امروز : جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

keshavarzi 13m 300x126 - توصیه های مهم  كميته هواشناسي كشاورزي استان گلستانکشاورزی-ترکمن نیوز-  كميته هواشناسي كشاورزي استان گلستان توصیه هایی برای کشاورزان استان گلستان صادر کرد.

زراعت:
? کشاورزان محترم گندم، جو و کلزا کاردر صورت استفاده از بذور خود مصرفی تاکید می شود نسبت به ضد عفونی و بوجاری بذور خود اقدام نمایند.و برای تهیه بذور مصرفی از مراکز مجاز تهیه نموده دارای لیبل معتبر باشد و حداکثر از مصرف بذور خود مصرفی خودداری فرمائید.

?کشاورزان محترم منطقه بالاخص منطقه شمال و شمال شرقی استان جهت آماده کردن زمین برای کشت محصولات پاییزه(گندم و جو) و حفظ و ذخیره رطوبت در خاک ضمن حفظ بقایای گیاهی در سطح خاک اراضی زراعی خود را با گاو آهن قلمی شخم بزنید.برای آماده کردن زمین از گاوآهن برگردان دار استفاده نکنید .

✅با توجه به بارندگی در طی روزهای آینده نسبت به عملیات زراعی تهیه زمین برای کشت محصولات پاییزه اقدام نمایید.

✅ کشاورزان محترم شالی کار بعد از برداشت شالی از سوزاندن بقایا و کاه و کلش پرهیز نمایید .

?کشاورزان محترم به منظور استفاده بهینه از بارندگی های در پیش رو بالاخص در روزهای جمعه و شنبه می توانند نسبت به کشت بذر ماش جهت حاصلخیزی خاک و کود سبز استفاده نمایند.

پنبه و دانه های روغنی:

? کشاورزان پنبه کار از برداشت پنبه از روز پنجشنبه هفته جاری تا یکشنبه هفته آینده خودداری نمایید.

?با توجه به پیش بینی بارش های مناسب اواخر هفته به کشاورزان محترم توصیه می شود آمادگی لازم را نسبت به انجام عملیات آماده سازی تهیه بستر بذر وکشت کلزا اقدام نمایند.

?کشاورزان محترم توصیه می شود از برداشت آفتابگردان با رطوبت بالا خودداری نمایند و عملیات برداشت را به روزهای خشک موکول نمایند.

? کشاورزان عزیز نسبت به پخش سیلاب در سطح اراضی خصوصاً اراضی دیم اقدام فرمایید.

باغبانی:

? باغداران زیتون با توجه به فرارسیدن زمان برداشت زیتون کنسروی با علفهای هرز باغ مبارزه شود وبرداشت با دست انجام گردد و میوه داخل جعبه های پلاستیکی قرار داده شود و با توجه به گرمای هوا سریع به کارخانه تحویل نمایند.

حفظ نباتات:

?با توجه به پیش بینی فصلی ارائه شده در جلسه دیسکاشن استانی و وقوع بارندگی در حد نرمال و بالاتر از نرمال در سه ماهه اول سال زراعی 97-98 بهترین زمان بارش در ماه آبان می باشد که فرصت مناسبی برای عملیات کاشت محصولات زراعی پاییزه می باشد.

امور دام و طیور و زنبور عسل:

?با توجه به سرد شدن هوا بخصوص در ساعات اولیه روز نسبت به سرویس سیستمهای گرمایشی در سالن های مرغداری و تهیه سوخت کافی اقدام لازم صورت گیرد.

?به هنگام بازدید از کلنی های زنبور عسل با توجه به سرد شدن هوا تغذیه دستی(کمکی) انجام شود.

شیلات:

با توجه به ناپایداری شرایط جوی و احتمال افت شدید دما و بارش از روز جمعه به کلیه پرورش دهندگان عزیز توصیه میشود در خصوص غذادهی و تنظیم زمان صید دقت لازم را بعمل آورند بخصوص به پرورش دهندگان میگو توصیه میشود اقدامات پیشگیرانه در خصوص افت دما را بجا آورند .
همچنین به پرورش دهندگان بخش سرد آبی نسبت به قطع بموقع غذا و مدیریت غذا در زمان بارش و افت دما دقت نمایند.به صیادان عزیز و نیروهای عملیاتی توصیه میگردد از روز جمعه از هرگونه تورریزی و تردد غیر ضروری در دریا پرهیز نمایند .

منابع طبیعی:

✅بر اساس الگوهای مدلهای بارشی برای روز جمعه ، شنبه و یکشنبه احتمال بارشها به خصوص در مناطق غربی و بالا آمدن رواناب آبراهه ها و رودخانه ها از هموطنان و هم استانی های عزیز تقاضا می شود از تردد و اسکان در مناطق مجاور رودخانه ها و آبراهه ها پرهیز نمایند. همچنین به دلیل احتمال برخورد صاعقه از قرار گرفتن در مناطق و محیطهای باز خودداری شود .

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز