امروز : پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    117242

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:51 | ۲۹ دی ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ترکمنستان 27 300x200 - توسعه همکاری‌های علمی ایران و ترکمنستان باعث رشد علم در منطقه می‌شودترکمن نیوز: معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان با احمد قربان‌اف، سفیر ترکمنستان در ایران در محل این سازمان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  در این دیدار داداش‌پور ضمن خیر مقدم به میهمانان گفت: در حال حاضر همکاری‌های دو کشور با توجه به دیدارهایی که میان دو رئیس جمهور کشور ایران و ترکمنستان برگزار شد وارد سطح جدیدی از مناسبات شده است و به همین منظور فرصت خوبی است تا در خصوص مسائل علمی نیز با کشور ترکمنستان به همکاری بپردازیم.

رئیس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه توسعه همکاری‌های علمی و فناوری ایران و ترکمنستان باعث رشد علم در منطقه خواهد شد، افزود: کشور ترکمنستان همسایه همجوار ما است و همین امر سبب شده است تا دو کشور از طریق نزدیکی جغرافیایی و ریشه‌های مشترک تاریخی و فرهنگی نیز به یکدیگر متصل شوند. با توجه به اینکه کشور ایران در حوزه‌های علمی در جایگاه خوبی قرار دارد ما علاقه‌مند هستیم تا به ارتباط با کشورهای همسایه بپردازیم و از ظرفیت‎‌های موجود برای رفع مشکلات منطقه ای استفاده کنیم.

معاون وزیر علوم، در ادامه تصریح کرد: همکاری‌های علمی و دانشگاهی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند، در این خصوص ما می‌توانیم شرایطی را ایجاد کنیم تا دانشجویان کشور ترکمنستان در صورت دارا بودن شرایط، بر اساس علاقه در رشته‌های مختلف در کشور ایران به تحصیل بپردازند.

وی با بیان اینکه همکاری‌های مشترک در حوزه‌های فناوری نیز یکی دیگر از راه‌های ارتباطی میان دو کشور خواهد بود؛ اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه‌ دستاوردهای آموزش عالی در حوزه علمی و فناوری نیز یکی دیگر از پیشنهادهای ما برای همکاری دو جانبه علمی است، بر این اساس علاوه بر اینکه دانشگاه‌ها می‌توانند به نمایش دستاورهای خود بپردازند دانشجویان نیز می‌توانند به شناسایی دانشگاه‌ها پرداخته و دانشگاه مقصد خود را برای تحصیل انتخاب کنند.

داداش‌پور افزود: کرسی‌های زبان فارسی در کشور ایران فعال هستند در این خصوص اساتید و دانشجویان کشور ترکمنستان می‌توانند برای یادگیری زبان فارسی به کشو ما مراجعه کرده و از فرصت‌های تحقیقاتی و آموزشی بهر‌ه‌مند شوند.

رئیس سازمان امور دانشجویان همچنین در بخشی از سخنان خود از مختوم‌قلی فراغی بعنوان شاعری بزرگ یاد کرد و اظهار داشت: این شاعر شهیر ترکمن موجب پیوند فرهنگی تمدنی میان ایران و ترکمنستان شده است و بی‌شک‌ وجود مشاهیر برجسته و مشترک همانند ابوسعید ابوالخیر، زمخشری ،دقاق و… فرصت‌های مغتنمی است تا روابط میان دو کشور در عرصه‌های مختلف علمی ، فرهنگی ،دینی و … بیش از گذشته تقویت و توسعه پیدا کند.

سفیر ترکمنستان در ایران نیز در ادامه این جلسه ضمن تشکر از دعوت دوستانه معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: متاسفانه تا کنون همکاری‌های ویژه‌ای میان دو کشور در حوزه دانشگاهی رخ نداده است. با توجه به اینکه ما نمی‌توانیم به صورت کامل آموزش را برای تمامی دانشجویان کشور ترکمنستان مهیا کنیم دانشجویان همواره برای تحصیل به کشورهای دیگر سفر می‌کنند.

ویاحمد قربان‌افکشور ترکمنستان به تحصیل بپردازند.

سفیر ترکمنستان ادامه داد: فرصت‌های زیادی وجود دارد که ما تا کنون از آن‌ها استفاده نکرده‌ایم، کمیسیون بین دولتی ترکمنستان و ایران در جهت افزایش روابط دو جانبه در حال تشکیل است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما در نظر داریم تا در حوزه جوانان فعالیت گسترده داشته باشیم و در این خصوص قصد داریم به همکاری با کشور ایران در حوزه علمی و فناوری بپردازیم.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز