امروز : جمعه ۰۷ مهر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    92762

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:57 | ۱۹ فروردین ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

سیسب 300x203 - حرکت لاک پشتی در تزریق واکسن کروناترکمن نیوز: امان محمد خوجملی فعال اجتماعی در یادداشت خود چنین نوشت:

ویروس کرونا خسارات زیادی به مردم ایران و جهان وارد کرده است. هم خسارات جانی و هم خسارات مالی. اگر جلوی این بلای عمومی گرفته نشود استعداد آن را دارد تا خسارات بسیار بیشتری بر جامعه وارد نماید. اما از زمان اختراع یا کشف واکسن کرونا در جهان وتایید واکسن تولیدی چند شرکت مختلف توسط سازمان بهداشت جهانی زمان زیادی نگذشته است. اما کشورهای مختلف جهان حداکثر سعی و تلاش خود را کرده اند تا با تزریق واکسن جلوی خسارات و تلفات بیشتر آنرا بگیرند. آمار منتشر شده در اینترنت در خصوص کشورهای منطقه بسیار جالب و قابل توجه و در مورد ایران بسیار نگران کننده است. به این آمار توجه کنید.

ایران 140 هزار دز، ترکیه 14 میلیون دز، اسرائیل 9.5 میلیون دز، عربستان سعودی بیشتر از 3.5 میلیون دز، امارات بیش از7.5 میلیون دز، مراکش 7 میلیون دز، بنگلادش 5 میلیون دز. ترکیه صد برابر ایران واکسن تزریق کرده است اگر این آمار درست باشد؟ در این آمار گفته شده وضعیت ایران فقط بهتر از افغانستان است البته خود مسئولان ایران گفته اند پارسال به 161 هزار نفر واکسن تزریق کرده اند. به نظر می رسد آمار شرکت اینترنتی گوگل خیلی دقیق و بروز نیست چون واکسن تزریقی در امریکا را هم چهل میلیون دزنوشته است. در صورتیکه شبکه ی بی بی سی حدود یک ماه پیش در خبرهای خود اعلام کرده بود واکسن تزریقی در آمریکا به 60 میلیون دز رسیده و الان بعد از حدود یک ماه به 70 میلیون رسیده باشد. یکی از دوستان دست اندرکار در یکی از بیمارستان های گنبد گفت: واکسن تزریقی ایران به 600 هزار نفر رسیده است شما حداقل واکسن تزریقی ایران را یک میلیون دز بنویسید به واقعیت نزدیکتر است.

به این ترتیب اگر ایران فعالیت خود را در سال آینده ده برابر افزایش دهد و در واقع شاهکار کند و سالانه 10 میلیون دز واکسن تزریق کند که با قرائن و شواهد فعلی بسیار بعید می نماید باز هم واکسیناسیون جمعیت 85 میلیونی ایران هشت ونیم سال زمان خواهد برد. تا آن موقع معلوم نیست خسارات و تلفات ایرانیان چقدر خواهد بود؟ مگر اینکه تولید واکسن داخلی از راه برسد و تولید انبوه آن مردم را نجات دهد. خدا کند این اتفاق مبارک هر چه زودتر عملی شود.

مقامات ایران مرتب در بوق کرنا می کردند و می گفتند کشورهای غربی و ازجمله آمریکا در کنترل ویروس کرونا موفق نبوده اند و روزانه چند هزار نفر در آن کشورها به خاطر ابتلا به ویروس کرونا کشته می شوند. البته درست هم می گفتند بیشتر کشورهای غربی در کنترل ویروس کرونا موفق نبوده اند. اما در تولید و تزریق واکسن کرونا از ایران خیلی موفقتر بوده اند. آمریکا تا کنون حدود70میلیون نفر از مردم خود را واکسینه کرده است اگر به همین ترتیب جلو بروند کل مردم آمریکا در مدت کمی بیشتر از یک سال در مقابل ویروس کرونا ایمن خواهند شد.

حالا ببینیم ما در سال جاری در کجا خواهیم ایستاد و چند میلیون نفر واکسن دریافت خواهند کرد؟ آیا تزریق واکسن به 10میلیون دز خواهد رسید؟ یا کار مسئولان ایران مصداق شعار عالی با جیبهای خالی خواهد بود. آقای ظریف وزیر امورخارجه قبلاً گفته بود ما تصمیم گرفتیم متفاوت زندگی کنیم. این راه متفاوت ما را در کجای دنیا قرار می دهد؟ متاسفانه توهّم خود برتربینی ما را از ژرف اندیشی و انباشت تجربه دور کرده و اسیر گرداب های خود ساخته ای شدیم که معلوم نیست کی از آن خارج شویم. من قبلاً گفته بودم اکثریت مردم ایران از واکسن روسی استقبال نخواهند کرد. اما با این حرکت لاک پشتی مسئولان ایرانی هر واکسنی به دستم برسد آن را به خودم تزریق خواهم کرد. چون ناز کردن و انتخاب و گزینش متعلق به دوران وفور و فراوانی است. در شرایط قحطی و گرسنگی انسان هر غذایی را بناچار با کمال میل می بلعد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز
احسان تولز