امروز : دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

۱۲۱

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    110367

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    12:57 | ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

قیمتها 300x189 - جامعه شهری و روستایی هر روز مرورگر افزایش قیمت‌هاستترکمن نیوز: بودجه خانواده‌ها زیرورو شده و تقسیم درآمد به نسبت نیاز و اولویت و مصارف اساسی زندگی هزینه مسکن، خورد و خوراک، دارو و درمان، مخارج روزمره ، برق ، آب و تلفن به هیچ وجه قابل مدیریت با درآمد ماهیانه نیست.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  افزایش نجومی قیمت کالاها به خصوص در مواد غذایی آن هم در صروری‌ترین آن یعنی نان، روغن ، مواد نشاسته‌ای ( برنج، ماکارونی) مواد پروتئینی ، محصولات کشاورزی و جالیزی لجام گسیخته است.

خط گرسنگی و فقر در ۲ ماه اول سال بهم نزدیک شده است.

گرسنگی و فقر در همه جوامع از شاخصه‌های اصلی اقتصاد است.

حد گرسنگی مجموع قیمت ماهیانه کالاهای اساسی و مواد غذایی یک خانواده چهارنفره (حداقل) که برای زنده ماندن محاسبه می‌شود.

ÖZCIVAN اقتصاددان می‌گوید که نیازهای غذایی یک کودک بین ۶ الی ۱۵ ساله با حقوق و درآمد یک حقوق بگیر و یا دستمزد بگیر در نظر گرفته می‌شود و این محاسبه بر اساس آمار ارائه شده و داده‌های سازمان بهداشت جهانی است که یک خانواده با یک فرزند ۶ الی ۱۵ ساله با ۲۸۰۰ کالری زنده میماند برای فرزند دوم از ۱ الی ۶ ساله ۲۴۰۰ کالری اضافی لازم است.

حد گرسنگی از سوی سازمان بهداشت جهانی میزان کالری تعیین شده است.

به عنوان مثال کالای اساسی شیر، پنیر، ماست و مرغ، گوشت، ماهی ، میوه ، سبزیجات ، حبوبات، آرد و نان، ماکارونی، بلغور، برنج تشکیل شده است و با محاسبه این اقلام و مقادیر و افزایش و کاهش آن حد گرسنگی تعیین می‌شود.

و اما خط فقر محاسبه تمام نیازهای اساسی نه فقط غذا برای یک خانواده چهار نفره به عنوان مثال اجاره، سوخت، هزینه مدرسه ، برق، ایاب و ذهاب در محاسبات خط فقر حساب می‌شود.

در ترکیه هزینه زندگی یک نفر حقوق بگیر حدود ۷ هزار لیر ( ۶۹۶۵ لیر) یعنی قریب سیزده و نیم میلیون تومان اعلام شده و در ایران میانگین حقوق را اگر شش میلیون تومان حساب کنیم سطح زندگی حقوق بگیران و افراد کم درآمد و آنان که با حداقل دستمزد دریافتی زندگی می‌کنند و بازنشستگان شدیدا کاهش یافته و تقریبا اکثریت مردم وارد روند فقیرشدن هستند.

افزایش اندک دستمزدها و یا حقوق ها را تورم به باد داده است.

افزایش ۲۰ درصدی حمل و نقل خود عامل افزایش قیمت شده است درحالیکه می‌شد با ارائه قطعات ، لاستیک و سرویس‌های خدماتی به صاحبان وسائط حمل و نقل جلو این افزایش را گرفت.

هم اکنون جامعه شهری و روستایی در حال تجربه یک بحران اقتصادی و مرور روزمره افزایش قیمت‌ها است و از آغاز سال ۱۴۰۱ هر روز صبح تابلو جدید افزایش قیمت‌ها نماد و نمودی از جابه جایی خط فقر با گرسنگی است.

اما معانی و تفاسیر شرعی و فقهی (فقیر ، مسکین و غنی ) بگونه دیگری است که به آن پرداخته می‌شود.

دکتر سید جلال ابراهیمی
رئیس خانه اقتصاد و تجارت ایران و ترکیه

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز