امروز : یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۲,۶۳۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    94885

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:42 | ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ترکمن نیوز: جلسه هم اندیشی و برنامه ریزی همایش بزرگداشت شاعر و عارف ترکمن در بنیاد مخدومقلی فراغی گنبدکاووس برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛   نشست هماهنگی و همفکری برگزاری هرچه باشکوه مراسم گرامیداشت شاعر ملی ترکمن با حضور شهردار، رئیس میراث فرهنگی گنبدکاووس، مدیرپایگاه میراث جهانی گنبد قابوس، فرهیختگان و فعالین فرهنگی و مدنی ترکمنصحرا، نماینده قوم قزاق و همچنین مهمانی از دیار آذربایجان برگزار شد.

حاضرین در جلسه با ارائه برنامه هایشان جهت برگزاری هرچه باشکوه این مراسم، اظهار امیدواری کردند با تلاش و کوشش فعالین همایش بین المللی بزرگ برای بزرگداشت این شاعر نام آوازه تدارک دیده شود.

دبیر همایش ادبی مخدومقلی فراغی در این نشست با اشاره به مقالات ارسالی گفت: استقبال خیلی خوبی از این بخش از سوی محدومقلی پژوهان صورت گرفته است.

اراز محمد سارلی اضافه کرد: امروز می‌دانیم که مخدومقلی فراغی برای سایر اقوام و ملیت‌های دیگر نیز حائز اهمیت است. درخصوص این شاعر ملی از سراسر ایران من جمله تبریز، ارومیه، تهران و سایر شهرهای دیگر مقاله دریافت کردیم که این مسئله نتیجه تلاش های بنیاد مخدومقلی فراغی است.

وی با بیان اینکه مقالات ارسالی با رعایت تمام قواعد و جوانب مقاله نویسی صورت پذیرفته است گفت: همایش از هرلحاظ به خصوص جنبه علمی در سطح بالایی برگزار خواهد شد.

 سارلی اضافه کرد: به نفرات برتر از طرف این بنیاد جوایزی به رسم یادبود اهدا می‌شود، همچنین برای خادمان مخدومقلی نیز دیپلم افتخار درنظر گرفته شده است.

مسئول بنیاد مخدومقلی نیز با تشریح برنامه‌های تدارک دیده شده در این مراسم اضافه کرد: برگزاری هرچه باشکوه این مراسم بسیج شدن تمام اعضا را می‌طلبد.

عبدالرحیم نیازی ساعی افزود: در این مراسم گروه‌های سرود به زبان‌های ترکمنی، قزاقی، فارسی و انگلیسی به اجرا خواهند پرداخت تا همایش بعد بین المللی نیز به خود بگیرد.

مدیر میراث جهانی گنبد قابوس هم با تشریح تدارکات صورت گرفته، اظهار داشت: برگزاری این نوع مراسم حرکت بزرگی است که امید می‌رود در سال‌های آتی نیر تداوم داشته باشد.

عبدالمجید نورتقانی با بیان اینکه باید هر سال در جهت بهبود و پیشرفت همایش مخدومقلی قدم برداشته شود، افزود: برگزاری بین المللی این همایش آرزوی بزرگی است که باید روزی تحقق یابد.

وی ادامه داد: برگزاری این نوع نشست‌ها نیز باعث شناخت هرچه بیشتر اعضا از وطایفشان شده و سبب می‌شود با تصمیم‌گیری بهتر و دقیق‌تر از اتفاقات ناخواسته جلوگیری شود.

فعال مدنی آذربایجانی که از تبریز در این نشست حضور یافته بود، با اشاره بر تشابهات اقوام ترک و ترکمن، گفت: جبر جغرافیایی سبب فاصله گرفتن این دو قوم بزرگ شده است.

علی بدلی با بیان اینکه همکاری‌های بین اقوام ترک زبان باید افزایش یابد خاطرنشان کرد: حفظ و اعتلای فرهنگ از اولویت‌های مهم همه اقوام است و حفظ و ترویج آداب رسوم اقوام مدنیت و اصالت هر قوم می‌باشد.

فعال فرهنگی به نمایندگی از قوم قزاق نیز گفت: مخدومقلی فراغی فقط مال ترکمن‌ها نیست و به تمام ملت‌های ترک زبان تعلق دارد.

دولت بای قزاق اضافه کرد: قزاق‌ها نیز ارادت خاصی به این شخصیت بزرگ دارند و همواره با خواندن اشعار مخدومقلی در مجالس مختلف یاد ایشان را گرامی می‌دارند و برای پند و اندرز فرزندان نیز از گفته‌ها و توصیه‌های این عارف گرانقدر بهره می‌جویند.

 

مدیر پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن نیز گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی اصحاب رسانه پوشش تمام و کمال این مراسم است و باید هماهنگی‌های لازم با خبرنگاران منطقه به ویژه صدا و سیمای گنبدکاووس و خبرگزاری‌های فعال جهت پوشش هرچه بهتر این مراسم مهیا شود.

یاشار نیازی اضافه کرد: همایش فردا از طریق لایو اینستاگرامی و همچنین از طریق تلگرام به صورت لحظه ای پوشش داده خواهد شد.

 

مدیرعامل بنیاد مخدومقلی فراغی نیز گفت: مقالاتی که از سایر مناطق ایران ارسال شده اند، نشان دهنده تاثیرگذاری مراسماتی است که در سال های گذشته برای این شاعر بزرگ تدارک دیده شده است.

محمد قوجقی با بیان اینکه نباید مخدومقلی فراغی را به یک قوم یا طایفه ای خاص محدود کنیم تاکید کرد: خود ایشان به دنبال ترویج وحدت بود، اگر ما پیرو او هستیم باید راه این شخصیت نامی را ادامه دهیم.

 

کاشف نسخه سوم کتاب حماسی دده قورقوت نیز گفت: هر سال شاهد پیشرفت در برگزاری مراسم بزرگداشت این شاعر و عارف بزرگ هستیم و این نشان دهنده توانمندی مردم و مسئولان ترکمن است.

ولی محمد خوجه با اظهار امیدواری از برگزاری باشکوه گرامیداشت مخدومقلی در سال جاری، خاطرنشان کرد: چندین قطعه کتاب تاریخی نیز از طرف بنده در اختیار برگزار کنندگان قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره بر جهانی بودن شخصیت مخدومقلی فراغی گفت: در کشورهایی مثل قزاقستان نیز مراسم گرامیداشت این شاعر بزرگ برگزار می شود.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گنبدکاووس هم اظهار داشت: در حد توان تمام امکانات با همکاری ارگان های دیگر تدارک دیده شده است و امیدواریم هیچ مشکلی از این بابت نداشته باشیم.

مریم آق آتابای اضافه کرد: یکی از موضوعات مهم در خصوص برگزاری هرچه بهتر مراسم حضور بانوان است که چندین مهمان از بانوان توانمند جامعه نیز دعوت شده اند.

در پایان جلسه شهردار گنبدکاووس ضمن جمع بندی مطالب هم اندیشی و برنامه ریزی گفت: اگرچه مخدومقلی فراغی جدای از ترکمن ها نیست ولیکن شخصیت بزرگ ایشان ورای قومیت هاست.

منصور طعنه گنبدی همچنین اظهار داشت: نظافت و آماده سازی فضای سبز و زیباسازی محوطه پارک قابوس (باغ ملی) به خوبی انجام است تا مهمانان دعوت شده از محیط سالم و شادابی برخوردار باشند.

وی با بیان اینکه پیگیر نصب المان‌های شهری هستیم، اضافه کرد: با تلاش های صورت گرفته سردیس قابوس بن وشمگیر در باغ ملی، تندیس میدان مختومقلی فراغی و تندیس کهنسال‌ترین بسیجی گنبد در میدان بسیج نصب شده اند و المان فرش ترکمن نیز به زودی در میدان ۱۷ شهریور نصب خواهد شد.

شهردار گنبدکاووس با اعلام حمایت از فعالیت‌های فرهنگی شهر گنبدکاووس تاکید کرد شهرداری به صورت همه جانبه جهت برگزاری با شکوه همایش در کنار شما فعالین فرهنگی و مدنی هست.

براساس گزارش ترکمن نیوز همایش ادبی مخدومقلی فراغی روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه در محل برج قابوس گنبدکاووس برگزار خواهد شد.

در پایان جلسه همگی از محل برگزاری مراسم جشن سالگرد مخدومقلی فراغی و روند آماده سازی تجهیزات صوتی و تصویری و پذیرایی از مهمانان بازدید بعمل آودند.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز