امروز : یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۳۷,۹۴۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    35710

  • /
  • تاریخ :

    ۲۸ شهریور ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

turkmen hosein 300x226 - جایگاه رفیع امام حسین نزد ترکمن ‎هامراسم-ترکمن نیوز-  ترکمن ها برای ایام شهادت امام حسین (ع) سینه زنی نمی کنند ولی با آیین های خاص از جمله خواندن نماز نافله، پختن غذا و ادای نذر محبت و ارادت خود را به سرور آزادگان و شهیدان که درس ایستادگی، آزادگی و عزت آموخت؛ ابراز می دارند.

پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران به قلم یعقوب گزمحمدلی فعال فرهنگی اهل سنت ترکمن نوشت: شخصیت امام حسین (ع) و ایام شهادت آن حضرت بر محور باورهای اسلامی در فرهنگ ترکمن ها جایگاه والایی دارد و مردم ترکمن صحرا به پیروی از نبی مکرم اسلام (ص) عشق و محبت خاصی به آن حضرت دارند.
بنا به روایات بسیار نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) به حضرت امام حسین (ع) محبت ویژه ای داشته اند و این موضوع بیانگر شخصیت عظیم الشان حضرت امام حسین (ع) می باشد و از این روی ترکمن ها با ابراز علاقه، محبت و ارادت به امام حسین (ع) در ماه محرم یا عاشورا با آداب و رسوم خاصی عشق خود به حضرت امام حسین (ع) را نشان می دهند.
بنا به باور ترکمن ها و اهل سنت امام حسن (ع) و امام حسین (ع) سروران جوانان بهشت هستند و در فرهنگ ترکمنی دارای جایگاه رفیع می باشند.
ابی سعید (رض) از پیامبر اکرم (ص) روایت می کند که پیامبر (ص) فرمودند: «حسن و حسین؛ دو سرور جوانان بهشت‏ اند».
یعلی بن مره (رض) از نبی مکرم اسلام روایت می کند: که فرمودند: ‘حسین از من است و من از حسین. خداوند آن که حسین را دوست داشته باشد، دوست دارد. حسین سبطی از سبط‏ های من است’.
سلمَی بنت سعد گفت: نزد امّ سلمه ـ همسر پیامبر ـ رفتم و دیدم گریه می ‌‏کند. گفتم: چرا گریه می‏ ‌کنید؟ گفت: رسول الله (ص) را در خواب دیدم و سر و روی و ریش آن ایشان خاک ‌آلود بود. پرسیدم: یا رسول‌الله چه اتفاقی افتاده است؟ فرمود: هم اکنون شاهد قتل حسین بودم.
از این روایت معلوم می گردد زمان شهادت امام حسین (ع) برای پیامبر بسیار غمبار بوده است.
از حضرت انس (رض) روایت شده است که سوال شد از رسول الله کدام یک از اهل بیت برای تو دوست داشتنی تر است؟ پیامبر اکرم (ص) جواب دادند حسن و حسین و همان موقع پیامبر (ص) به حضرت فاطمه فرمودند: صدا بزن دو فرزندم را، آن دو آمدند بعد پیامبر اکرم (ص) آنان را بوسید و در آغوش گرفت و خوشحالی زیاد کردند و برای آنها در بارگاه الهی دعا می کرد و فرمود: پروردگارا من آنها را دوست دارم، پس تو هم آن هر دو را دوست بدار، و هرکس که آنها را دوست بدارد، خدایا دوستش بدار’.
ابن عباس (رض) روایت می کند: روزی دیدم حضرت رسول اکرم (ص) حسین را به گردن خود حمل کرده بود. یکی از رهگذران گفت: بر چه مرکب خوبی سواری. پیامبر گفتند: این راکب خیلی خوب است./ کتاب التاج الاصول جلد ۳ صفحات ۳۵۶ تا ۳۶۰
ترکمن ها برای ایام شهادت امام حسین (ع) سینه زنی نمی کنند ولی با آیین های خاصی از جمله خواندن نمازهای نافله، پختن غذا و ادای نذر برای امام حسین (ع) در ماه محرم محبت و ارادت خود را به امام حسین (ع) که برای انسان ها درس ایستادگی، آزادگی و عزت آموخت ابراز می دارند.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز