الله یوسفی رئیس ورزش و جوانان گنبدکاووس 300x225 - جایگاه واقعی مسابقات رشته اسب و سوارکاری گنبدکاووس است+فیلم مصاحبهترکمن نیوز:  رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان گنبدکاووس گفت: مجموعه سوارکاری شهرستان گنبدکاووس خواستگاه اصلی جشنواره‌ها و مسابقات رشته اسب و سوارکاری است.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  حجت الله یوسفی در حاشیه برگزاری مسابقات زیبایی اسب در شهرستان علی آباد به خبرنگار ترکمن نیوز گفت: گنبدکاووس خواستگاه واقعی جشنواره‌ها و مسابقات رشته اسب و سوارکاری است و این شهر به عنوان پایتخت سوارکاری ایران شناخته می‌شود.

وی افزود: با توجه به تاریخچه و ظرفیت‌هایی که در مجموعه سوارکاری گنبدکاووس وجود دارد این شهرستان را به عنوان قطب اصلی اسب و سوارکاری در میان تمام ورزشگاه‌ها و مجموعه‌های سوارکاری کشور متمایز می‌کند.

بر اساس گزارش خبرنگار ترکمن نیوز: کارشناسان خارجی و ایرانی در سال ۱۳۴۰، زمان بررسی و طراحی مجموعه سوارکاری در ایران؛ قطعا برای داشتن پتانسیل‌های لازم، گنبدکاووس را به عنوان مرکز ترکمن صحرا به منظور پرورش و احیای نژاد اسب اصیل ترکمن در کشور انتخاب کرده و مجموعه بزرگ ۴۰۰ هکتاری سوارکاری گنبدکاووس را راه اندازی کرده‌اند.

مجموعه بزرگ سوارکاری گنبدکاووس در اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ به عنوان آثار ملی کشور به ثبت رسید در حالی که بخش‌های مختلفی از زمین تخصیص یافته آن به دانشگاه، ورزشگاه و ادارات دیگر واگذار شده و در حال حاضر حدود ۱۶۰ هکتار آن برای مجموعه سوارکاری کاربری دارد.

این مجموعه هم اکنون دارای ۱۲۰ هکتار زمین کشاورزی، پارکینگ، فضای سبز، پیست اسبدوانی به مساحت تقریبی ۳۰ هکتار، سوئیت اقامتی مهمانان، ویلای مخصوص اقامت و پذیرایی مهمانان ویژه، استبل (اصطبل) زمستانه و تابستانه، جایگاه مسابقات و استخر شنا است و مسابقه‌های اسبدوانی در فصل های بهار و پاییز برگزار می‌شود که دوستداران بسیاری را از گوشه و کنار کشور به خود جذب می‌کند و با داشتن چنین مجموعه‌ای بی نظیر در کشور آماده برگزاری تمامی مسابقات رشته اسب و سوارکاری می‌باشد.

گزارش از: یاشار نیازی

خبرنگار و روابط عمومی هیئت سوارکاری گنبدکاووس

 

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۲۲

۱۱ مهر ۱۳۹۹

کد خبر :

83613

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک