امروز : پنج شنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۴,۴۶۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    25753

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    9:49 | ۰۸ تیر ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

و خائنان به اهل سنت 300x169 - خادمان و خائنان به اهل سنتیادداشت – ترکمن نیوز- در فضای عمومی و به شکل خاص در برخی از رسانه های خاص که به آنها رسانه زرد اطلاق می گردد ،استفاده از عبارات و واژگانی مثل خائن مزدور خودفروش جاسوس و …از عمومیت قابل توجهی برخوردار است.

رسانه های زرد به آن بخش از رسانه‌ها اطلاق می گردد که با عدول از اصول حرفه ای و اخلاقی فعالیت رسانه ای،تلاش می کنند با تمسک به رویه های پوپولیستی و عوام پسند به جریان سازیهای پیش پا افتاده و سخیف بپردازند.

استفاده از این قبیل عبارات غالبا از طرف آن بخش از رسانه ها مورد توجه قرار می گیرد که تنها برداشت و رویه خود درباره مسایل مختلف را بر حق دانسته و به تبع آن سایر برداشت ها را ناحق قلمداد می کنند. در مرحله بعد برای حذف دیدگاه مخالف از عبارت هایی مثل خائن و مزدور استفاده می گردد.

در فضای کنشگری هایی که در زمینه اهل سنت ساکن ایران در حال جریان است برخی از رسانه های زرد تلاش می کنند مرزبندی متفاوتی از حدود خدمت و خیانت به اهل سنت ساکن ایران ترسیم نمایند. در رابطه با اهل سنت ساکن ایران برخی از رسانه های فعال مشخصه های بارزی از یک رسانه زرد را دارند. شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت که از خارج از کشور اقدام به پخش برنامه های مختلف می نمایند، نمود های بارزی از رسانه های زرد هستند.

سواستفاده از احساسات مذهبی و قومی اهل سنت و تلاش برای تحریک گری مستمر از جمله مشخصه های بارز ماهواره های منتسب به اهل سنت است. این شبکه ها تلاش می کنند با تاکید مستمر بر مشکلات وکمبودها ،فضایی از ناامیدی و سرخوردگی را در بین جوانان ما ایجاد نمایند.

مرزهای خیانت و خدمت

بازی با الفاظ و وارونه سازی برخی از برداشت ها از مفهوم واقعی اعمال و رفتارها، یکی از کارکردهای رسانه هایی است که به اصول و قواعد اخلاقی فعالیت رسانه ای پایبندی ندارند .در دنیای پیچیده کنونی علی رغم اینکه رشد آگاهی و معرفت عمومی باعث افزایش گستره و عمق دانش بشری شده است، پیچیدگی های فعالیت رسانه ای تشخیص مرزهای حقیقت و واقعیت را با مشکلات بیشتری نسبت به گذشته مواجه کرده است .

در این شرایط برخی از رسانه ها تلاش می کنند با استفاده از ترفندهای مرسوم فریب مخاطب، مسائل را به گونه ای که مد نظر خودشان است به جامعه انتقال دهند .در این شیوه، تنها بخش هایی از یک حادثه و یا واقعه بصورت گزینشی به مخاطب انتقال داده شده و در مرحله ای بالاتر و پیشرفته تر با ترکیبی از اخبار دروغ و کذب ،تلاش می شود مخاطب از زاویه مد نظر آن رسانه به حادثه نگاه کند .نکته جالب ماجرا این است که این شیوه پیام رسانی تحت عنوان خدمت به جامعه القاء می گردد.تشخیص خدمت با خیانت در این فضای پیچیده نیازمند درکی عمیق و حرفه ای است که متاسفانه بخش قابل توجهی از جامعه از آن برخوردار نیستند .

شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت و زمین بازی نامعلوم

اگر به گذشته نه چندان دور فعالیت شبکه هایی مثل نور و کلمه نگاهی بیاندازیم ،متوجه خواهیم شد که این رسانه ها با سوء استفاده از خلاء موجود در زمینه فعالیت رسانه مخصوص به اهل سنت در ایران به راحتی توانستند میدان دار جریان سازی رسانه ای در بین اهل سنت ایران گردند .تشنگی جوانان ما به فرا گرفتن احکام دینی و علاقه مندی آنها به افزایش آگاهی تاریخی خود از وقایع صدر اسلام، باعث شد که این شبکه ها با تاکید صوری و ابزاری بر محورهایی همچون صحابه کرام و خانواده گرامی حضرت رسول اکرم رضی الله عنهم اجمعین بر طبل نفاق و چند دستگی در جامعه بدمند.

در این میان غضنفرهای داخلی هم هیزم آتش افروخته شده بوسیله این شبکه ها را فراهم می کردند .مراد از غضنفرهای داخلی افراد و گروه های تندرو و بی منطقی هستند که هر از چند وقت با ناآگاهی از خطوط قرمز اهل سنت، به مقدسات و شخصیت های مورد احترام اهل سنت توهین می کنند.توهین ها و مباحث تند این طیف از افراد در برخی از شبکه های فرصت طلب به عنوان نگاه جامعه پیرامونی به عقیده اهل سنت معرفی می گردد .نتیجه این معرفی هم مشخص است .افزایش کینه و عداوت مذهبی!

در این بستر مناسب و در نتیجه غفلت ناشی از عدم درک ضرورت های ایجاد یک محیط رسانه ای فراگیر خاص اهل سنت ایران ، شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت وارد فاز جدیدتری شده اند .در این مرحله این شبکه ها تلاش می کنند با تحریک جوانان ما در حوادث مختلف، گسل های مذهبی و اجتماعی موجود در جامعه را عمیق تر نمایند . این عملکرد در حوادث اخیر سیستان و بلوچستان و بویژه حادثه تلخ ایرانشهر نمود عینی تری پیدا کرده است .

در مساله ایرانشهر و موج رسانه ای ایجاد شده پس از اعلام ابعاد این حادثه از طرف امام جمعه این شهر( که بنظر می رسد قدری با تعجیل و در یک چارچوب احساسی بیان شده است )برخی از رسانه های فرصت طلب تلاش کردند با تحریک احساسات و غیرت جوانان بلوچ این مساله را به یک بحران منطقه ای تبدیل نمایند .متاسفانه برخی از بزرگان ما هم تحت تاثیر این فضا قرار گرفتند .اما بعد از چند روز، اخبار دیگری از ابعاد بسیار محدودتر این حادثه و نحوه متفاوت وقوع جرم منتشر شد. نتیجه انتشار این بخش از اخبار بدنامی مردم متدین ایرانشهر بود .چه کسی مسبب این بدنامی است ؟

آیا جریان سازان رسانه ای که در شبکه های ماهواره ای و فضای مجازی با بزرگ نمایی این حادثه، در تلاش بودند از آن به عنوان ابزاری در جهت رسیدن به اهداف مبهم خود استفاده نمایند، خادمان به اهل سنت هستند؟کدام خادم اهل سنت به خود اجازه می دهد در چارچوب اهداف پلید رسانه ای خود با آبرو و اعتبار یک شهر و قوم شریف بلوچ بازی کند ؟قضاوت در این زمینه را به خود فعالان اهل سنت واگذار می کنیم!

ماکیاولیست های رسانه ای

نیکولو ماکیاول نظریه پرداز مشهور ایتالیایی جمله معروفی دارد که متاسفانه با کج فهمی از طرف برخی از رسانه ها ،به عنوان محور تلاش گری رسانه ای مد نظر قرار گرفته است .عبارت معروف ماکیاول این است که “هدف وسیله را توجیه می کند”. توصیف و تفسیر این عبارت این است که در امور سیاسی و اجتماعی برای رسیدن به اهداف مد نظر باید از هر گونه ابزار و وسیله ای بهره گرفت.

در دنیای سیاست، بخش قابل توجهی از دولت ها، اصل مذکور را به عنوان رویه اصلی خود در سیاست داخلی و خارجی درنظر گرفته و بدون توجه به معیارهای اخلاقی برای نیل به اهداف خود به هر ابزاری متوسل می شوند .در عرصه رسانه ای هم برخی از رسانه ها از این رویه برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند .در این مسیر ،اصل مهم، تحصیل اهداف ترسیم شده بوده و حاشیه های اخلاقی محلی از اعراب ندارند .در جریان اخیر ایرانشهر هم مشاهده کردیم که مدعیان خدمت و آگاهی بخشی به اهل سنت چگونه با فضاسازیهای خود به اعتبار و آبروی ایرانشهر به عنوان مهد فرهنگ و علم سیستان و بلوچستان خدشه وارد کردند .

ضرورت هوشیاری علما و نخبگان شاخص اهل سنت

یکی از مسائل مهم در رابطه با فعالیت های رسانه ای شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت تمرکز خبری آنها بر روی بیانات دو یا سه نفر از علمای اهل سنت و برجسته کردن این اظهارات است .این پردازش معنادار رسانه ای در پاره ای از اوقات ممکن است برخی از علمای ما را دچار اشتباه محاسباتی نماید .

دقت در تیپولوژی بیانات و اظهاراتی که در این شبکه ها برجسته می شود مخاطب را به این نتیجه می رساند که آنها فقط سراغ آن بخش از سخنرانی ها می روند که لحن و فضایی انتقادی داشته باشند .در این شرایط بخش های دیگر بیانات علمای اهل سنت که نیمه پر لیوان در آن دیده شده و به تشکر از خدمات انجام شده در کشور اختصاص پیدا می کند، در این شبکه ها جایی ندارد .همین رویه در برگیرنده نتایج معناداری برای علمای بزرگوار ما است .با اندکی دقت ،علما و نخبگان ما به راحتی می توانند به نیات پشت پرده این گونه رویه های رسانه ای آگاهی پیدا کرده و خدمت را از خیانت و تحریک تشخیص دهند .امید که با ذهنیتی منصفانه به بررسی رویه های رسانه های این شبکه ها بپردازیم .

منبع : asasnews

لینک عضویت کانال تلگرام

https://t.me/ITNAnews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز