امروز : جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۴,۴۶۰

ریال

|

دمای هوای شهر

محمد قرنجیک مصلی اهل سنت گنبدکاووس 300x202 - تکمیل مصلی و مسجد بزرگ اهل سنت گنبدکاووس نیاز به کمک‌های مردمی دارد+عکسترکمن نیوز:  عضو هیات امنای مصلی بزرگ اهل سنت گنبدکاووس گفت: آغاز مرحله دوم و پایانی تکمیل مصلی اهل سنت شهرستان نیاز به کمک‌های مالی مردمی و خیرین نیک اندیش دارد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ آنه محمد قرنجیک در گفت و گو با خبرنگار ترکمن نیوز اظهار داشت:  از چندین دهه قبل در شهر گنبدکاووس، به علت نبود مسجد بزرگ و جمعیت زیاد نمازگزار، نماز جمعه اهل سنت در ده‌ها مسجد در محلات مختلف شهر برگزار می‌شد. تا اینکه ساختمان بزرگ اهل سنت با کمک خیرین و همت مردم مومن با زیربنای ۵ هزار مترمربع در زمینی به مساحت ۱۴ هزار مترمربع در خارج از شهر و در روستای گدم آباد در سال ۱۳۸۴ هرچند بصورت ناقص آماده بهره برداری گردید و در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۸۴ اولین نمازجمعه به صورت متمرکز در ساختمان مصلی برگزار شد.

وی افزود: از زمان بهره‌برداری تاکنون با پیگیری هیات امناهای وقت، با کمک مردم مومن و خیرین عزیز، ساختمان مصلی به شکل امروزی درآمد.

قرنجیک تصریح کرد: در حال حاضر ساختمان مصلی دارای سیستم سرمایشی، گرمایشی و تهویه مطبوع بوده و به لحاظ زیبایی و ظرفیت گنجایش نمازگزار، یکی از زیباترین و بزرگترین مساجد کشور می‌باشد.

سقف مصلی اهل سنت گنبدکاووس 1 300x202 - تکمیل مصلی و مسجد بزرگ اهل سنت گنبدکاووس نیاز به کمک‌های مردمی دارد+عکس

ساختمان مصلی اهل سنت در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار نمازگزار ظرفیت دارد

عضو هیئت امنای مصلی گفت: ضمن اینکه در مجاورت ساختمان اصلی، ساختمانی دو طبقه در مجموع به مساحت ۴ هزار و ۲۶۰ متر مربع در حال احداث می‌باشد و در حال حاضر اسکلت و سقف‌های آن تکمیل شده و زمان پیک نمازگزاران به خصوص در ماه مبارک رمضان، استفاده می‌شود.

آنه محمد قرنجیک با توجه به اینکه در سال گذشته شاهد بارش چندین برف تقریبا سنگین در استان و حتی در شهر گنبدکاووس بودیم، در اثر آخرین بارش برف سال گذشته به تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۹، متاسفانه سقف ساختمان مصلی که از نوع سازه فضایی می‌باشد، به علت برودت هوا و ماندگاری سنگینی برف به مدت ۲۴ ساعت بر روی بام ساختمان مصلی، موجب آسیب به سازه لوله‌ای روی ستون‌ها گردیده و بصورت میانگین حدود ۲۵ سانتی متر سقف سازه نشست کرد.

وی افزود: اگر چه در طول عمر سی‌ ساله این سازه قبلا هم چندبار شاهد بارش چنین برف‌هایی بودیم اما این بار خستگی سازه فلزی، دلیل مضاعفی شد تا شاهد این تغییرشکل اعضای لوله‌ای باشیم.

قرنجیک تصریح کرد: البته لازم به توضیح می‌باشد با توجه به برهه زمانی ساخت سازه مصلی و امکانات موجود در آن زمان، به بهترین نحو ممکن طراحی و اجرا شده است.

وی بیان داشت: خداوند متعال روح بزرگواران آنه محمد نیازی شهردار اسبق گنبدکاووس که طراح و معمار سازه و مهندس جرجانی مهندس سازه ساختمان مصلی را قرین رحمت الهی نماید.

قرنجیک در ادامه گفت: بعد از بازدید و بررسی فنی گروهی از مهندسان و کارشناسان زبده منطقه از جمله مهندسین: صالح بازیار، عبدالله ایمری، شهردار وقت منصور طعنه‌گنبدی و کریم توری که به دعوت هیات امنا جهت بازدید و ارائه راهکارهای فنی جهت بازسازی، لبیک گفته و همیشه در بررسی مشکلات و مسائل عمرانی مصلی یار و یاور هیات امنا می‌باشند، اعلام گردید که هر لحظه احتمال ریزش کامل سقف سازه دور از انتظار نیست و تاکید شد که فعلا در این مکان، هیچ گونه تجمعی صورت نگیرد.

عضو هیئت امنای مصلی تاکید کرد: با توجه به اظهارات کارشناسان از تاریخ ۲۹ اسفند سال ۹۹ نماز جمعه در این ساختمان برگزار نگردیده و در شرایط خیلی سخت در ساختمان نیمه کاره جوار مصلی و محوطه مصلی، اقامه نماز می‌شود.

قرنجیک تصریح کرد: هیات امنای مصلی با مشورت از این دوستان و برگزاری چندین ساعت جلسه تخصصی با این گروه  و ائمه محترم جمعه، تصمیم گرفت که با استفاده از علم و تخصص پیمانکاران بومی با نظارت مهندس توری، معمارجوان گنبدی که در این زمینه تخصص و تجربه گرانقدری دارند و بصورت فی سبیل الله اعلام آمادگی نمودند، عملیات اجرای ترمیم سازه مصلی را در اسرع وقت آغاز نماید.

وی در ادامه گفت: برابر برآورد مهندس توری، مبلغی بیش از یک و نیم میلیارد تومان بودجه نیاز داشتیم.

قرنجیک افزود: ابتدا از طریق مکاتبه با امانقلیچ شادمهر نماینده مردم شهرستان گنبدکاووس و هادی حق شناس استاندار گلستان همچنین با عبدالقدیر کریمی فرماندار ویژه شهرستان درخواست اعتبار دولتی کردیم مسئولین قول مساعدت دادند ولی فعلا اعتباری در این خصوص؛ تخصیص نیافته است و همچنان منتظر ابلاغ اعتبار دولتی هستیم البته همزمان با این مکاتبات، خدمت برخی خیرین بنام منطقه رسیدیم و درخواست مساعدت کردیم غیر از کمک‌های همیشگی مردمی که از طریق صندوق‌های تعبیه شده در مصلی، جمع آوری می‌کنیم، چندنفر خیر نیز کمک‌های مالی داشتند و اما حاج محمد طاهری از خیرین بنام منطقه که قبلا هم برای مصلی کارهای خیر انجام داده بود (احداث مناره مصلی از صفرتا صد کار و عرشه پل عابر پیاده پارکینگ مصلی)، را به عهده گرفت و خرید آهن آلات موردنیاز قریب به هشتصد میلیون تومان توسط ایشان کمک ارزنده‌ای برای مصلی شد.

وی در ادامه بیاناتش گفت: مرحله اول کار، شامل پی‌کنی و بتن‌ریزی پی ۱۴ عدد ستون جدید، حمل تمامی ستون‌های فلزی و خرپاهای فلزی مونتاژ شده به محوطه مصلی و برپا کردن ۷ فقره ستون انجام شده و در حال حاضر مرحله دوم کار شامل مونتاژ لوله‌های خرپایی که بخشی از قطعات مورد نیاز این بخش از کار بصورت مرحله به مرحله در مشهد آماده شده و به ما ارسال می‌شود، آغاز شده و بزودی مرحله حساس و پایانی کار که شامل بلند کردن سقف مصلی با جک‌های هیدرولیکی البته بصورت مرحله‌ای و تعویض لوله‌های آسیب دیده و خم شده با لوله‌های جدید و همچنین نصب خرپاهای فلزی آغاز خواهد شد.

قرنجیک خاطر نشان کرد: در حال حاضر جهت ادامه کار نیاز فوری به حداقل ۴۰۰ میلیون تومان است که در صورت تامین نقدینگی در مرحله دوم کار، به مشکل خاصی برخورد نکنیم، به حول قوه الهی پیش‌بینی می‌کنیم که حدود ۲ ماه دیگر، کار بازسازی خاتمه یافته بتوانیم نماز جمعه را در داخل ساختمان اصلی مصلی برگزار نماپیم.

عضو هیئت امنای مصلی اهلی سنت گفت: از تمامی مردم عزیز و خیرین محترم تقاضا داریم، با کمک‌های مالی و البته بصورت فوری، هیات امنا را در انجام این کار مهم یاری نمایند.

وی در ادامه ضمن نام بردن از اعضای هیئت امنای مصلی و همچنین تمامی فعالین این امر خیر اظهار داشت: از زحمات شبانه روزی همکاران خودم، حاج عبدالخالق قورچایی و منوچهر بدراقی اعضای محترم هیات امنای مصلی و همچنین نورجان صوفی زاده خادم مصلی که همواره ما را همراهی نموده و از حاج آخوند جاور و حاج آخوند نوریزاد ائمه محترم جمعه که همیشه از هیات امنا ، حمایت‌های لازم و کافی را در انجام امور داشته و با رهنمودها و راهنمایی‌ها، مشوق کار ما بوده‌اند، تقدیر و تشکر می‌کنم.

آنه محمد قرنجیک در سخن آخر گفت: در پایان ضمن تشکر از حاج محمدطاهری بابت مساعدت و کمک‌های مالی بی شائبه، عذرخواهم چراکه خودشان تاکید داشتند از وی نامی برده نشود. ان‌شالله خداوند متعال به ایشان و خانواده محترمشان سلامتی و به اموالشان برکت فراوان عطا نماید.

گزارش و مصاحبه از: یاشار نیازی

به گزارش ترکمن نیوز:  شماره حساب‌های مصلی نماز جمعه اهل سنت گنبدکاووس جهت واریز کمک های نقدی جهت بازسازی سقف و اقامه مجدد نماز جمعه در صحن مصلی بزرگ اهل سنت بشرح زیر اعلام می‌گردد:

✴ بانک ملی    ۰۱۰۷۶۳۲۸۰۳۰۰۲

✳ بانک کشاورزی  ۷۰۱۹۵۶۶۲۸

✴ بانک ملت      ۷۳۷۷۲۱۳۱۴۸

❇ بانک تجارت   ۳۱۰۳۰۵۸۲۲۷

✴ شماره کارت بانک رسالت    ۵۰۴۱۷۲۱۱۱۱۴۳۱۷۶۴

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز