امروز : یکشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

۲۵۵,۹۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر

بین الملل-ایتنانیوز-  «شهرام کوسه غراوی» نماینده مردم مینودشت، کلاله و مراوه تپه در مجلس شورای اسلامی گفت: بهبود و گسترش روابط و همکاری با کشورهای همسایه از جمله با ترکمنستان مورد توجه خاص مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

gharavi 25a 300x209 - توسعه و تحکیم روابط تهران – عشق آباد ضروری است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمنهای ایران،  به نقل فارس، «شهرام کوسه غراوی» نماینده مردم «مینودشت» و «کلاله» و «مراوه تپه» در مجلس شورای اسلامی که به منظور حضور در هفتمین نشست سازمان همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای «ریکا» به ترکمنستان سفر کرده، تصریح کرد: مردم ایران و ترکمنستان از اشتراکات فراوان تاریخی، فرهنگی، مذهبی و سنتی برخوردار می‌باشند.

کوسه غراوی گفت: روابط سیاسی بین «تهران» و «عشق آباد» باید بهتر از این باشد زیرا در ایران ظرفیتهای خوب اقتصادی و توانمندی اجرای پروژه‌های مختلف از جمله پروژه‌های زیربنایی حتی در ترکمنستان وجود دارد.

وی افزود: با گسترش روابط اقتصادی و تجاری سطح مناسبات بین ۲ کشور بیش از پیش ارتقا خواهد یافت و طرفین در این زمینه از ظرفیت و توانمندی‌های کافی برخوردار هستند.

کوسه غراوی درباره پیشرفت‌ها و شهرسازی در عشق‌آباد جدید گفت: من آخرین بار در سال ۱۳۸۶ به این شهر سفر کرده بودم و از آن دوران تا به حال پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌‌ای در ترکمنستان به خصوص در زمینه زیباسازی و شهرسازی و اجرای طرح‌های عمرانی حاصل شده‌ که قابل تحسین و ستودنی است.

وی تأکید کرد: پروژه‌های اقتصادی و صنعتی از جمله پروژه خط آهن ایران- ترکمنستان-قزاقستان، طرح ایجاد منطقه آزاد «اینچه برون» و سایر طرح‌های اقتصادی و تجاری می‌توانند روابط و همکاری‌های بین ۲ کشور را بهبود ببخشند و باعث افزایش حجم مبادلات تجاری شوند.

غراوی در بخش دیگر این مصاحبه با اشاره به فقدان خط هوایی بین ایران و ترکمنستان،گفت: ما به عنوان نماینده مجلس به اتفاق دولت به خصوص با همکاری نزدیک با وزارت راه و شهرسازی از راه‌اندازی خط هوایی بین ۲ کشور حمایت می‌کنیم.

وی همچنین با اشاره به مذاکرات دوجانبه وزیر راه و شهرسازی ایران با «رشید مرداف» وزیر امور خارجه ترکمنستان گفت: مذاکرات خیلی خوب پیش رفت و موارد زیادی در زمینه چگونگی گسترش هرچه بیشتر مناسبات همه جانبه بین تهران و عشق‌آباد مطرح شد.

کوسه غراوی در پایان ضمن ارزیابی مثبت از برگزاری هفتمین نشست سازمان همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای ریکا گفت: وزیر راه و شهرسازی ایران در این اجلاس موضع رسمی تهران را بیان کرد و ما همواره از بازسازی و احیا همه جانبه کشور همسایه خود حمایت می‌کنیم.

هفتمین نشست سازمان همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای ریکا روز گذشته با حضور نمایندگان ۴۰ کشور دنیا از جمله وزرای خارجه افغان‌ها و نیز هیأت رسمی ایران به سرپرستی «عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی در محل سالن کنفرانس هتل «یلدیز» پایتخت ترکمنستان برگزار شد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز