امیرشاهی ترکمن نیوز 1 300x188 - جایگاه اسب ترکمن در جهان/جمهوری اسلامی ایران می‌تواند کانون سوارکاری بین‌المللی باشد+مصاحبهترکمن نیوز: رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در استان گلستان گفت: اسب اصیل ترکمن جایگاه ویژه‌ای در جهان دارد و جمهوری اسلامی ایران برای عنوان “کانون سوارکاری بین الملل از قابلیت لازم برخوردار است.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  ذوالفقار امیرشاهی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ترکمن نیوز اظهار داشت: خوشبختانه در آستانه چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شاهد برگزاری یازدهمین هفته از مسابقات اسبدوانی در پایتخت سوارکاری ایران یعنی شهرستان گنبدکاووس هستیم.

وی افزود: اسب اصیل ترکمن از اعتبار و شهرت جهانی برخوردار بوده و فرصت مناسبی را برای همکاری‌های بین المللی در اختیار استان گلستان قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه استان گلستان به ویژه شهرستان گنبدکاووس از ظرفیت بالایی در حوزه سوارکاری برخوردار می باشد ادامه داد: این منطقه دارای تعداد زیادی اسب های شناسنامه دار بین المللی بوده که در سازمان ملل و سازمان‌ها بین المللی و منطقه‌ای به ثبت رسیده و شاهد توسعه روز افزون این صنعت در شهرستان گنبدکاووس هستیم.

امیرشاهی افزود: امیدوار هستیم با کمک دستگاه دیپلماسی کشور دبیرخانه سوارکاری بین المللی را در استان گلستان دایر کنیم و از تمامی کشورهایی که در زمینه سوارکاری و برگزاری مسابقات دارای سابقه می باشند جهت شرکت در مسابقات اسبدوانی استان گلستان و شهرستان گنبدکاووس دعوت به عمل می‌آوریم.

وی در همین خصوص ادامه داد: با امضا ي تفاهم نامه های همکاری با متخصصین امور سوارکاری می توانیم زیرمجموعه های مناسبی را در زمینه ارتباط اقشار مختلف جامعه گلستان با کشورهای همسایه به ويژه کشور ترکمنستان داشته باشیم.

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در استان گلستان با بیان این مطلب که ترکمن‌ها با در اختیار داشتن اسب اصیل ترکمن شهرت جهانی دارند، خاطرنشان کرد: این ظرفیت و اعتبار بین المللی که در استان گلستان شاهد آن هستیم، بستر مناسبی را برای همکاری های بین المللی  با ۱۵ کشور همسایه و همچنین سایر کشورهایی که در زمینه سوارکاری و پرورش اسب دارای سابقه می‌باشند را فراهم می‌سازد و ما می‌توانیم با ایجاد دبیر خانه بین المللی سوارکاری جمهوری اسلامی ایران را به عنوان کانون سوارکاری بین اللملل مطرح سازیم.

گزارش از: یاشار نیازی

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۵:۳۲

۱۸ بهمن ۱۳۹۹

کد خبر :

89758

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک