امروز : چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

ریال

|

دمای هوای شهر

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‎ای کشور اعلام کرد:

جذب دانشجوی دانشگاه فنی و حرفه‎ای از دیگر کشورها

اخبار حوزه و دانشگاه-ایتنانیوز-  سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‎ای کشور از جذب دانشجو از دیگر کشورها خبرداد و گفت: در این راستا با کشورهای قرقیزستان، عراق، افغانستان، کشورهای حاشیه خلیج فارس، ارمنستان و تاجیکستان صحبت شده است.

daneshgah 4a 300x209 - جذب دانشجوی دانشگاه فنی و حرفه‎ای از دیگر کشورها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار،  به نقل تسنیم، ناصر شمس در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گلستان اظهار داشت: در شرایط فعلی در کشور در بحث آموزش مشکل داریم و دچار بحران جدی در نوع آموزش‎ها هستیم.

وی تصریح کرد: در هرم نیروی انسانی دکتری، کارشناسی و رشته‎های پایین‎تر داریم و در کشور ما جهت‌گیری به سمت دوره‎های دکتری و ارشاد بوده و به رشته تخصصی به ویژه تکنسین توجه نشده و این یک مشکل اساسی در کشور است.

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‎ای کشور ادامه داد: تعداد زیادی دانشگاه در سطح کشور داریم اما از لحاظ تخصصی توان خوبی ندارند و آن چیزی که مقام معظم رهبری به عنوان پنجه‎های کارآمد نام می‎برند دانشگاه‎های ما فاقد آن هستند.

شمس تاکید کرد: به صورت جدی مسئولان به این مهم و پیوند دانشگاه به صنعت اهتمام دارند و امید داریم این جهت‎گیری سبب شود هرم نیروی انسانی در کشور اصلاح شود.

وی افزود: باید به سمت توسعه دانشگاه‎های فنی و آموزشگاه‎های فنی و حرفه‎ای در کشور برویم و در سطح متوسط در کشور ۷۰ درصد جذب بازار کار می‎شوند.

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‎ای کشور به توجه به آموزش با شرایط منطقه‎ای تاکید کرد و گفت: ارتباط ما با بخش صنعت و ارتباط با اتحادیه‎های مختلف باید رقم بخورد و با این نگاه باید در کشور حرکت کنیم و در برنامه پنجم و ششم توسعه، این موضوع دیده شده است.

شمس به نقش رسانه‎ها در معرفی دانشگاه فنی و حرفه‎ای اشاره کرد و یادآور شد: آموزش ما امسال نسبت به سال گذشته رشد خوبی داشته و این را باید به فال نیک بگیریم اما هنوز جامعه به این جهت‎گیری آشنا نشدند.

وی گفت: با توجه به شرایط منطقه با مسئولان استان ارتباط داریم و با توجه به شرایط منطقه به رشد رشته‎ها اهتمام داریم و رشته‎هایی که در مناطق مختلف ایجاد شده متناسب با آن منطقه نبوده و به این مهم نیز ورود پیدا کردیم.

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‎ای کشور با بیان اینکه ستاد توسعه اشتغال را در دانشگاه فعال کردیم، افزود: رشته‎ها را با توجه به نیاز هر منطقه ایجاد می‎کنیم و لازمه آن است که مسئولان هر منطقه نیز کمک کنند.

شمس تاکید کرد: مجموعه فنی و حرفه‎ای نمی‎تواند به تنهایی در این مسیر حرکت کند و ما بخش دولتی هستیم و سرانه ما کمترین در کشور است و اگر بخواهیم رشته‎های جدیدی داشته باشیم نیاز به اعتبار داریم.

وی با بیان اینکه ۲۲۰ هزار کارگاه در سطح کشور داریم، افزود: به دنبال این هستیم برای تجهیز و راه‎اندازی کارگاه‎ها از ظرفیت خیران استفاده کنیم.

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‎ای کشور یادآور شد: در مسیر مدرسه‌سازی خیران فعالیت خوبی در کشور داشتند و امید داریم در بحث آموزش فنی و حرفه‎ای نیز به این موضوع توجه داشته باشیم.

شمس با بیان اینکه نزدیک به ۲۲۰ هزار دانشجو در سطح کشور داریم که دوسوم در مقطع کاردانی و تکنسین و بقیه در مقطع کارشناسی تحصیل می‎کنند و در حال حاضر بسیاری از کارگاه‎های ما تک جنسیتی هستند.

وی ادامه داد: ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان سرانه ما برای دانشجویان در دانشگاه است و این در حالی است که در بسیاری از دانشگاه‎ها کمترین مبلغ سرانه ۵ میلیون تومان است و دولت نیاز است در این بخش به ما کمک کند.

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‎ای کشور تاکید کرد: سهم کل آموزش عالی مهارتی ۱۷ است که در برنامه ششم توسعه باید به ۵۰ برسد و در کل کشور سهم آموزش فنی و حرفه‎ای ما ۲۷ درصد است و زیرساخت‎های آن گسترش نیاز دارد.

شمس از جذب دانشجو از دیگر کشورها خبرداد و افزود: در این راستا با کشورهای قرقیزستان، عراق، افغانستان، کشورهای حاشیه خلیج فارس، ارمنستان و تاجیکستان در این رابطه صحبت شده است.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز