امروز : دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    113010

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    0:10 | ۱۵ مرداد ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

بین المللی افغانستان 1 300x169 - حرکت جسورانه ازبکستان در قبال همسایه پردردسرترکمن نیوز:  برگزاری کنفرانس بین المللی تاشکند با نام ” افغانستان؛ امنیت و توسعه اقتصادی” بایستی حرکتی جسورانه در حوزه دیپلماسی از طرف شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان تلقی شود. ازبکستان در حالی دست به برگزاری این کنفرانس بین المللی زده است که هنوز دولت طالبان از سوی همسایگان و مجامع جهانی به رسمیت شناخته نشده است.

این کنفرانس در حالی برگزار می شود که از منظر کارشناسان سیاسی و با مرور تحولات یکسال گذشته در افغانستان و بازگشت مقتدرانه طالبان به ارگ کابل امیدها برای ایجاد یک دولت فراگیر در افغانستان هر روز کمرنگ تر می شود. آنچه که امروز در افغانستان خودنمایی می کند همانا وضعیت نامعلوم و نامطلوب سیاسی در این کشور است که با توقف کامل روند مشارکت اقوام و گروه های متعدد در حاکمیت سیاسی افغانستان مواجه شده است. همین مساله می تواند افغانستان را تا مرز جنگ داخلی گسترده بکشاند و تمام زیرساخت های این کشور را دوباره نابود سازد. با این شرایط اقتصاد افغانستان هر روز به ورطه سقوط بزرگ نزدیکتر می شود که این امر نیز به نگرانی های جامعه جهانی و همسایگان افغانستان افزوده است.
با همه این اوصاف حرکت جسورانه رییس جمهور ازبکستان شوکت میرضیایف در برگزاری این کنفرانس قابل تقدیر و تحسین است. اینکه نگاه ازبکستان به مساله افغانستان صرفاً تابع مسائل امنیتی نبوده و مقامات این کشور بهمراه ایران و پاکستان تلاش دارند تا از منظر توسعه پایدار و تبدیل تهدیدات به فرصت ها گام های مهمی بردارند خود به ایجاد ثبات در منطقه کمک شایانی خواهد نمود.
البته ایجاد ثبات و همگرایی بیشتر در منطقه بدون همکاری گروه طالبان با کشورهای همسایه و جامعه جهانی مقدور نمی باشد. اگر طالبان از گذشته درس های لازم را نگرفته باشد و باز به ایجاد فضای بی اعتمادی در میان همسایگان و جامعه جهانی دست بزند تمام تلاش ها برای ایجاد بسترهای لازم توسعه پایدار بی معنا خواهد شد.
اما در میان خیل عظیم مشکلات و بی اعتمادی های جامعه جهانی به گروه طالبان، نگاه مثبت همسایگان به دیپلماسی و انتخاب آن به عنوان گزینه اول برای دستیابی به صلح را باید مهمترین نشانه های بلوغ کشورهای منطقه دانست.
دلایل آن هم برمی گردد به چهار نکته مهمی که به آنها به ترتیب اشاره می نماییم.
▪ در گام اول بایستی از رویکرد صلح گرایانه این کنفرانس با توجه به فضای ملتهب فعلی در منطقه استقبال کرد. تاکید بر گفتگوی همسایگان افغانستان با نمایندگان طالبان و ایجاد اطمینان از پیدا کردن راه حل های منطقی در چارچوب روش های دیپلماتیک خود یک برگ برنده برای این کنفرانس محسوب خواهد شد. همین رویکرد دیپلماسی محور سبب خواهد شد تا نمایندگان طالبان در این کنفرانس خود را در مقابل همسایگان و جامعه جهانی پاسخگو ببینند و به نظر می رسد اگر توافقی حاصل شود طالبان نسبت به آن بیش از پیش احساس مسئولیت خواهد کرد.
▪ از دیگر نقاط مثبت این رویداد می توان به این نکته اشاره کرد که این کنفرانس می تواند به ایجاد فضای همگرایی در منطقه کمک محسوسی نماید. با توجه به همسویی بسیاری از همسایگان و جامعه جهانی با مردم داخل افغانستان و نگرانی های مرتبط با امنیت این کشور، هرشکل از ایجاد یک گفتمان مشترک با نمایندگان دولت امارت اسلامی افغانستان می تواند به مفیدتر بودن این کنفرانس جهت برآورده شدن خواست های منطبق با اصول و حقوق بین المللی کمک شایانی نماید و همین مساله سبب خواهد شد تا نمایندگان طالبان نسبت به تعهدات خود پایبندی بیشتری از خود نشان دهند.
▪ برگزاری چنین کنفرانسی می تواند به پررنگتر شدن نقش همسایگان افغانستان در ایجاد تغییرات مثبت در تحولات پیشروی افغانستان بینجامد. پیامدهای این امر سبب خواهد شد تا سرنوشت منطقه توسط خود کشورهای منطقه رقم بخورد و حضور قدرت های فرامنطقه ای را در امور افغانستان به حداقل برساند.
▪ کنفرانس تاشکند کمک بسیاری در شناساندن پتانسیل های ناشناخته افغانستان خواهد کرد و همین امر می تواند برای طالبان انگیزه های بسیاری در جهت انطباق سیاست های خود باجامعه جهانی ایجاد نماید. توجه مجدد به پروژه های انتقال خطوط انرژی و ایجاد کریدورهای ترانزیتی کالا می تواند به جلب سرمایه گذاری در این منطقه بینجامد و همین مساله می تواند در همکاری طالبان با کشورهای منطقه امیدواری ایجاد نماید.

نتیجه گیری

همانطور که اشاره شد انتخاب گزینه دیپلماسی برای حل بحران های ناشی از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان انتخاب جسورانه و درستی به نظر می آید. در چنین مجامعی بایستی با شفافیت و اقتدار به حاکمان جدید کابل گوشزد کرد که برای ایجاد امنیت و اقتدار در منطقه آسیای میانه و شبه قاره هند ایجاد بسترهای توسعه پایدار به شرط همکاری صادقانه و متعهدانه طالبان و جامعه جهانی امکانپذیر می باشد. برای ایجاد توسعه پایدار شرایط باثبات سیاسی در افغانستان و اجرای پروژه های کلان انتقال خطوط انرژی و کریدورهای ترانزیت کالا بایستی در اولویت کشورهای منطقه قرار گیرد.

وحیدکیا 216x300 - حرکت جسورانه ازبکستان در قبال همسایه پردردسرحسین وحیدکیا/ دکترای علوم سیاسی،پژوهشگر خاورمیانه، قفقاز و ترکیه

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز