امروز : دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۴۱,۰۳۰

ریال

|

دمای هوای شهر

keshavarzi golestan 300x210 - حفظ منابع پایه تولید با توسعه کشاورزی حفاظتیکشاورزی-ترکمن نیوز-  کشاورزی حفاظتی، حفاظت از منابع پایه تولید یعنی آب و خاک است، اگر این منابع پایه تولید وجود نداشته باشد بدون تردید محصولات غذایی نیز وجود نخواهند داشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  فارس نوشت:اگر چه اصطلاح کشاورزی حفاظتی از سال‎های خیلی دور در ادبیات کشاورزی کشورهای توسعه یافته جای خود را باز کرده است اما این تکنیک بسیار مهم چند سالی می‎شود مورد توجه مسوولان از جمله مسوولان بخش کشاورزی در گلستان، که محور اصلی اقتصاد آن کشاورزی محسوب می‎شود،قرار گرفته است.

کشاورزی حفاظتی مجموعه‎ای از تکنیک‎ها شامل اصلاح روش‎های خاک‌ورزی، نگهداری بقایای گیاهی در سطح مزرعه، تناوب زراعی مناسب، کاهش تردد ماشین‌آلات در مزرعه و افزایش حاصلخیزی خاک است.

افزایش جمعیت و تقاضای بالا برای غذا موجب شده تا در سال‎‎های گذشته بدون توجه به حفاظت از منابع پایه تولید که شامل آب و خاک است به فکر حداکثر بهره‎برداری از این منابع باشیم که این امر در دراز مدت نتیجه‎ای جز نابودی منابع تولید و به خطر افتادن امنیت غذایی در بر نخواهد داشت، البته در این میان مشکلات اقتصادی کشاورزان و عدم حمایت از این قشر موجب شده تا کشاورزان توجه کمتری به حفاظت از منابع تولید داشته و تنها به فکر گذران معیشت خود باشند، با این وجود امروز بیش از گذشته برای پایداری و بقای تولید نیاز به توسعه کشاورزی حفاظتی داریم.

*مقرون به صرفه بودن کشاورزی حفاظتی نسبت به کشاورزی سنتی

یک کارشناس کشاورزی در گلستان، کشاورزی حفاظتی را نسبت به کشاورزی سنتی بسیار مقرون به صرفه دانست و در گفتگو با خبرنگار فارس از گرگان اظهار کرد: در کشاورزی حفاظتی با استفاده از ادوات خاص می‎توان با یک بار عملیات خاک‌ورزی تمام مراحل اولیه کاشت و داشت را با هم انجام داد بنابراین از لحاظ هزینه و نتیجه کار برای کشاورز بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

سعید سلیمی تصریح کرد: در کشاورزی سنتی یک ماشین‌آلات تا چند بار و با ادوات متفاوت برای عملیات کاشت وارد مزرعه می‎شود که این امر برای کشاورز هزینه و استهلاک بالا و در نتیجه عدم سودآوری در پی خواهد داشت.

وی با اشاره به دلایل عدم استقبال کشاورزی حفاظتی در گلستان گفت: مزارع کشاورزی گلستان اغلب مزارع کوچک هستند و از لحاظ اقتصادی آن چنان بازدهی برای کشاورز به همراه نخواهد داشت تا وی موظف شود خود را با علم روز مطابقت دهد بنابراین شاهد هستیم کشاورزی حفاظتی در میان کشاورزان گلستان کمتر رعایت می‎شود.

کارشناس کشاورزی بیان کرد: کشاورزی حفاظتی نیاز به ماشین آلات خاص دارد از آنجایی که کشاورزان استان در مزارع کوچک خود اقدام به کشت می‎کنند قادر به فراهم کردن این ماشین‌آلات که هزینه بالایی نیز دارد نیستند.

سلیمی خاطرنشان کرد: کشاورزی حفاظتی نیاز به هزینه اولیه دارد که تقبل هزینه‎ها خارج از توان کشاورز است در حالیکه در سایه حمایت دولتی می‎توان کشاورزی حفاظتی را در استان توسعه داد.

وی از مزایای اجرای کشاورزی حفاظتی به عواملی از جمله کاهش فرسایش آبی، بادی و خاک، کاهش تردد تراکتور و ادوات در مزرعه و صرفه‌جویی در مصرف انرژی، کاهش رواناب در مزرعه و حفظ رطوبت خاک، کاهش فشردگی خاک و بهبود ساختمان آن عنوان کرد و افزود: در خاک‌ورزی سنتی تردد ماشین‌آلات در مزرعه موجب افزایش هزینه، فشردگی خاک، کاهش مواد آلی و حاصلخیزی خاک و افزایش فرسایش آبی، بادی و خاک زراعی خواهد شد.

*کاهش هزینه‎های تولید با به کارگیری کشاورزی حفاظتی

عضو هیئت علمی و پژوهشگر مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گلستان با بیان اینکه کشاورزی حفاظتی، حفاظت از منابع پایه تولید یعنی آب و خاک است، در گفتگو با خبرنگار فارس از گرگان اظهار کرد: اگر این منابع پایه تولید وجود نداشته باشد بدون تردید محصولات غذایی نیز وجود نخواهند داشت.

محمداسماعیل اسدی تصریح کرد: کشاورزی حفاظتی بر سه اصل «حداقل دستکاری خاک، حفظ بقایای گیاهی و تناوب زراعی» به هم پیوسته است در این میان بهترین گزینه عدم دستکاری خاک می‎باشد.

وی اضافه کرد: حفظ خاک منافع زیادی برای کشاورزان به وجود خواهد آورد در واقع خاکی که کشاورزان از آن استفاده می‎کنند میلیون‎ها سال زمان می‎برد تا تشکیل شود و از سویی ۹۵ درصد غذایی که مردم استفاده می‎کنند در بستر خاک رشد می‎کند، تشکیل یک سانتیمتر خاک زمانی بین ۳۰۰ تا ۸۰۰ سال زمان می‎برد بنابراین باید خاک را به صورت یک سیستم زنده دید چرا که در این خاک میلیون‎ها موجودات ذره بینی فعالیت می‎کنند تا خاک را بارور و به ما محصول دهد.

پژوهشگر مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گلستان افزایش سودآوری در بخش کشاورزی را به عواملی از جمله کاهش هزینه‎های تولید مرتبط خواند و گفت: برای کشت محصول، زمین را می‎توان به روش‎های مختلف آماده کرد که البته این امر هزینه‎های زیادی به کشاورز متحمل می‌کند اما برای کاهش هزینه‎ها توصیه ما این است با به کارگیری کشاورزی حفاظتی و یکبار تردد می‎توان به راحتی زمین را کشت و هزینه‎های سوخت، کارگری و استهلاک را کاهش داد.

اسدی با بیان اینکه هنوز تصور این امر برای کشاورزان سخت است تا در کشت محصول زمین زیر و رو نشود افزود: موضوع مهم این است که باید با زمان پیش رفت و حفظ خاک در الویت و همه ما قرار بگیرد و بدانیم بدون آنکه خاک را به هم بزنیم می‎توان گیاه را پرورش داد.

وی خاطر نشان کرد: وقتی خاک زیر و رو می‎شود در معرض هوادهی قرار می‎گیرد و ماده آلی خاک که همان بقایای گیاهی در خاک است باعث تهویه و نفوذپذیری خاک می‎شوند زمانی که خاک زیر و رو شود کربن خاک با هوا ترکیب شده و به صورت گاز دی‌اکسید کربن که یک گاز گلخانه‎ای است وارد جو خواهد شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه گلستان گفت: دستگاه و ادوات مجهزی وجود دارد که با شیار کوچک بذر و کود را وارد زمین می‎کنند و بدین ترتیب با هر باد یا بارش خاک در معرض فرسایش نخواهد بود و محصول حاصلخیز به دست می‎آید.

اسدی در سال زراعی جدید به کشاورزان توصیه کرد تا تناوب زراعی را رعایت کنند، وی افزود: یک زمین را نباید سالیان سال زیر کشت گندم برد چون آفات در آنجا آشیانه می‎کنند و مجبور به مبارزات شیمیایی زیادی خواهیم شد که هم هزینه زیادی دارد و هم به محیط زیست آسیب وارد می‎کند.

وی بر رعایت تناوب زراعی تأکید کرد و گفت: کلزا در تناوب گندم است بنابراین باید از آن استفاده کرد، ریشه عمیق این محصول موجب حاصلخیزی خاک و کاهش آفات و بیماری می‎شود.

براساس این گزارش ۲۵ درصد از تنوع زیستی کره‌زمین در بستر خاک است و بیش از ۹۰ درصد محصولات کشاورزی در بستر خاک تولید خواهند شد بنابراین برای حفظ امنیت غذایی و پایداری تولید باید خاک که یکی از منابع اصلی تولید محسوب می‎شود را حفظ کرد و این امر در سایه به کارگیری کشاورزی حفاظتی و البته حمایت مسوولان از این تکنیک مهم محقق خواهد شد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز