امروز : چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

عالی ازبکستان 1 300x200 - جلسه علنی مجلس عالی ازبکستان پیرامون نتایج بررسی عمومی سراسری طرح قانون اساسیترکمن نیوز:  جلسه علنی برای نمایندگان رسانه های گروهی توسط کمیته مبارزه با فساد و مسائل قضایی مجلس عالی و کمیته های نهادهای دموکراتیک، سازمان های غیردولتی و نهادهای خودگردان مردمی در اول آگوست در اتاق قانونگذاری مجلس عالی ازبکستان برگزار گردید.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  در این رویداد، اطلاعاتی در مورد نتایج بررسی عمومی سراسری پیش نویس قانون اساسی راجع به ” اصلاحات و الحاقات به قانون اساسی جمهوری ازبکستان” ارائه شد. این نشست به صورت زنده از صفحه رسمی یوتیوب مجلس نیز پخش شد.

جهانگیر شیرینوف، رئیس کمیته مبارزه با فساد و مسایل قضایی مجلس عالی در چهارچوب بررسی عمومی سراسری پیش نویس قانون اساسی از برگزاری در مجموع حدود 20 هزار جلسات، بحث و گفتگوها در وزارتخانه ها و ادارات و تشکل ها در تمام نواحی و شهرهای کشور و همچنین در جلسات نمایندگان مجلس عالی و نمایندگان، احزاب سیاسی، نمایندگان شورای محلی با رای دهندگان خبر دادند.

بیش از 11500 فیلم، مصاحبه، اطلاع رسانی و برنامه ویژه از شبکه های تلویزیونی دولتی و غیردولتی با موضوع اصلاحات پیشنهادی قانون اساسی پخش شد و حدود 3000 برنامه اطلاع رسانی و ویژه از شبکه های رادیویی برنامه ریزی شد. بیش از 1100 مقاله در نشریات احزاب مرکزی، منطقه ای و سیاسی منتشر گردید. در مجموع 46 هزار و 720 گزارش اطلاع رسانی در نشریات اینترنتی و شبکه های اجتماعی در خصوص اصلاحات قانون اساسی منتشر شد.

طبق گزارش ها، بیش از 150000 پیشنهاد در جریان بررسی عمومی سراسری دریافت شد. بررسی پیشنهادات نشان داد که 56 درصد از آنها توسط مردان، 40 درصد توسط زنان و 4 درصد باقی مانده هویت خود را فاش نکرده اند. 67 درصد از پیشنهادات توسط جوانان زیر 30 سال ارائه شده است. جوانترین ارائه دهنده طرح پیشنهادی 15 ساله و مسن ترین آنها 95 سال سن دارد.

هموطنان ما در خارج از کشور نیز نسبت به این روند بی تفاوت نبودند. به ویژه صدها پیشنهاد از سوی هموطنان خود در روسیه، کره جنوبی، ترکیه، قزاقستان، آلمان و سایر کشورها دریافت کردیم.

جلسات کمیته های مسئول نزدیک به 40 بار در طول بررسی عمومی سراسری، برگزار گردید. متخصصان، کارشناسان، مردم و نمایندگان رسانه های گروهی در آن شرکت کردند.

همچنین، جلساتی با شرکت کنندگانی که پیشنهادات آنها از اهمیت ویژه برخوردار بود تشکیل شد و پیشنهادات آنها در کمیته های مسئول مورد بررسی قرار گرفت. صحبت با پیشنهادکنندگان واقع در مناطق دوردست نیز به صورت آنلاین انجام شد.

در حال حاضر ۷ نوع تحقیقات کارشناسی پیش نویس قانون اساسی وجود دارد که عبارتند از:

  • تحقیقات کارشناسی از لحاظ زبانی از طرف کمیسیون اصطلاحات کابینه وزیران؛
  • تحقیقات کارشناسی حقوقی توسط اداره حقوقی اتاق قانونگذاری؛
  • تحقیقات کارشناسی حقوقی اولیه وزارت دادگستری؛
  • تحقیقات حقوقی توسط کمیسیون افزایش نقش زنان و دختران در جامعه، برابری جنسیتی و مسائل خانوادگی؛
  • تحقیقات حقوقی توسط اداره مبارزه با فساد اداری؛
  • تحقیقات عمومی توسط اتاق بازرگانی؛
  • تحقیقات کارشناسی در مورد رعایت موازین حقوق بشر توسط مرکز ملی حقوق بشر.

جهانگیر شیرینوف ادامه داد: “مجدداً جلسه مشترک کمیته‌ها تشکیل می‌دهیم و پس از آن در فراکسیون‌های احزاب بحث و تبادل نظر می‌کنیم  تا در دستور کار جلسه علنی مجلس عالی قرار گیرد. البته، ما هر فرآیند را آشکارا و شفاف پوشش خواهیم داد.

جهانگیر شیرین اف افزود: به محض آماده شدن متن طرح قانون آن را به نمایندگان معرفی می کنیم. پس از دریافت نظرات نمایندگان در نظر داریم پیش نویس قانون اساسی را به همه پرسی انتقال بدهیم.”

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز