امروز : شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۳۷,۷۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

فرهنگ پایه و اساس توسعه جوامع است

جایگاه رسانه و مطبوعات در تحولات فرهنگی بی بدیل است

Faalan Rasane 9 300x187 - جایگاه رسانه و مطبوعات در تحولات فرهنگی بی بدیل استفرهنگی-ترکمن نیوز- سومین نشست از سلسله نشست های تخصصی موسسه فرهنگی اجتماعی اساس جهان اسلام با حضور فعالان رسانه ای و مطبوعاتی اهل سنت گلستان درمحل دفتر موسسه برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن, در ابتدای این نشست عبدالقیوم شکاری مدیر موسسه اساس جهان اسلام ضمن خوش آمد گویی به حضار، نقش رسانه های اهل سنت و و فعالان رسانه ای را در شرایط کنونی دنیای اسلام مهم و حیاتی خواند.

درادامه دکتربهروز قزل قائم مقام موسسه اساس جهان اسلام با ذکر این مطلب که رسانه و مطبوعات رکن چهارم دموکراسی محسوب می شوند، توجه به نقش و جایگاه رسانه و اصحاب رسانه را ناگزیر و تردید ناپذیر دانست.

موسی جرجانی مدیر مسوول هفته نامه اقتصاد گلستان و مدیر موسسه فرهنگی اجتماعی ترکمنان ایران زمین به عنوان سخنران بعدی این نشست ، با تاکید برحفظ اتحاد دنیای اسلام اظهار داشت: «برای حفظ اتحاد و برون رفت از مشکلات نباید انحرافات و ناآگاهی ها را هدف قرار داده و روی آنها متمرکز شویم».

Faalan Rasane 2 300x225 - جایگاه رسانه و مطبوعات در تحولات فرهنگی بی بدیل است

 

وی با توجه به مسائل جاری جامعه ،انتشار نشریه مربوط به اهل سنت ایران به صورت جامع و یکپارچه را امری ضروری خواند و عنوان نمود: «برای جوانان که توجه خاصی به فضای مجازی دارند، می بایست برنامه های مفید و مناسبی تدوین شود تا وقت شان در این فضا به بطالت نگذرد».

امان قلیچ شادمهر استاد دانشگاه و مدیرانتشارات ایل آرمان به عنوان مهمان دیگر این نشست ،تکثر و تنوع غیر طبیعی گرایش ها و نحله های فکری مذهبی را در برخی از موارد، برای آرامش فکری جامعه مضر دانست و افزود : لازم است خانواده ها بازگشت به اخلاق دینی را مورد توجه قرار دهند. رسانه های فضای مجازی نیز می توانند درجهت معرفی جنبه رحمانی دین اسلام ، گام های موثرتری بردارند. جهت برداشتن گام اول باید از سنت به مدرنیته برسیم و بدین ترتیب بتوانیم دوران گذرا و مشکلات فعلی را از پیش رو برداریم».

Faalan Rasane 4 300x225 - جایگاه رسانه و مطبوعات در تحولات فرهنگی بی بدیل است

عبدالحمید آخوندی مدیر مسوول هفته نامه گل صحرا نیز در این نشست با اذعان به این نکته که علاقمندی به دین در بین جوانان کم شده است به بررسی مشکلات نشریات مکتوب طی چند سال گذشته پرداخت و تصریح کرد: «بخشی ازاین مشکلات به برجسته شدن و محور شدن فضای مجازی برمی گردد که نتیجه آن کم شدن ارزش و اعتبار رسانه های مکتوب بوده است. عدم حمایت از نشریات مکتوب همچنین استقبال عمومی از نشریات کاغذی را تا حد زیادی پایین آورده و باید در مورد این مسئله چاره اندیشی صورت گیرد».

Faalan Rasane 5 300x225 - جایگاه رسانه و مطبوعات در تحولات فرهنگی بی بدیل است

مدیر مسوول هفته نامه گل صحرا روند حاکم در فضای رسانه ها را مورد انتقاد قرار داده و یاد آورشد: «آنچه که امروز بیشتر فعالان فضای مجازی به انجام آن مبادرت می ورزند این است که بدون در نظر گرفتن صحت یک مطلب اقدام به کپی و انتشار مطلب در بین گروه های مجازی کرده و عملا کاری که بتوان از آن به عنوان فعالیت رسانه ای یاد کرد انجام نمی دهند. بنابراین تلاش مضاعف می خواهد تا مطالعه کتاب و مطالعه مطبوعات مجددا ارزش و جایگاه سابق خود را پیدا کنند».

 

Faalan Rasane 6 300x225 - جایگاه رسانه و مطبوعات در تحولات فرهنگی بی بدیل است

یاشار نیازی مدیر خبرگزاری ایتنانیوز , پایگاه خبری تورکمن نیوز و فعال رسانه ای ، عصر حاضر را عصر فضای مجازی و الکترونیک نام برد و خاطر نشان ساخت: «اساس تمام مسائل اجتماعی در فرهنگ است و دراین راستا باید فرهنگ استفاده از فضای مجازی را به مخاطبان خود آموزش دهیم.

وی تاکید کرد: به عقیده بنده تهاجم فرهنگی که در داخل صورت می گیرد معضلی است که فرهنگ اقوام را تحت شعاع قرار می دهد».

مشاور رسانه ای فرماندار شهرستان ترکمن تصریح کرذ: فرهنگ پایه و اساس توسعه جوامع است و جایگاه رسانه و مطبوعات در تحولات فرهنگی بی بدیل است.

Faalan Rasane 3 300x225 - جایگاه رسانه و مطبوعات در تحولات فرهنگی بی بدیل است


آنه محمد بیات
نویسنده وفعال رسانه ای اهل سنت نیز طی سخنانی گفت: «اهل رسانه نقش و رسالت مهمی در تقویت وحدت در جامعه اسلامی بر عهده دارند. همه می دانیم که شعار وحدت بخش زیبا هستند؛ اما به این وحدت چقدر عمل شده است؟ انتظارات بر این است که هر چه سریع تر در اجرایی شدن اصول ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی به منظور رفع کاستی ها و عملی شدن وحدت میان اقوام، اقدام شایسته به عمل آید».


Faalan Rasane 7 300x168 - جایگاه رسانه و مطبوعات در تحولات فرهنگی بی بدیل است

حمید میرزاعلی مسوول سرپرستی روزنامه ایران دراستان گلستان با باور اینکه رسانه ها حلقه وصل کننده بین ملت و دولت هستند گفت: «فرهنگ سازی باید از درون خانواده و بستگان نهادینه شود. حضورمشاور اقوام و مذاهب در نهاد ریاست جمهوری و به علاوه حضور بانوان اقوام درعرصه های اجتماعی مسلما می تواند به این بهتر نهادینه شدن حلقه یاد شده کمک نماید».


منصورایمری
فعال اجتماعی و فرهنگی ترکمن نیز در این نشست ،با استقبال از برگزاری نشست تخصصی اصحاب رسانه با موضوع بررسی مشکلات دنیای اسلام، لزوم آسیب شناسی مسائل جامعه را مورد توجه قرار داد و متذکر شد: «برای دست یابی به راه کارهای عملی و کارآمد می بایست درجهت رفع آسیب ها حرکت کنیم. از این رو لازم است با برگزاری بحث های چالشی، ابهامات و آسیب ها را شناخته و جوانان را با استفاده از پتانسیل فضای مجازی به سمت و سوی تعیین شده سوق دهیم».

Faalan Rasane 1 300x168 - جایگاه رسانه و مطبوعات در تحولات فرهنگی بی بدیل است

نورمحمد محمد دانشمند مدیر سایت ترکمن سسی هم با نقد بی نظمی حاکم بر فضای مجازی، هدف رسانه های غربی را تضعیف دین و فرهنگ اقوام خواند و ادامه داد: «باید با حسن سلیقه و بهره مندی از ظرفیت های موثر به مقابله با این گونه حربه ها بپردازیم. لذا صاحب نظران می توانند از طریق تریبون های نماز جمعه آسیب های فضای مجازی را به خانواده ها گوشزد نمایند. به عقیده بنده یکی از راه های مقابله با فرهنگ های مبتذل بیگانه می تواند تقویت فرهنگ میان اقوام و مناطق مختلف باشد».

 

خبرنگار: طاهر جانی                    انتشاردهنده: یاشار نیازی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز