امروز : چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

قالی دخترانه 300x172 - حسرت‌ دختران تورکمن پشت دار قالیتورکمن نیوز:  دخترک ۱۰ ساله ترکمن روپوش رنگی خود را بر تن کرد، کیف و کفش صورتی خود را به سرعت برداشت ، خندان از مادر خداحافظی کرد در کوچه دوستانش را دید که دست در دست هم با هم شعر و آواز می خواندند و به سمت مدرسه روانه شدند.ناگاه دستی بر پشتش زده شد، صدایش کرد غنچه، دخترک سر را بلند کرد و چشمهایش را مالید، دختر چرا بر روی دار قالی خوابت برده است.به لباس هایش نگاه کرد از روپوش و کیفی و کفش صورتی خبری نبود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛   دخترک 10 ساله ترکمن روپوش رنگی خود را بر تن کرد، کیف و کفش صورتی خود را به سرعت برداشت ، خندان از مادر خداحافظی کرد در کوچه دوستانش را دید که دست در دست هم با هم شعر و آواز می خواندند و به سمت مدرسه روانه شدند.

ناگاه دستی بر پشتش زده شد، صدایش کرد غنچه، دخترک سر را بلند کرد و چشمهایش را مالید، دختر چرا بر روی دار قالی خوابت برده است.

دخترک نمی خواست انگار از خواب بلند شود، در رویای زیبایی بسر می برد به لباس هایش نگاه کرد از روپوش و کیفی و کفش صورتی خبری نبود.

شمار زیادی از دختران و پسران منطقه ترکمن نشین جرگلان واقع در شهرستان راز و جرگلان به علت محرومیت از تحصیل باز مانده اند.

عبدالله بهمن با بیان اینکه توانایی فرستادن دخترانم برای ادامه تحصیل ندارم افزود: من پنج فرزند دارم که فرزندانم در بافت قالب به همسرم کمک می کنند، اگر کار نکنند گذران زندگی برایمان زیاد سخت است.

وی که خود کارگر است افزود: متاسفانه درآمد من بسیار پایین است به همین علت همسر و فرزندانم قالب م یبافند و چند دخترم تا ابتدایی تحصیل کرده اند اما ادامه تحصیل نداده اند چرا که هم اکنون مشغول بافت فرش هستند.

یکی از دختران این منطقه که 20 ساله است و تا چهارم ابتدایی تحصیل کرده است گفت: متاسفانه خانواده ام به علت فقر و کمبود درآمد از ادامه تحصیل من خود داری کردند.

فریده رحیمی با بیان اینکه خانواده های ترکمن با تحصیل دختران رابطه خوبی ندارند افزود: متاسفانه فقر فرهنگی در این منطقه بیشتر بی داد می کند.

وی از مسئولان خواست تا بیشتر منطق محروم را در این خصوص درک کنند و تصریح کرد: حتی برخی از خانواده ها به علت نبود لباس، نوشت افزار فرزند خود را مدرسه نمی فرستند.

وی گفت: بیشتر خانواده های ترکمن نیز بعد از پایان دوران ابتدایی حتی با وضعیت مناسب اقتصادی از فرستادن فرزندا دختر خود به مدرسه خود داری می کنند.

دختران بازمانده از تحصیل مدتهاست بین آمارهای مسئولان آموزش و پروش گم می​ شوند، با وجود اینکه تعداد کمی آمار از سوی مسولان ارائه می شود اما طبق صحبت ها و گفته های خود اهالی روستایی تعداد زیادی از کودکان و نوجوانان از تحصیل بازمانده اند.

فرماندار راز و جرگلان در یک گفت و گو با رسانه دولتی در خراسان شمالی گفته است: ۱۳۵ دانش‌آموز بازمانده از تحصیل در شهرستان مرزی و محروم راز و جرگلان شناسایی شده‌اند که ۹۵ نفر آنان را دختران تشکیل می‌دهند.

محمد زارعی هدک افزوده است:  اقدامات مختلفی برای جذب این افراد به تحصیل انجام شده است که از جمله می توان به شناسایی ۶۰ کودک اشاره کرد که با اقداماتی موافقت خانواده آنان را برای نامنویسی در مدرسه بگیریم.

وی از کمبود ۲۰ مدرسه در نقاط شهری و روستایی این شهرستان خبر داد و گفت: بیشترین کمبود فضای آموزشی مربوط به بخش های غلامان و جرگلان است.

مديركل آموزش و پرورش خراسان شمالي نیز گفته است گفت: در سال تحصيلي جاري، 1033 نفر از دانش آموزان دوره متوسطه اين استان به علت هاي مختلف، ترك تحصيل كردند.

عباس سعيدي با بيان اينكه بيشترين آمار بازماندگان از تحصيل استان در شهرستان بجنورد است افزود: ازدواج، يكي از علت هاي اصلي ترك تحصيل دختران استان است و پسران هم عمدتا به علت اشتغال به كار و كمك به معيشت خانواده ها از حضور در كلاس درس و ادامه تحصيل باز مي مانند.

نرخ باسوادی زنان روستایی از میانگین کشور پایین است 

در سفر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده نیز مطرح شده که نرخ باسوادی در این استان ۷۸.۶۷ درصد و کشور ۸۴.۲ درصد است. نرخ باسوادی در مناطق شهری خراسان شمالی ۸۴.۵۶ درصد و کشور ۸۸ درصد و نرخ باسوادی در مناطق روستایی این استان ۶۶.۰۹ درصد و در کشور ۷۲.۸ درصد است.

بررسی ها نشان می دهد مشکل عمده استان در موضوع بازماندگان کودکان از تحصیل نیست بلکه ترک تحصیل دانش آموزان دختر به خصوص در ورود به مقطع متوسطه است.

درصد پوشش تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی برای زنان در مناطق روستایی در این استان ۴۳.۴ درصد و در کشور ۶۱.۱ درصد است.

آمار ها نشان می دهد که وضعیت تحصیل دختران در روستای این استان نسبت به کشور نامناسب تر است، استان خراسان شمالی از نظر درآمدی در رده های آخر در کشور قرار دارد.

گردآوری: گروه خبری تورکمن نیوز

منبع خبرگزاری علم و فناوری خراسان شمالی

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز