dr 6b 198x300 - جراحی بسته دیسک کمر برای نخستین بار در گنبد کاووس انجام شدگنبدکاووس-ترکمن نیوز- متخصص درمان درد گنبد کاووس، از اجرای عمل جراحی بسته دیسک کمر برای نخستین بار در استان گلستان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  دکتر حاجی گلدی آنه محمد زاده دارای فلوشیپ فوق تخصص درد و فلوشیپ اینترنشنال درد از آمریکا، در گفت و گو با خبرنگار ایتنانیوز اظهار داشت: برای نخستین بار جراحی بسته دیسک کمر به صورت دیسکوژل در استان گلستان در بیمارستان برزویه توسط وی صورت گرفته است.

در مورد این عمل جراحی گفت و گویی انجام دادیم که با هم میخوانیم:
– جناب دکتر آنه محمد زاده, در ابتدا توضیحی در مورد دیسکوژل به خوانندگان جام جم دهید؟
این ماده ,که نام علمی آن “Radiopaque Gelified Ethanol” است, ترکیبی متشکل از ” الکل اتیلیک, اتیل سلولز” و مقادیر ناچیزی ” تنگستن” می باشد که برای کاهش فشار داخل دیسک و درمان دردهای ناشی از فتق دیسک بین مهره ای به داخل آن تزریق می شود.
– جناب دکتر محمد زاده دیسکوژل در کدام کشورها تولید می شود و آیا ماده مشابه آن هم وجود دارد؟
تنها تولید کننده دیسکوژل در دنیا, یک شرکت فرانسوی با نام ” Gelscom” می باشد و هیچ شرکتی در هیچ نقطه ی جهان ماده مشابه دیسکوژل را تولید نمی کند.
– جناب دکتر آنه محمد زاده, برای خوانندگان, روش تزریق دیسکوژل را توضیح دهید؟
یکی از خواص بسیار مهم و اعجاب انگیز دیسکوژل این است که به صورت مایعی قابل تزریق می باشد و طی چند دقیقه با بی حسی موضعی, تنها از راه یک سوزن خیلی ظریف با هدایت دستگاه های رادیولوژی به آرامی و طی چند دقیقه به مرکز دیسک آسیب دیده تزریق می شود.
دیسکوژل تزریقی در عرض چند دقیقه به یک پروتز انعطاف پذیر و شبیه گلوله پنبه ای نرم و لطیف تبدیل می گردد.
این تغییر حالت همیشگی و برگشت ناپذیر است.
در این شیوه نیازی به بیهوشی عمومی نیست و برای انجام این تزریق, تنها بی حسی موضعی کفایت می کند.
در تزریق های ناحیه گردن و کمر بسته به صلاحدید پزشک برای کاهش استرس بیمار ممکن است, مقدار کمی داروی آرامبخش ملایم مورد استفاده قرار گیرد, بنابراین عوارض و خطرات ناشی از بیهوشی عمومی در این روش وجود ندارد.
– جناب دکتر آنه محمد زاده, در مورد مکانسیم و نحوه اثر دیسکوژل نیز توضیحاتی دهید؟
بلافاصله پس از تزریق دیسکوژل به ناحیه ی مرکزی دیسک, این محلول به آرامی در مسیر پارگیها و آسیب های موجود پیش خواهد رفت و به تمام قسمت های مشکل دار و آسیب دیده آن نفوذ می کند.
دیسکوژل با جذب تدریجی آب موجود در دیسک بیرون زده, موجب کاهش فشار داخل دیسک شده و حتی به مرور زمان درجاتی از بازگشت به سمت و مرکز و محل طبیعی را فراهم خواهد آورد و همراه با اثرات ضد التهابی خود موجب کاهش درد و نجات ریشه ی عصبی مجاور خواهد شد.
یک مکانیسم مهم دیگر دیسکوژل, تشکیل غشای بسیار ظریف و پوشاننده نواحی محیطی دیسک آسیب دیده می باشد.
این خاصیت موجب جلوگیری از رسیدن مواد مولد درد موجود در قسمت مرکزی آسیب دیده دیسک به ریشه های عصبی و پایانه های حس کننده درد شده و باعث بهبودی هرچه بیشتر علائم بیمار خواهد شد.
– جناب دکتر آنه محمد زاده, چه مدت طول می کشد تا اثرات دیسکوژل نمایان شود؟
اگرچه رفتار درد, درک آن و احساس بهبودی, بین افراد مختلف بسیار متفاوت بوده و به فاکتورهای بسیار پیچیده و متعددی ارتباط دارد, اما بسیاری از بیماران درجاتی از کاهش درد را بلافاصله پس از دریافت دیسکوژل ذکر می کنند.
میزان تاثیر دیسکوژل با گذشت زمان بیشتر شده و معمولا طی ۳ تا ۶ هفته پس از تزریق می توان شاهد بهبود تدریجی بیشتری بود.
– جناب دکتر آنه محمد زاده, آیا بعد از تزریق دیسکوژل نیاز به اقدام خاص و یا مراقبت های ویژه ای است؟
این مسئله مستقیما نیاز به نظر پزشک درمانگر و تجربیات او دارد, اما به طور معمول پیشنهاد میکنیم, سعی شود طی ۳ هفته نخست بعد از تزریق، محدودیت نسبی برای انجام فعالیت ها و حرکات در نظر گرفته شود.
بعد از تزریق های کمری, بهتر است حالت های نشسته به حداقل ممکن کاهش داده شوند و بشدت از خم و راست شدن و بلند کردن اشیاء خودداری گردد تا میزان فشارهای وارده بر ناحیه کمر به حداقل خود برسد.
بخاطر داشته باشید که خم و راست شدن, بلند کردن اشیاء و نشستن, حتی روی صندلی, فشار بر دیسک های بین مهره ای را به شدت افزایش خواهد داد.
خمیده نگاه داشتن و حرکات ناگهانی سر و گردن در بیمارانی که تحت تزریق دیسکوژل گردن قرار گرفته اند, به شدت ممنوع است.
استحمام, راه رفتن در استخر, و پیاده روی سبک هیچ منعی ندارد, مگر اینکه پزشک معالج نظر دیگری داشته باشد.
بازگشت تدریجی به فعالیت های روزمره, به رعایت نکات بهداشتی و مراقبت های ستون فقرات با صلاحدید پزشک معالج صورت خواهد گرفت.
– جناب دکتر آنه محمد زاده, چه مدت بعد از درمان با دیسکوژل می توان فعالیت و ورزش را آغاز کرد؟
در حقیقت راه رفتن, نخستین حرکت نرمشی و درمانی است که بسته به صلاحدید پزشک معالج و تقریبا دو ساعت بعد از تزریق آغاز می شود.
در مورد سایر ورزش ها, شروع تدریجی بسته به شرایط جسمی بیمار, نوع فعالیت, شدت ورزش و غیره, پزشک معالج به صلاحدید خود از چند روز تا چند هفته بعد از تزریق مجوز را صادر خواهد کرد.
– جناب دکتر آنه محمد زاده, میزان موفقیت درمان دیسک با دیسکوژل چقدر است؟

بر اساس بررسی های انجام شده در کشورها و مراکز مختلف درمانی بر روی میزان پاسخ دهی و موفقیت دیسکوژل, بین ۸۵ تا ۹۲ درصد موفقیت آمیز بوده و از آنجایی که دیسکوژل پس از تزریق در دیسک به پروتز ( ایمپلنت) تبدیل می گردد, ماندگاری آن, بطور معمول دائمی است.
– جناب دکتر آنه محمد زاده, مزایا درمان با استفاده از دیسکوژل را بیان کنید؟
بازگشت سریع به زندگی و فعالیت روزمره, با توجه به عدم نیاز به بیهوشی عمومی در این روش درمانی, به طور معمول در مبتلایان به بیماریهای مختلف کلیوی, کبدی, قلبی و غیره, هیچگونه ممنوعیتی وجود ندارد- بدلیل عدم آسیب به ساختار دیسک ( برخلاف سایر روش های موجود) کاهش ارتفاعی در دیسک ایجاد نمی شود – عدم ایجاد چسبندگی در دیسک و ریشه های عصبی ( برخلاف سایر روش ها) – با توجه به ظرافت محل ورود به دیسک, تغییری در آناتومی نرمال ایجاد نمی شود ( عدم ایجاد چسبندگی در بافت های مجاور محل تزریق)
– جناب دکتر آنه محمد زاده در مورد نخستین جراحی بسته توضیحاتی دهید؟
جراحی دیسکوژل یا جراحی بسته در کشور در مرکز و برخی شهرهای بزرگ انجام می شود, اما برای نخستین بار در استان گلستان این جراحی در بیمارستان خصوصی برزویه گنبدکاووس انجام شد که بر روی دو خانم ۴۵ ساله و ۶۷ ساله صورت گرفت.
این خانم ۶۷ ساله چندین سال از فتق دیسک سوم, چهارم و پنجم و سیاتیک راست رنج می بردند و به علت فشار خون و قند خون و ریسک بالا در جراحی باز, نمی توانستند, عمل جراحی انجام دهند, خانم ۴۵ ساله نیز دیسک کمر چهارم و سیاتیک راست داشتند, که خوشبختانه حال هر دو بیمار رو به بهبودی و درمان کامل است.

 

خبرنگار: فاطمه عبدی                          انتشاردهنده:یاشار نیازی

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۲۹

۰۶ بهمن ۱۳۹۶

کد خبر :

10452

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک