جزیده سرمربی والیبال گنبدکاووس2 1 300x188 - جزيده: شرط‌بندی ذهنم را مشغول می‌كند ولی سعی می‌كنم خوش‌بين باشمترکمن نیوز: عظيم جزيده سرمربی تيم واليبال شهرداری گنبد كه با تيم جوان و بومی خوب، هراز آمل را شكست داد، معتقد است دو، سه شاگردش شايستگی حضور در تيم ملي را دارند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  هفته بيست و چهارم ليگ برتر واليبال در حالی به پايان رسيد كه شاگردان جوان و بومی عظيم جزيده در تيم شهرداری گنبد با شكست دادن هراز آمل يک بار ديگر شگفتی ساز شدند. آنها در حالی رقيب آملی خود را از پيش رو برداشتند كه پيش از اين نيز شكستی را به شهرداری اروميه تحميل كرده بودند. با اين پيروزی كه البته جنجال اعتراض به داوری هم داشت، گنبدی ها به رده هشتم جدول رده‌بندی آمدند تا اميدشان برای حضور در پلی آف برقرار بماند.

جزيده در گفتگویی كه با «گل» داشت از برنامه‌ريزی اش برای آينده بلندمدت واليبال گنبد صحبت كرد. او همچنين به صحبت درباره شرط‌بندی كه به سوژه داغ اين روزهای واليبال تبديل شده پرداخت و تاكيد كرد كه بازيكنانش كاملا سالم هستند. سرمربی تيم واليبال شهرداری گنبد انتقادی هم به شيوه رصد شدن ليگ برای تيم ملی داشت كه در ادامه می خوانيد.

در هفته بيست و چهارم رقابت‌ها موفق به شكست هراز آمل شديد. بازی چطور بود؟

ما خيلی با برنامه مقابل هراز آمل به ميدان آمديم. به خاطر خستگی سفر و كنسل شدن پروازمان كه بعد از يک و نيم شب پرواز كرديم، باخت بدی مقابل سايپا داشتيم. اين اتفاقات شرايط روانی ما را بهم زد ولی خدا را شكر بلافاصله بعد از بازی با سايپا ريكاوری ذهنی كرديم و مقابل آمل خيلي بابرنامه بازی كرديم. از امتياز اول تا امتياز آخر با سيستم بازی كرديم. خدا را شكر بچه‌ها تمام برنامه‌ها را اجرا كردند. ما در تمام فاكتورهای واليبال خيلی سرتر از تيم آمل بوديم. درمجموع از طرف هر دو تيم شاهد واليبال باكيفيتی بوديم ولی درنهايت بازی با پيروزی ما به پايان رسيد. اين را هم در نظر بگيريد كه ما ساليان سال نمی توانستيم تيم آمل را ببريم و خوشبختانه بالاخره توانستيم دربی شمال را ببريم. به همين خاطر اين برد برای ما بسيار حائز اهميت بود. از طرف ديگر ما ۹۹/۵ درصد با تركيب بومی اين بازی را برديم كه واقعا اتفاق خوبی است.

شما پيش از اين شهرداری اروميه را هم شكست داده بوديد و به زنگ خطری برای تيم‌ها تبديل شديد.

بله همين‌طور است. هر مربی نمی توانست مسئوليت اين تيم را قبول كند. ولی امسال با توكل به خدا گفتم می خواهم ريسک كنم. ريسكی كه ممكن است به وجهه مربيگری من لطمه بزند ولی با اين حال گاهی اوقات ريسک خوب است. هميشه هم گفتم می خواهم ليگ را غافلگير كنم. خدا را شكر حركت رو به جلویی هم داريم. ما با فلسفه برنده واقعی شدن مي‌جنگيم. اين فلسفه را در تك تك بازيكن‌ها تزريق كردم و اتفاقات خوبي هم دارد مي‌افتد. در تمام بخش‌هاي مجموعه باشگاه در مسير بهتر شدن و حرفه‌اي‌تر شدن هستيم. ديدگاه‌ها نسبت به واليبال از لحاظ مديريتي متفاوت شده. ما اين روند را سازمان‌دهي مي‌كنيم كه براي ساليان سال تيم گنبد چه من باشم چه نباشم، به طور حرفه‌اي واليبال را دنبال كند چون از شكل سنتي‌ دارد خارج مي‌شود. اتفاقاتي كه درون تيم مي‌افتد به خاطر بحث رواني و تاثيرپذيري بازيكنان است و داريم به شخصيت لازم مي‌رسيم. من براي واليبال گنبد نويد روزهاي خيلي خوبي را مي‌دهم. هميشه هم با ايمان و اعتقادي به كار كادر فني دارم، صحبت كردم. تا الان كه تمام تيم‌هاي بزرگ را هم اذيت كرديم و هم مي‌بريم، اميدوارم در بازي‌هاي پيش رو هم نتايج خوبي بگيريم و بتوانيم در پلي‌آف حاضر شويم.

شانس حضور در پلي‌آف براي شما وجود دارد. چه برنامه‌اي براي تحقق اين اتفاق داريد؟

صددرصد اگر ما همين روند را ادامه دهيم، شايد بتوانيم پنج، شش بازي كه در پيش داريم را ببريم و شايد در جدول هم تغييرات اساسي ايجاد كنيم. فعلا پله پله جلو مي‌رويم. اگر بتوانيم به ذهنيتي كه خودم دارم برسيم، خيلي خوب است. مطمئن باشيد اگر ما به پلي‌آف برسيم اتفاقات خيلي بهتر و قشنگ‌تري هم مي‌افتد. ما زحمت‌مان را مي‌كشيم، شبانه‌روز آناليز مي‌كنيم و كم‌تر مي‌خوابيم كه اتفاقات خوبي را براي گنبد رقم بزنيم.

بخش عمده ليگ امسال به صورت متمركز در حال برگزاري است كه به اعتقاد بسياري شرايط برابري را براي تيم‌ها رقم زده است. البته ويژگي مهم امسال جاي خالي تماشاچي‌ها در سالن‌ها بود. اين شرايط چه تاثيري روي تيم شما داشته؟

ببينيد براي تيم‌هايي كه هزينه كرده‌اند خيلي تفاوتي نمي‌كند. درباره تماشاچي‌ها بايد بگويم كه آنها يار اصلي ما و تيم‌هايي مثل اروميه و آمل و ورامين هستند. اگر مسابقات با حضور تماشاچي‌ها بود، قطع به يقين ما سه، چهار بازي كه بد بوديم را مي‌برديم و الان ۱۱، ۱۲ برد داشتيم. اين شرايط براي ما برابر نيست. همچنين تيم‌هايي مثل پيكان و سايپا و سپاهان تماشاچي ندارند. ولي به هر حال همين كه مسابقات منظم برگزار مي‌شود خوب است و اين نويد را مي‌دهد كه در سال‌هاي آينده گنبد براي تيم‌هاي ديگر زنگ تفريح نخواهد شد. پيروزي‌ها ما بيرون از گنبد، براي واليبال اين شهر يك نقطه عطف است. ما در اين شرايط تجربه‌هايي به دست مي‌آوريم كه ان‌شاءا… در آينده بيرون از شهرمان هم مدعي خواهيم شد.

چند وقتي است هم‌راستا با ليگ، بحث شرط‌بندي هم مطرح شده كه نگراني‌هاي بسياري ايجاد كرده است.

من هم شنيده‌ام كه چنين اتفاقاتي در حال رخ دادن است. بعضي از بازي‌ها هم نشان مي‌دهد كه شايد شرط‌بندي وجود داشته باشد. اما اگر واقعا چنين اتفاقي بيفتد، براي واليبال و ورزش ايران يك فاجعه است. چراكه روح و تعهد ديني بازيكنان به باشگاه زير سوال مي‌رود و شرايط، چالشي خواهد شد. اگر شما به باشگاهي تعهد بدهي و خداي نكرده از بيرون با كسي در ارتباط باشي كه در پوئن فلان مثلا توپ نگيري يا بازي را به طور عمد خراب كني، روح و شرافت انساني يك فرد را زير سوال مي‌برد. به نظر من بايد خيلي سريع‌تر اين موضوع پيگيري شود. با يك مديريت خيلي خوب تمام اين مسايل را بررسي كنند كه به خصوص در اين شرايط هم باشگاه و هم مربي متضرر نشوند. چون خود باشگاه و مربي كه خبر ندارد چه اتفاقي مي‌افتد، بعد مي‌گويند اين اتفاق افتاده.

شما در مسابقاتي كه تا الان پشت سر گذاشتيد، به يك بازي يا اتفاقي در جريان مسابقه مشكوك شديد كه جرقه شرط‌بندي را در ذهن‌تان بزند؟

من هيچ‌وقت به اين موضوعات بدبين نيستم و سعي مي‌كنم هميشه خوش‌بين باشم. ولي با اين حال گاهي اوقات ذهنم به چالش كشيده مي‌شود كه چه اتفاقي افتاده. پيش خودم گاهي مشكوك مي‌شوم. ولي بايد بگويم بازيكنان من صددرصد سالم هستند و حواس‌شان حسابي جمع است. خدا را شكر تا الان هم هيچ اتفاقي نيفتاده. ما صحبت مي‌كنيم كه وارد اين مقوله نشوند چون اگر وارد شوند براي آينده حرفه‌اي و ورزشي‌شان بد مي‌شود. اگر زبانزد همه شوند، آبروريزي مي‌شود كه خيلي بد است. در هر حال اميدوارم كه اين شرط‌بندي‌ها وجود نداشته باشد.

در سال المپيك طبيعتا بازيكنان براي رسيدن به تيم ملي بايد بهترين عملكرد را از خودشان نشان بدهند. چطور مي‌شود در چنين شرايطي تن به شرط‌بندي بدهند؟

صددرصد من هم اين موضوع را قبول دارم. امسال سال المپيك است و بسياري از بازيكنان تيم ملي در ليگ بازي مي‌كنند. بايد خيلي حواس‌شان را جمع و با تمركز بالا بازي كنند. درمجموع همانطور كه اشاره كردم بازيكن به باشگاه و جامعه واليبال تعهد دارد و خيلي مهم است كه سلامت و روح ورزش را حفظ كنيم كه يك تيم ملي قوي داشته باشيم.

تيم ملي هم كه قرار است از فروردين كارش را شروع كند.

بله. من اميدوارم بازيكن‌هاي شايسته براي تيم ملي انتخاب شوند. به عنوان مثال در تيم خودم دو، سه نفر هستند كه بايد به تيم ملي دعوت شوند. خواهش من از رييس محترم فدراسيون اين است كه اين موضوع را به سرپرست و كمك‌ها گوشزد كنند كه تمام تيم‌هاي ليگ را زير ذره‌بين قرار بدهند. بسيار مهم است كه بازيكن شايسته به تيم ملي دعوت شود تا كمك حال تيم باشند.

در اين باره گويا قرار است چهار مربي (تندروان، محمدي‌راد، اكبري و رضايي) ليگ را رصد و بررسي كنند و اطلاعات را در اختيار سرمربي تيم ملي قرار دهند.

به نظر من اين موضوع اصلا قابل قبول نيست. اينكه چهار نفر را به اين شكل براي اين كار انتخاب كنند، درست نيست. من فكر مي‌كنم بايد نظر تمام مربي‌هاي ليگ را جويا شوند. اتفاقي كه زمان كولاكوويچ افتاد كه تمام مربي‌ها را دعوت و درباره تيم‌ها و بازيكنان پرس و جو كرد. چهار مربي شايد سليقه خاص خودشان را داشته باشند. اصلا مربيگري يك سليقه و يك روش است. ممكن است اين عزيزان روش خاص خودشان را به تيم ملي انتقال بدهند. اطلاعات را حتما بايد از مربيان تيم‌ها بگيرند كه آيا مثلا اين بازيكن مي‌تواند براي تيم ملي مفيد باشد يا نه. من اين موضوع را از آقاي داورزني هم مي‌خواهم. آقايان تندروان و اكبري آناليزور و تيم دارند و رصد مي‌كنند اما با اين حال شايد يك نفر از يك بازيكن خوشش نيايد كه بخواهد او را رصد كند. اين نفرات درست است مسابقات را زير نظر دارند ولي تمركزشان روي تيم خودشان است كه اين اتفاق خوبي نيست. كاش از مربياني براي اين كار از مربي‌هايي استفاده مي‌كردند كه تيم نداشتند و اختصاصي ليگ را رصد مي‌كردند. مثلا دو تا مربي به سالن حجاب مي‌رفتند و دو تا مربي هم در سالن فدراسيون قرار مي‌گرفتند. مربي‌ ليگ برتري شايد تعصب خاص خودش را روي بازيكن خودش داشته باشد. من قطعا اين موضوع را نمي‌پذيرم. از فدراسيون مي‌خواهم ليگ را با شكل و شمايل ديگري رصد كنند. چون ما بازيكنان شايسته‌اي داريم كه ديده نمي‌شوند. البته سعيد رضايي چون تيم ندارد، مي‌تواند بهتر فكر كند. حرف من هم روي مربي خاصي نيست. موضوع اين است كه مربي‌ها در ليگ روي تيم‌ خودشان تمركز دارند، مسابقات استرس دارد و شايد نتوانند خوب تصميم بگيرند. مربي دنبال اين است كه عملكرد بازيكن خودش را بالا ببرد. بنابراين به نظر من اين تصميم كمي از منطق دور است و كاش از مربياني استفاده مي‌كرديم كه تيم نداشتند و اين نفرات هر روز با آناليزورها و مربي‌ها در ارتباط بودند و همزمان كه مسابقات را رصد مي‌كردند ارزيابي‌ها هم دست‌شان بود و بهترين عملكرد براي جمع‌ كردن بازيكنان براي تيم ملي رقم مي‌خورد.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۰۳

۰۹ بهمن ۱۳۹۹

کد خبر :

89341

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک