امروز : سه شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    46885

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    12:40 | ۱۱ اسفند ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

پراید - تولید موشک و پرایدیادداشت-ترکمن نیوز-  یکی از روزنامه نگاران کشور چند روز پیش مقاله ای نوشته بود تحت عنوان(( تفاوت موشک سازی با خودروسازی)). حیف است چنین مقالات خوبی دوباره باز نشر نشوند یا از کنار آن به راحتی رد شویم یا نظر ندهیم. یکی از ادعاهای برادران نظامی این است که کارها به دست نظامیان بیفتد به راحتی قابل حل است.

یکی از روحانیون بزرگوار هم چند سال پیش در مورد برد و باخت تیم ملی فوتبال با اشاره به مربیان خارجی و داخلی گفته بود: البته نقل به مضمون(( یک عرق خوررا آوردید چند هیچ باختید و یک حزب اللهی را آوردید چند هیچ بردید)). البته این ذهن ساده ی این بزرگواران را نشان می دهد که به هیچ وجه نمی شود با طناب آنها وارد چاه شد.

آقای عباس عبدی در مقاله اش به این مضمون گفته بود(( موشک با هزینه بسیار سنگینی در ایران تولید می شود که برای تولید آن بهترین دانشمندان و مهندسان و طراحان را با حقوقهای بسیار سنگین استخدام می کنند و سرمایه گذاریهای خیلی زیادی هم روی آن صورت می گیرد. این را برای امنیت ملی و دفاع از کشور ضروری می دانند و فروش آنهم رقابتی و بدون قید و شرط نیست آنرا می شود به قیمت دلخواه فروخت )).

اما این کار در مورد پراید ممکن نیست. چون پراید یا خودرو یک کالای رقابتی است هم باید کیفیت مناسب داشته باشد هم قیمت مناسب و گرنه در بازار مشتری نخواهد داشت. پس آن کسی که موشک خوب تولید می کند لزوماً بدان معنا نیست که ماشین خوب هم تولید بکند. به عنوان مثال شوروی که نصف دنیا را تصرف کرده بود در داخل کشورش خیلی جاها مخروبه بود وراههای مناسب برای رفت و آمد میان شهرهایش نبود.

این کشور با وجود اینکه سرمایه گذاریهای خیلی سنگینی روی صنایع نظامی کرده بود و با تولید موشک های قاره پیما و بمب اتمی و تانک و توپ وتسخیر فضا با امریکا و اروپا رقابت می کرد. اما برای مردمش نمی توانست کالاهای بسیار ساده مصرفی مانند دفتر و مداد و مدادپاک کن و صابون و شامپوی با کیفیت خوب و مناسب تولید کند و مردمش عاشق کالاهای خارجی بودند.

چند سال پیش یکی از دوستان تعریف می کرد در زمان اتحاد شوروی، روسها یک کالای صنعتی تولید می کرده و ژاپنیها خریدارش بودند و هرچه شوروی تولید می کرده ژاپنیها می خریدند. بعد از چند سال روسها کنجکاو شده چند نفر کارشناس به ژاپن می فرستند تا بررسی کنند ببینند که قضیه چیست؟ بعد متوجه می شوند ژاپنیها آن کالای صنعتی را دور انداخته و از بسته بندی چوب نرات آن استفاده می کردند. چون روسها خودشان صاحب جنگلهای وسیع و عظیم سیبری بوده اند از آن چوبها که مایه اش مفت بوده سخاوتمندانه مصرف می کردند.

حتی چند سال پیش هم می گفتند مردم ترکمنستان عاشق نان بربری ایران هستند و هر موقع به ایران می آیند با خودشان مقداری نان می برند. دلیلش هم این هست که تولید نان در آنجا رقابتی نیست و انحصاری می باشد و مردم مجبورند همان را بخرند چون جای دیگری ندارند مراجعه بکنند.

در داخل ایران هم تولید پراید رقابتی نیست و انحصاری می باشد و به همین خاطرهم به قیمت دلخواه می فروشند و کیفیت مناسبی هم ندارد. اگر شرکتهای خارجی در ایران فعال بودند هم کیفیت پراید بهتر می شد وهم قیمتش به یک سوم کاهش می یافت و در صورت ناتوانی در رقابت تولیدش هم متوف می شد.

در بازار رقابتی هر ادعایی را نمی شود مطرح کرد اما در بازار انحصاری در غیاب رقبا آری. پس نظامیان و سپاهیان آن کاری را که در عرصه های تولیدات نظامی و موشکی با هزینه های بسیار سنگین تولید می کنند معلوم نیست در صنعت رقابتی مانند اتومبیل سازی هم بتوانند به راحتی انجام دهند.

 

نوشته:امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز