امروز : جمعه ۰۸ بهمن ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۷,۷۱۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    47426

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    20:24 | ۱۶ اسفند ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

گنبدکاووس-ترکمن نیوز- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: افزایش ارتباط دانشگاه ها با منابع طبیعی برای جلوگیری از انقراض برخی گونه های جنگلی و مرتعی و یا جایگزین کردن گونه های جدید متناسب با شرایط اقلیمی، از نیازهای ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ ابوطالب قزلسفلو در نشست هم اندیشی استادان دانشگاه کشاورزی گنبدکاووس با کارشناسان منابع طبیعی بابیان اینکه منابع طبیعی از سرمایه های ملی کشور هستند،گفت: هرگونه تخریب و انقراض گونه های جنگلی و مرتعی، خسارت های جبران ناپذیری ازجمله مهاجرت و پدیده ریزگردها را به دنبال می آورد.

وی ادامه داد: امروز پدیده ریزگردها مناطق شمالی گلستان را تهدید می کند و اگرچه اقداماتی درقالب اصلاح و احیای مراتع و بیابان زدایی توسط منابع طبیعی با مشارکت برخی جوامع محلی درحال انجام است اما دیگر ادارات و نهادها، دانشگاه ها، تشکل های مردم نهاد و رسانه های گروهی بایستی به کمک بیایند.
قزلسفلو تصریح کرد: ۷۰ درصد وسعت استان گلستان را عرصه های جنگلی و مرتعی تشکیل می دهند که حفاظت و نگهداری از این مساحت، نیازمند مشارکت همگانی است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت: با همت مجری طرح های تحقیقاتی گونه های مرتعی دانشگاه گنبدکاووس دو گونه مرتعی بومی مناطق شمال گلستان به نام های گون علوفه ای (‘asteragalus podolobus’) ودیو خار ترکمنی (‘lycium’) یا ، توسط تیم تحقیقاتی این دانشگاه احیا شد.

به اساس این گزارش:  در پایان این نشست تفاهم‌نامه همکاری متقابل دانشگاه کشاورزی گنبدکاووس با اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان منعقد گردید.

لازم به ذکر است:  امروز  رییس و کارکنان منابع طبیعی همراه با تعدادی از استادان گروه مرتع دانشگاه گنبدکاووس، مدیر عامل و اعضای اتحادیه و شرکت های تعاونی مرتعداران و تعدادی از اعضای تشکل سبزگامان بسکی از مزرعه چهار هکتاری ‘گون علوفه ای’ از گونه های مرتعی درحال انقراض منطقه که مجددا احیا شده، در بخش مرزی داشلی برون یازدید کردند.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز