امروز : جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    103941

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    18:11 | ۲۶ آبان ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

وزیر امورخارجه ازبکستان 300x151 - حل و فصل مناقشات افغانستان اولویت سیاست خارجی ازبکستان استترکمن نیوز:  وزیر امور خارجه ازبکستان گفت: کمک به حل و فصل صلح آمیز مناقشات افغانستان و برقراری روابط با همسایه جنوبی از جمله مهم‌ترین وظایف سیاست خارجی ازبکستان بوده و خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ «عبدالعزیز کامل‌اف» وزیر امور خارجه ازبکستان در شهر «بروسکل» گفت: کمک به حل و فصل صلح آمیز مناقشات افغانستان و برقراری روابط با همسایه جنوبی از جمله مهم ترین وظایف سیاست خارجی ازبکستان بوده و خواهد بود.

کامل‌اف افزود: ما با مردم افغانستان طی قرون متمادی در فضای واحد فرهنگی – تمدنی کنار هم زندگی کردیم. ازبکستان و افغانستان را ریشه‌های دوستی دیرین، اشتراکات تاریخی، مذهبی، آداب و سنن به هم پیوند می‌دهند.

وزیر امور خارجه ازبکستان اظهار داشت: ما با این کشور برادر یک سیاست دوستانه مبنی بر اصول احترام متقابل، حقوق برابری، عدم دخالت در امور داخلی و در نظر گرفتن منافع یکدیگر پیاده می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: جنگ افغانستان که ده‌ها سال به طول انجامید بر روابط ما با افغانستان تاثیر منفی داشت و برای امنیت منطقه‌ای و بین المللی تهدیدات جدی ایجاد کرد. تداوم این اوضاع مانع توسعه پایدار در منطقه از جمله آسیای مرکزی شد و به چشم انداز سرمایه گذاری و اقتصادی آن لطمه زد.

کامل‌اف ادامه داد: ازبکستان با «طالبان» در سال‌های 1990 میلادی روابط کاری برقرار کرد و همچنین در آغاز پروسه صلح آمیز در «دوحه» سهم بسزایی داشت. همه این موارد برای ازبکستان در حل و فصل اوضاع افغانستان یک نقش ویژه‌ای بوجود آورد.

وزیر امور خارجه ازبکستان تاکید کرد: نتایج همایش بین المللی سطح بالا در مورد به هم پیوستگی بین آسیای مرکزی و جنوبی در روز 16 ژوئیه سال 2021 میلادی در شهر «تاشکند» نشان داد که ما تا چه اندازه علاقمند هستیم که افغانستان مانع این اتصال نشود، بلکه یک پل بین دو منطقه باشد.

وی عنوان کرد: هم اکنون دولت موقت «طالبان» که به قدرت رسیده، تلاش می‌کند، جامعه بین الملل آن را به رسمیت بشناسد. این برای جامعه جهانی امکان واقعی برای برقراری گفت و گوهای موثر با دولت جدید افغانستان و ارائه کمک به مردم افغان برای بازگشت به زندگی ایمن فراهم می‌کند. ما باید از تبدیل این کشور به «یک دولت مطرود» طبق سناریوی تاسف آور معروف سال‌های 1990 میلادی جلوگیری کنیم.

وزیر امور خارجه ازبکستان اظهار داشت: به هیچ عنوان نباید در زمان سخت کنونی افغانستان در انزوا قرار گیرد و مردم افغانستان در برابر چالش‌های سخت تنها بماند. اوضاع انسانی در این کشور به یک مرحله فلاکت بار نزدیک است، اما ما می‌توانیم به مردم افغانستان کمک موثر و فوری ارائه دهیم.

کامل‌اف افزود: استفاده از تمام امکانات جامعه جهانی برای آزاد کردن دارایی‌های بین المللی افغانستان، لغو تحریم‌ها و همچنین ارائه کمک‌های عملی در بازسازی سیستم بانکی کشور از جمله گام‌های اولیه است.

وزیر امور خارجه ازبکستان یادآوری کرد: همچنین باید کریدور بشردوستانه به کشور  ایجاد شود تا مردم افغانستان گرسنه نمانند و بتوانند زمستان سخت را پشت سر بگذارد. این اقدامات از بحران بزرگ انسانی و رشد جمعیت پناهجویان افغانستانی جلوگیری می‌کند. ازبکستان نخستین کشوری بود که به مردم افغان کمک بشردوستانه شامل مواد غذایی، دارویی و پوشاک ارسال کرد.

وی همچنین گفت: ما همچنین با طرف افغان در مورد همکاری‌های متقابل گفت و گو کردیم. روز 16 اکتبر سال جاری میلادی در شهر «ترمذ» نخستین دیدار کاری در سطح معاونین نخست وزیران دو کشور برگزار و در آن همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی بررسی شد.

وزیر امور خارجه ازبکستان اظهار داشت: ما به پایبندی به موضع اینکه تنظیم استراتژی پسادرگیری کلید اصلی حل و فصل اوضاع افغانستان است، ادامه می‌دهیم. جذب افغانستان به پروسه‌های اقتصادی منطقه‌ای باید برای جامعه جهانی در اولویت قرار بگیرد.

کامل‌اف عنوان کرد: ما خواستار اجرای طرح‌های اجتماعی و اقتصادی در کشور از جمله در زمینه‌های انرژی و حمل و نقلی هستیم.

وی ادامه داد: در این میان، اطمینان داریم که دولت جدید افغانستان برای انجام وعده‌های خود و تعهدات بین‌المللی مانند ایجاد دولت فراگیر، رعایت حقوق و آزادی بشر از جمله حقوق زنان و اقلیت‌های ملی، مبارزه با تروریسم بین‌المللی و قاچاق مواد مخدر، جلوگیری از استقرار در قلمرو کشور گروه‌های مختلف تروریستی، قطع هرگونه روابط با آنها، حمایت از روابط حسن همجواری با کشورهای منطقه تمام اقدامات ممکن را  انجام خواهد داد.

کامل‌اف یادآوری کرد: دیگر هیچ وقت از قلمرو افغانستان نباید کوچک ترین تهدیدی نسبت به کشورهای دیگر ایجاد شود.

وی بیان کرد: فکر می‌کنیم دولت موقت افغانستان توان انجام این گام‌های مهم را دارد که این کشور در آینده نزدیک می‌تواند یک عضو برابر روابط بین دولتی و بین المللی، بخشی از جهان متمدن باشد.

وزیر امور خارجه ازبکستان در پایان اظهار داشت: راه دیگری وجود ندارد، فقط باید مردم افغانستان را به پیشرفت و شکوفایی و افغانستان را به صلح رساند.

 

گردآوری: گروه بین الملل ترکمن نیوز
https://turkmensnews.com
منبع:  farsnewsدر تاشکند

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز