امروز : شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۳۷,۷۶۰

ریال

|

دمای هوای شهر

گنبدکاووس-ترکمن نیوز-  رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: این سازمان با توسعه میدان فروش دام گنبدکاووس موافقت کرده است که با توسعه این میدان برای یک هزار نفر شغل پایدار ایجاد می شود.

midandam 27b 300x137 - توسعه میدان فروش دام گنبدکاووس

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن نیوز،  کرمعلی قندالی روز جمعه در جریان بازدید از میدان فروش دام گنبدکاووس گفت: سازمان امور عشایر می تواند از محل اعتبارات ماده ۱۰ و ۱۲ مبلغ ۳۰ میلیارد ریال و از محل اعتبارات ماده ۵۲ نیز تا سقف ۱۰۰ میلیارد ریال در قالب تسهیلات برای توسعه میدان فروش دام گنبدکاووس اختصاص دهد.
وی افزود: میدان فروش دام گنبدکاووس از میدان های بنام و شناخته شده کشور است و ظرفیت توسعه از سه هکتار فعلی تا ۲۰ هکتار را دارد.
قندالی اضافه کرد: این سازمان درصورت همکاری مقامات استانی و شهرستانی برای تامین چهار دستگاه تانکر آبرسانی کمک می کند که دو دستگاه آن را سازمان امور عشایر تقبل می کند و دو دستگاه نیز توسط استان باید تامین شود.
وی تصریح کرد: براساس مصوبات شورای عالی عشایر که به تصویب هیات دولت نیز رسیده، همه دستگاه های خدمات رسان موظفند برای تامین نیازهای جامعه عشایری تلاش نمایند.
در این جلسه که نماینده مردم گنبدکاووس درمجلس شورای اسلامی، فرماندار ویژه، امام جمعه و برخی مسئولان این شهرستان حضور داشتند، مدیرکل امور عشایر گلستان نیز گفت: توسعه میدان فروش دام گنبدکاووس که متعلق به جامعه عشایری استان و شرکت های تعاونی آن است از نیازهای ضروری می باشد.
رضا علیپوری افزود: میدان فروش دام گنبدکاووس دومین میدان بزرگ و پرفروش ترین میدان دام در کشور است که بطور میانگین برای هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد کرده است.
وی گفت: در برنامه توسعه میدان فروش دام گنبدکاووس، افزایش این میدان تا ۲۰ هکتار و نیز احداث کشتارگاه پیش بینی شده که درصورت تخصیص تسهیلات، سال آینده خرید زمین و احداث تاسیسات آن با مشارکت شرکت های عشایری استان آغاز می شود.
علیپوری اضافه کرد: به طور میانگین ۷۰ درصد دام خرید و فروش شده در میدان دام گنبدکاووس به تهران ارسال می شود که سال گذشته ۶۰۰ هزار راس دام سبک و ۲۰۰ هزار راس دام سنگین به تهران ارسال شد.
وی همچنین درخصوص جذب تسهیلات از محل مواد ۱۰ و ۱۲ و ۵۲ تصریح کرد: از محل این اعتبارات درسال جاری افزون بر ۱۰۰ میلیارد ریال پیش بینی شده که تاکنون حدود ۸۰ میلیارد ریال آن جذب شده است.
استان گلستان ۳هزار و ۵۳۰ خانوار عشایری با جمعیت تقریبی ۲۱ هزار نفر دارد که از این تعداد یک هزار و ۹۷۸ خانوار از عشایر کرد خراسان شمالی و بقیه عشایر بومی و ترکمن استان هستند.
عشایر خراسان شمالی در فصل پاییز به گلستان کوچ می کنند و تا فروردین ماه در مراتع منطقه مراوه تپه در منتهی الیه شرق این استان مستقر هستند.
عشایر بومی و کوچنده گلستان در مجموع ۷۶۷ هزار راس دام دارند و درسطح ۳۵۰ هزار هکتار مراتع گلستان درسه شهرستان مراوه تپه، گنبدکاووس و کلاله پراکنده اند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز