Untitled 20 510208 300x183 - جشن دوستی ایران و ترکمنستان در عشق آباد برگزار شدترکمن نیوز: در چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، جشن ۲۲ بهمن و دوستی و خویشاوندی ایران و ترکمنستان در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عشق‌آباد برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  در این جشن كه به همت رایزنی فرهنگی كشورمان و با حضور نويدرسولي سرپرست رایزني فرهنگی، حسن صالح مجد كارشناس ديپلماسي عمومي سفارت ج.ا.ايران در تركمنستان، تعدادي از كاركنان سفارت، ایرانیان مقیم عشق‌آباد، فارسي آموزان و علاقه مندان ترکمن و خانواده هاي آنها برگزار شد ،پس از تلاوت آياتي از قرآن كريم، سرود ملی دو کشور توسط گروه سرود رایزنی فرهنگی به صورت زنده اجرا شد سپس؛ نويدرسولي سرپرست رایزني فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تركمنستان در سخنانی برگزاری این جشن را در راستای سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران و سخنان مسئولان دو كشور مبنی بر اعلام رابطه اي فراتر از همسايگي بين دو کشور در چهل و دومين سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی دانست.

رسولي همچنین ابراز امیدواری کرد که با برگزاری برنامه هاي مشترك فرهنگي در سالی که از سوی قربانعلی بردی محمداُف، رييس جمهوري تركمنستان، سال بین المللی «صلح و اعتماد» نام گذاری شده است، بتوانيم در جهت شکوفایی بیشتر روابط بين دو کشور گام برداريم.

سرپرست رایزني فرهنگی در ادامه به برخی از پیشرفت‌های علمی و فناوری ج.ا.ايران نظير نانو، لیزر و … اشاره كرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران، در حال حاضر قطب پزشکی در غرب آسیا می‌باشد. دانش پزشکی در ایران خصوصاً در حوزه‌هایی مانند سلول‌های بنیادین، ترمیم ضایعات نخاعی، تولید داروهای راهبردی، شبیه‌سازی حیوانات و … پیشرفت‌های چشمگیری داشته و ایران در ردیف اولین‌ها قرار گرفته است. ورود به باشگاه فضایی جهان از دیگر آثار و نتایج دستاوردهای علمی و فناوری کشور در دوران پس از انقلاب است.

Untitled 18 510206 300x198 - جشن دوستی ایران و ترکمنستان در عشق آباد برگزار شد

رشد و توسعه صنعت خودروسازی، رشد و توسعه صنعت فولاد و آلومینیوم، رشد و توسعه صنعت کشتی‌سازی، رشد و توسعه صنعت هواپیما‌سازی و پیشرفت‌های علمی و فنی کشور در ساخت اسکله‌ها، حفر چاه‌های نفت و گاز، ساخت پالایشگاه، ساخت سد، ساخت سیلو، ساخت بزرگراه‌ها و انواع سازه‌های فلزی و بتنی، از جمله دیگر آثار رشد علمی و فناوری در کشور می‌باشد.

رسولي در پايان سخنان خود، گزارشي از فراخوان مسابقه كليپ و مقاله به حاضران ارائه داد و از فارسي آموزان و همه علاقه مندان، قدرداني نمود كه با ساخت و تهيه كليپ و مقاله براي بيان روابط صميمانه و دوستي بين دو كشور ايران و تركمنستان مشاركت كرده اند.

صالح مجد کارشناس دیپلماسی عمومی سفارت ج.ا ایران ضمن عرض تبریک دهه مبارک فجر گفت:«۴۲ سال از انقلاب اسلامی ایران و ۳۱ سال از استقلال ترکمنستان می گذرد. ج.ا.ایران به محض استقلال ترکمنستان از جمله اولین کشورهایی بود که استقلال ترکمنستان را به رسمیت شناخت و از همان موقع ارتباط دوستی بین دو کشور آغاز شد و ۲۲ بهمن با تاریخ برقراری این ارتباط و دوستی تقریباً هم زمان شده است.»

وی در ادامه افزود: «ما از این که در ترکمنستان شاهد توسعه روز افزون هستیم بسیار خوشحالیم. بدون شک، مردم هر دو کشور، این توسعه را مدیون رهبری هوشمندانه هستند.»

صالح مجد همچنین گفت: «حدود یکصد سند همکاری پویا بین دو کشور منعقد شده است و بیشتر این قراردادها مربوط به دوره ریاست جمهوری آقای قربانقلی بردی محمداُف است.» وی در پایان سخنان خود ضمن اشاره به نقش برجسته و بیشتر انسان ها در روابط بین کشورها و آرزوی موفقیت برای مردم دو کشور ایران و ترکمنستان، افزود: «انسان ها تنها با علم، دانش، اخلاق و زبان می توانند نقش خود را در ساختن آینده کشور ایفا کنند.»

در این جشن که با برنامه‌های متنوعی نظير مسابقه ايران شناسي همراه بود چند كليپ برگزيده با موضوع دوستي ايران و تركمنستان به نمايش گذاشته شد. همچنین يكي از فارسی‌آموزان شرکت‌کننده در کلاس‌های رایزنی فرهنگی ايران، مقاله خود درباره مشترکات فرهنگی دو کشور را خواند كه در مسابقه مقاله‌نويسي دهه فجر رايزني فرهنگي برگزيده شده بود.

در پایان این جشن که با برنامه‌های متنوعی همراه بود، جوایز برندگان مسابقه كليپ و مقاله‌نویسی دهه مبارك فجر اهدا شد.

خاطر نشان مي سازد در حاشيه اين جشن نمايشگاه عكس پيشرفت هاي كشورمان كه از روز دوشنبه ۲۰ بهمن در محل رايزني فرهنگي بر پا شده بود مورد بازديد ميهمانان قرار گرفت.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۱۶

۲۳ بهمن ۱۳۹۹

کد خبر :

90089

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک