای رسانه ای این کشور و غالب کشورهای غربی به شیوه غالب در فعالیت رسانه ای تبدیل شده و افشاگری های مستمر رسانه ای خواب آرام را از دولتمردان غربی گرفت.برخی از صاحب نظران مسائل اجتماعی، اعتقاد دارند یکی از مهم ترین عوامل سالم سازی ساختار برورکراسی در جوامع غربی و کاهش چشمگیر مواردی مثل اختلاس و سوء استفاده از قدرت در این گونه جوامع، نقش آفرینی روشنگرانه اصحاب رسانه بر اساس رویکرد انتقادی است.

در این چارچوب، باورجامعه شناسان این است که یک رسانه مداخله گر، به شدت مشکوک و پرسشگر بهتر از رسانه سازشکار می تواند به جامعه قدرت دهد.روزنامه نگاری انتقادی خبرنگار را ملزم می سازد که با دقت و موشکافی تمام ،عملکرد مقامات را مورد بررسی قرار داده و ناکارآمدی و کاستی های آنها را آشکار سازد.این خصلت برای حرکت قانونمدارانه سیاست مداران حکم کیمیا را دارد.

در کنار این برداشت درست، در یک دهه گذشته برخی از صاحب نظران حوزه رسانه با ابراز نگرانی از منفی نمایی مستمر رسانه ای، اعتقاد دارند که کارکرد انتقادی رسانه ها در غالب موارد و کشورها لوث شده است.در این نگرش این باور تقویت می گردد که در غالب اوقات ، یک خبرنگار انتقادی با یک ارزیابی صحیح و منطقی از رویدادها، به تنظیم اخبار و گزارش های خود نمی پردازد.

این گروه اعتقاد دارند برخی از خبرنگاران صرفا به طرح یک ضد ادعا در برابر اظهارات سیاست مداران محدود شده اند.به عبارت ساده تر، این گروه در کنشگری رسانه ای صرفا بر نفی هر گونه گفتار و رفتار سیاست مداران تاکید دارند .پلری ساباتو از اساتید علوم سیاسی آمریکا، این نوع خاص از گزارشگری انتقادی را روزنامه نگاری پرخاشگرانه قلمداد می کند.این صاحب نظر نتیجه این رویه را بی اعتمادی جامعه به سیاست مداران و نظام های سیاسی قلمداد می کند.

در یک تحلیل عمومی باید گفت که اگر روزنامه نگاری انتقادی را عامل اصلی فرسایش سیاسی ساختار و نخبگان سیاسی قلمداد کنیم اوج بی انصافی ست .اما بنظر می رسد خبرنگاران و فعالان رسانه ای باید بین سوء استفاده های بزرگ واشتباهات کوچک تفکیک و تمایز قائل شوند.اگر مطبوعات دارای چنین توانی نباشند می توانند فضای جامعه را مسموم کرده انسجام ملی را خدشه دار سازند .

از منظر روانشناسی اجتماعی،تاکید مستمر بر فضای نقد بی رحمانه رسانه ای،باعث تقویت سرخوردگی اجتماعی می گردد.در این شرایط نه تنها شهروندان نسبت به نظام و سیستم سیاسی بدبین می شوند،بلکه اعتماد خودشان را به کنشگران سیاسی در شکل عام از دست می دهند.این وضعیت برای جامعه یک فاجعه اجتماعی است.

در یک جمع بندی نهایی از این مساله باید گفت که این بیان تاریخی که رسانه رکن اساسی دموکراسی است مورد قبول همه صاحب نظران این حوزه است و بیان مباحث فوق به مفهوم نفی حق نقد و شفاف سازی رسانه ای نیست.اما باید مراقب بود تا از آن طرف پشت بام سقوط نکنیم. عملکرد برخی از جریان سازی های رسانه ای در فضای مجازی در ماه های گذشته، مصداق عینی خبرنگاری پرخاشگرانه است .اینکه ما منتظر باشیم از هر کلام و رفتار دولتمردان خرده بگیریم ،یک رویه غیر اخلاقی و مخرب برای اعتماد عمومی است .باید اعتدال رسانه ای را رعایت کنیم .

منبع: اساس نیوز

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز