امروز : دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    128411

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    22:48 | ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ترکمن نیوز- آینا شیرزاد- هجدهمین جشنواره ملی فرهنگی، زیبایی اسب اصیل ترکمن صوفیان (پایتخت اسب اصیل ترکمن ایران) برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ این جشنواره با شرکت ۱۵۲ سر اسب از ۱۱ استان کشور چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت به میزبانی روستای «صوفیان» شهرستان کلاله برگزار شد.

در این جشنواره فرهنگی – ورزشی که با هدف به نمایش گذاشتن ویژگی‌های اسب اصیل ترکمن برگزار می‌شود، اسب‌هایی از استان‌های «گلستان، خراسان‌های شمالی، رضوی و جنوبی، زنجان، قم، تهران، البرز، مازندران، گیلان و سمنان» شرکت کردند.

اسب‌های شرکت داده شده در این جشنواره در ۱۰ کلاس (دور) با هم رقابت کردند.

در دور اول این جشنواره که ویژه کره‌های پای مادر مادیان بود، اسب «آی ناز نفس پور» مقام اول، اسب «آیجمال شورچه» مقام دوم و اسب «نفس» نیز سوم شدند.

رقابت در دور دوم این جشنواره ویژه کره‌های پای مادر نریان بود که اسب «دیدار گز» مقام نخست، اسب «یادگار داداش» مقام دوم و اسب «شورچه» مقام سوم را کسب کردند.

در دور سوم این رخداد فرهنگی – ورزشی که ویژه کره‌های یک ساله مادیان بود، اسب «آیکال» اول شد، اسب «تابان الهامی» دوم و اسب «جانا نورای» سوم شدند.

همچنین رقابت در دور چهارم که ویژه کره‌های یکساله‌ نریان بود، اسب «ایران تاج نفس پور» مقام اول، اسب «آیهان نور آی» مقام دوم و اسب «مردان روحی» مقام سوم را کسب کردند.

در دور پنجم این جشنواره که ویژه کره‌های ۲ ساله مادیان بود، اسب «ایران یل تای» اول شد و اسب‌های «پریچهر» و «پانیک» به ترتیب حایز رتبه دوم و سوم شدند.

رقابت در دور ششم که ویژه کره‌های ۲ ساله نریان بود، اسب «ایران ایلتور همای» مقام اول، اسب «خان صوفیان» مقام دوم و اسب «آرمان ۲» مقام سوم را کسب کردند.

در دور هفتم این جشنواره که ویژه اسب‌های مادیان سه تا پنج ساله بود، اسب «پولان» اول شد و اسب‌های «یاد گلالک مهر پرور» و «رامش سیاه پوش» به ترتیب دوم و سوم شدند.

رقابت در دور هشتم که ویژه اسب‌های نریان سه تا ۶ ساله بود، اسب «عشق آباد» مقام اول، اسب «شاهان عاشوری» مقام دوم و اسب «تاج الهامی» مقام سوم را کسب کردند.

در دور نهم این جشنواره هم که ویژه اسب‌های مادیان پنج سال به بالا بود، اسب «آی تای» اول شد و اسب‌های «های بای» و «جنت شورچه» به ترتیب حایز رتبه دوم و سوم شدند.

رقابت در دور دهم و پایانی هم که ویژه اسب‌های سیلمی بود، اسب «پهباد» مقام اول، اسب «ماهان مهرپرور» مقام دوم و اسب «حیدر بابا صد» مقام سوم را کسب کردند.

قضاوت هجدهمین جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل ترکمن بر عهده داورانی از کشور ترکمنستان بود که داوران کار انتخاب زیباترین اسب را بر اساس شاخص های تعیین شده بر عهده دارند و با انتخاب سه سَر اسب در هر دور، از سوی متولیان جشنواره به مالکان اسب‌های برتر اول تا سوم هر دور جوایز نقدی، قالیچه و خوراک دام اهدا شد.

ایجاد شور و نشاط اجتماعی، کمک به اقتصاد روستا، اشتغال منطقه، توسعه صنعت اسب داری و رشد و توسعه صنعت گردشگری از اهداف برگزاری این جشنواره است.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز