امروز : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

هفته هفتم کورس سوم 300x188 - جایزه  ۹ میلیارد و ۳۰۳ میلیون ریالی در انتظار برندگان مسابقات اسبدوانی هفته هشتم پاییزه گنبدکاووسترکمن نیوز : ۱۲۹ راس اسب این هفته برای کسب جایزه ۹ میلیارد و ۳۰۳ میلیون ریالی روزهای پنجشنبه و جمعه با یکدیگر به رقابت می پردازند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ هفته هشتم مسابقات اسبدوانی زمستانه گنبدکاووس این هفته نیز طی دو روز برگزار می شود.

این هفته ۷۳ راس اسب برای روز اول (پنجشنبه 8 دی ماه) ثبت نام کردند تا در ۶ کورس شامل چهار دور هزار متری و ۲ دور هزار و ۲۰۰ متری برای کسب جایزه ۳ میلیارد و ۷۴۲ میلیون ریال با یکدیگر کورس بگذارند.

همچنین ۵۶ راس اسب نیز برای روز دوم (جمعه 9 دی ماه) ثبت نام کردند تا در ۶ کورس شامل یک دور هزار متری، یک دور هزار و ۲۰۰ متری و چهار دور هزار و ۶۰۰ متری با یکدیگر رقابت کنند و به برندگان اول تا سوم هر کورس جمعا جایزه ۵ میلیارد و ۵۶۱ میلیون ریال اهدا خواهد شد.

مطابق برنامه تدوین شده از سوی فدراسیون سوارکاری جمهوری اسلامی قرار است، مسابقات اسبدوانی کورس پاییزه – زمستانه گنبدکاووس تا پایان اسفند روزهای پنجشنبه و جمعه هر هفته برگزار شود.

مسابقات اسبدوانی در ترکمنصحرا به دلیل عاشقان و علاقمندان اسب و سوارکاری این دیار از هیجان و نشاط خاصی برخوردار است و همه ساله در فصل پاییز، زمستان و بهار در بزرگترین مجموعه سوارکاری شمال کشور این مسابقات برگزار می شود.

کورس اسب از دیرباز در میان مردمان ترکمن برگزار می شده و بیش از 7 هزار سال قدمت دارد و در قدیم معروف بوده ترکمن روی اسب دنیا آمده و روی اسب نیز از دنیا می‌رود.

مربیان اسب با روزها و ماهها مشقت با دقت و ظرافت خاصی به اسب‌های خود رسیدگی می‌کنند حتی مشهور است بیش از خانواده خود به اسبهایشان می‌رساند.

هفته هفتم گنبدکاووس 300x188 - جایزه  ۹ میلیارد و ۳۰۳ میلیون ریالی در انتظار برندگان مسابقات اسبدوانی هفته هشتم پاییزه گنبدکاووس

اسبدوانی در میان ترکمن ها

ترکمن ها مسابقات اسبدوانی را در مراسمات مختلف چون عروسی ها و جشن های نوروزی و بزرگداشت مشاهیر ترکمن نیز در کنار مسابقاتی چون گؤرش (کشتی ترکمنی)، و یا ورزش های محلی و بومی دیگر برگزار می کنند.

اما کورس، با تعیین مسافتی مشخص حداقل بین مسافت 2 هزار تا 3 هزار متر برگزار می شده چرا که اسبهای ترکمن از مقاومت و قدرت خاصی در سوارکاری و استقامت برای مسافات طولانی برخوردار هستند.

امروزه نیز مسابقات اسبدوانی تورکمنصحرا همچون گذشته از نشاط و شور خاصی برخوردار است و هر آخر هفته مچموعه سوارکاری گنبدکاووس پذیرای بیش از 10 هزار تا 30 هزار تماشاگر است.

با وجود اینکه این ورزش مفرح که هر هفته با جمعیت عظیمی از تماشاگران برخوردار است هنوز مسیر منتهی به این ورزشگاه بزرگ به خوبی بازگشایی و تعریض نشده و هر هفته شاهد ازدحام و ترافیک شدید در مقابل اسبدوانی گنبدکاووس هستیم.

امید است پس از گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی و گذشت بیش از 60 سال از ساخت این مجموعه ورزشی بزرگ مسئولان قدر دانسته و در جهت توسعه آن همت گمارند و با ایجاد هتل و مهمانپذیرهای مناسب حضور گردشگران داخلی و خارجی را مهیا سازند.

 

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز