امروز : جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

ترکمن نیوز: حمله‌ی روسیه به اکراین این روزها زیاد شنیده می‌شود. آیا روسیه به اکراین حمله خواهد کرد؟
چرا روسیه به طور گسترده به مرزهای اکراین ارتش خود را فراخوانده؟

روسیه و اکراین ۲ 1024x688 - حمله روسیه به اکراین بحث داغ مجامع بین الملل است/آیا روسیه به اکراین حمله خواهد کرد؟!

 قبل از هر چیز «روسیه»، «اکراین» و «بلاروس» از یک نژاد هستند بنام نژاد اسلاو و زبان بلاروسی و اکراینی هم تفاوت اندکی با زبان روسی ندارند مثل تفاوت بین دو زبان اصفهانی و یزدی هست تفاوت جزئی است.

شباهت زیادی بین مردمان این ۳ کشور وجود دارد. زمینه ی اتحاد روسیه ی قرن ۱۷ تا ۱۹ و سپس شوروی سابق به واسطه ی این ۳ کشور بوده است.

زمینه‌ی از هم پاشیدگی شوروی سابق هم با مشورت این ۳ کشور و طی نشست مینسک انجام شد که در سال ۱۹۹۲ شوروی از هم پاشید و ۱۵ جمهوری مجددا مستقل شدند.

علت فروپاشی شوروی سابق فشارهای غرب و آمریکا بود و اعتماد به کمک‌های اقتصادی غرب بود که آخرین رهبر شوروی «میخاییل گورباچف» اصلاحات سیاسی خود را شروع کرد و تز خود را در دو کتاب بنام «گلاسنوست و پروستاریکا» مطرح کرد گورباچف فریب غرب را خورد بعدها هم اعتراف کرد.

اما اکنون ناتو به جمهوری‌های سابق شوروی در واقع به حیاط خلوت شوروی و روسیه‌ی فعلی وارد شده است روسیه مثل برادر بزرگتر عمل می‌کند و انتظار دارد همه بهش گوش بدهند و ورود جمهوری‌های سابق با ناتو خط قرمز روسیه است.

غرب موفق شد در گرجستان قرقیزستان اکراین انقلاب مخملی به‌راه بندازد با طرح‌های «جورج سوروس» یهودی سرمایه‌دار که هزینه می‌کند برای تغییر حکومت‌ها تحت عنوان جامعه‌ی مدنی…

اما اکراین به‌دلیل نزدیکترین خط تماس با رومانی لهستان و شرق اروپا تلاش می‌کند به ناتو بپیوندد و پیشتر ۲ استان اکراین هم ادعای استقلال طلبی کردند مثل دونسک و لوهانسک که اکنون تحت تسلط دولت مرکزی نیستند.

همچنین شبه جزیره‌ی کریمه که روسیه آن را کامل ضمیمه‌ی خاک خود کرد البته کریمه در زمان «خروشچف» از روسیه گرفته شد و داده شد به جمهوری اکراین چون خروشچف اکراینی بود این خدمت را به زادگاه خود کرد ولی چند سال گذشته روس‌ها آن را دوباره به روسیه برگرداندند که حضور روسیه در کریمه یعنی تسلط کامل بر دریای سیاه و دریای آزوف است.

روسیه برای گوشمالی غرب و اکراین نیروهای خود را نزدیک مرز اکراین مستقر کرده است و اکنون محاصره‌ی کامل دریایی و زمینی را کامل کرده… غرب هر روز خبر حمله‌ی روسیه را اعلام می‌کند ولی دولت روسیه و دولت اکراین تایید نمی‌کنند فعلا از نطر رسانه‌ایی جنگ شروع شده است و غرب بسیار خوشحال است به قیمت قربانی کردن اکراین جنگ شروع بشه که بهانه‌ی حمله به روسیه را داشته باشند.

اما پوتین عاقل‌تر از این حرف‌هاست و فقط به محاصره اکراین ادامه خواهد داد تا تمکین اکراین به نرفتن در پیمان ناتو و شاید نزدیک شدن به روسیه…

سال‌ها پیش بعد از فروپاشی شوروی پنتاگون وزارت دفاع آمریکا طرحی نوشت که روسیه باید تجزیه و به ۳ قسمت تقسیم شود، همچنین قزاقستان، که این طرح از جعبه سیاه پنتاگون لو رفته، بیرون درز کرد و به روس‌ها رسید.

بنابراین روس‌ها حالت پیشگیرانه به خود گرفتند و مراقب هستند که آمریکا بیشتر از این به حیاط خلوت آنها نزدیک نشود.

ولی نقطه‌ی فتنه اکنون در اکراین ایجاد شده و طلایی‌ترین جمهوری سابق شوروی که غرب بر طبل جنگ می‌کوبد جلوتر از مردم و دولت اکراین…

اما حضور روسیه در «پیمان شانگهای» و اتحاد خوب با چین و اینکه شانگهای یک پیمان امنیتی و اقتصادی هست و ایران هم عضو رسمی آن شده است در واقع دو بلوک غرب و شرق در مقابل هم صف آرایی خواهند کرد و روسیه و متحدینش باید یک گوشمالی به غرب بدهند با چاشنی نظامی تاکتیکی نه جنگ فراگیر بلکه با فشارهای سیاسی و تحریم انرژی غرب و پایان ماجرا به‌نفع روسیه رقم خواهد خورد.

اکراین گرچه چهارمین ارتش اروپا را دارد ولی تاب مقاومت در برابر روسیه و متحدین روسیه را نخواد داشت گرچه مردمان و ارتشی بسیار جسور و شجاع دارد.

 

روسیه و اکراین 1024x688 - حمله روسیه به اکراین بحث داغ مجامع بین الملل است/آیا روسیه به اکراین حمله خواهد کرد؟!

 

اکراین نباید در توطعه آمریکا گرفتار شود

بنابر این چه جنگ بشه که محال است چه جنگ نشه مصالحه بشود بازنده‌ی اصلی اکراین است.

اکراین نباید فریب غرب را بخورد در گرداب این چالش و مرداب فرو رود اکراین باید در سیاست‌های نزدیک شدن به غرب چرخش ایجاد کند…

اینجانب بیشتر جمهوری‌های سابق شوروی را از نزدیک سفر داشته‌ام در صحبت‌هایی که با مردمان این مناطق داشتم تمامی آنها تمایل بازگشت و اتحاد با روسیه و بازسازی شوروی را دارند و گرچه پوتین هم همچین تفکری را دارد اما تحت عنوان پیمان‌های داخلی بین جمهوری‌های سابق.

چرا روسیه غرب را منکوب خواهد کرد:

۱. اولا روس‌ها بسیار جسورتر از غرب هستند و غربی‌ها تاب مقاومت دربرابر ارتش روسیه را ندارند از نظر فردی سربازان روس شجاع‌تر هستند.

۲. تفکر ملی در اذهان روس‌ها و مردم روس هست که دولتمردان تا می‌توانند کشور را بزرگتر کنند و مردم با نداری و گرسنگی کنار خواهند آمد ولی اقتدار کشور براشون مهم‌تر هست. این تفکر را اینجانب در گفتگو با مردمان روس شنیدم در سفرها همچنین منابع آنها را مطالعه داشتم همچین تفکری به منافع ملی دارند.

پس بالاترین هدف برای مردم منافع ملی کشور هست همانطور که در علم سیاست هم منافع ملی بالاترین هدف هست.

۳. روس‌ها معتقدند در خانه‌ی خود تحت فشار غرب هستند و غربی‌ها مهمان‌های ناخوانده هستند که به حریم خانه‌ی آنها نزدیک شده‌اند. پس روحیه ی دفاع روس‌ها بالاست.

۴. با محاصره و فشارهای اقتصادی و حضور مدیران میانی شوروی سابق در اکراین به احتمال به سقوط دولت زیلنسکی منجر خواهد شد و چرخش اکراین به سمت روسیه اتفاق خواهد افتاد.

۵. اکراین از نظر تامین گاز فقیر است که هم گاز مصرفی و هم حق ترانزیت که ناشی از عبور خط لوله‌ی گاز روسیه به اروپا از اکراین می‌گذرد درآمد قابل توجهی دارد و گاز روسیه به شرق اروپا و اکراین قطع شود اروپا و خصوصا آلمان دچار مشکل خواهد شد پس در برابر اروپا روسیه دست برتر را دارد گرچه روسیه مورد تحریم اروپا قبلا قرار گرفته است.

۶. نیروهای آمریکایی در آخرین نقطه‌ی غربی اکراین مستقر شدند در حالی که در مرز با روسیه و بلاروس قرار نگرفته‌اند پس هم وحشت دارند هم خود را از مرز با روسیه دور نگه داشتند.

۷. روسیه یک قدرت اتمی است و توان نظامی و موشکی بالایی دارد و همراهی چین با روسیه که از ناحیه‌ی تایوان چین تحت فشار آمریکاست در آن منطقه چین به سربازان آمریکا و تایوان فشار خواهد آورد.

۸. بیشتر جمهوری‌های سابق شوروی با روسیه همراهی خواهند کرد که از نظر نیروی زمینی روس‌ها مشکل تامین نیرو ندارند ناگفته نماند جبهه‌ی مقاومت هم با روس‌ها همراهی خواهد کرد بدلیل نقش روس‌ها در سرکوب داعش به همراه ایران پس چون بانی داعش آمریکا و غرب هست جبهه‌ی مقاومت به کمک روس خواهد رفت و در حوزه مدیترانه و اینکه در بندر طرطوس سوریه نیروی دریایی و هوایی و زمینی روسیه حضور دارد و جنوب اروپا را تهدید خواهد کرد و از سمت دریای سرخ جبهه‌ی یمن نیز تقویت خواهد شد پس روس‌ها دست برتر را دارند.

۹. هدف روس‌ها وحشت برای اروپا است و ناتو که ناتو بیشتر از این به حیاط خلوت روسیه نزدیک نشود و هیچ جنگی را روسیه شروع نخواهد کرد ممکن است جنگ محدود در جاهایی بدنبال تحریکات غرب و به‌صورت تاکتیکی رخ دهد نه جنگ فراگیر اما اگر اینطور که غربی‌ها منتطر جنگ هستند اگر از طرف روس‌ها اتفاق بیفتد که بعید است خب می‌شود یک جنگ جهانی محدود در شرق اروپا شرق و جنوب اروپا و دریای چین ولی این گستردگی محتمل هست.

۱۰. طبق فشار رسانه‌ایی غربی‌ها بسیار راغب به جنگ هستند تا حدی که حتی ساعت شروع جنگ را از طرف روسیه هم اعلام کردند گویی غربی‌ها در اطاق جنگ روس‌ها قرار دارند.

منتطر حوادث بعدی باشیم که اوضاع به چه سمت و سویی پیش می‌رود اما آنچه مشخص هست بلوک‌بندی شرق و غرب در حال شکل‌گیری است.

قاسمی 150x150 - حمله روسیه به اکراین بحث داغ مجامع بین الملل است/آیا روسیه به اکراین حمله خواهد کرد؟!نوشته‌ی: حمید قاسمی

دکترای روابط بین الملل متخصص منافع ملی
و سیاست خارجه جمهوری اسلامی ایران ۲۴ آذرماه ۱۴۰۰

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز