امروز : پنج شنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۵,۸۷۰

ریال

|

دمای هوای شهر

مرزی ایران ترکمنستان 1 - حل مشکل ریلی بین جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان در اینچه برونترکمن نیوز:  در چهاردهم اسفند ماه سال ۱۳۹۹ مشکل ارتباط ریلی بین ایستگاه راه آهن اینچه برون در خاک جمهوری اسلامی ایران و ایستگاه اترک در خاک ترکمنستان بعد از گذشت شش سال از احداث خط بین المللی مذکور بر طرف شد و ظرفیت ارتباط ریلی و سرعت مبادله واگن‌ها بین دو کشور افزایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  عدم یکسان بودن اندازه خط آهن‌های دو کشور و تعریض نشدن بخشی از خط آهن مذکور در داخل ترکمنستان، موجب کندی و هزینه بر بودن انتقال واگن‌ها به داخل خاک این کشور  شده و امکان استفاده از ظرفیت کامل این خط مهم ترانزیتی منطقه ای و بین المللی فراهم نشده بود

در جلسه کابینه وزرای دولت ترکمنستان به ریاست رئیس جمهور ترکمنستان، معاون وزیر حمل و نقل ترکمنستان، گزارشی از فعالیت های در دست اجرا جهت اتصال دومین شاخه ریلی بر روی پل راه آهن “دوستی”  واقع در مرز دو کشور (اینچه برون) ارائه نمود و به منظور استمرار فعالیت ارتباط ریلی بین المللی بین قزاقستان – ترکمنستان و ایران و افزایش بیش از پیش نقل و انتقال ریلی بین ترکمنستان و ایران پیشنهاداتی به رئیس جمهور ارائه گردید و رئیس جمهور آن کشور بر استمرار تلاش ها در طرح بین المللی مذکور تاکید نمود.

شایان ذکر است، راه آهن اینچه برون – اترک – برکت در سال ۱۳۹۳ با حضور روسای جمهور سه کشور جمهوری اسلامی ایران، ترکمنستان و جمهوری  قزاقستان و در راستای تقویت کریدور شمالی – جنوبی و برای دستیابی کشورهای آسیای میانه و روسیه به آبهای خلیج فارس و دریای عمان افتتاح شد. متاسفانه وجود مشکلات جزئی موجب شد طرف ترکمنی همکاری لازم را در تکمیل و تعریض حدود ۲۰۰ متر از مسیر مذکور را بعمل نیاورده و موجب عدم استفاده از ظرفیت مذکور گردد.

حال با تکمیل این پروژه، امید می رود، در آستانه کاهش مشکلات حمل و نقلی و ترانزیتی در شرایط پسا کرونایی، ظرفیت انتقال حمل و نقل و ترانزیت در این کریدور ارتباطی مهم افزایش یابد.

افتتاح راه آهن مذکور در آستانه مذاکرات ویدئو کنفرانسی سران اکو و تحویل گرفتن ریاست اکو توسط ترکمنستان صورت گرفت که نشانه ای از اراده ترکمنستان برای بسط همکاری‌های منطقه ای در قالب اکو در دوران ریاست این کشور است . رئیس جمهور قزاقستان نیز در سخنرانی خود در اجلاس اخیر اکو، بر استفاده از ظرفیت کامل خط ریلی سه جانیه بین قزاقستان – ترکمنستان و ایران در سال ۲۰۲۱ تاکید نمود.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز