استاندار گلستان:

دهیاران 300x192 - توسعه روستاها از طریق رشد امکانات زیرساختی انجام شودترکمن نیوز: استاندار گلستان گفت: توسعه روستاها باید از طریق رشد امکانات زیرساختی و ایجاد درآمد پایدار با استفاده از ظرفیت های بومی و مردمی انجام شود.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  هادی حق شناس در همایش توجیهی دهیاران با حضور دکتر سعیدرضا جندقیان معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، مسئولین استانی، دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستاها ، ضمن تبریک ۱۴ تیر روز شهرداری و دهیاری، اظهار داشت: امکانات روستاها در حال حاضر با ۳۰ سال گذشته قابل مقایسه نیست ولی باز شاهد مهاجرت از روستاها به شهرها هستیم و علت اصلی مهاجرت از روستاها درآمد است.

وی افزود: حاصل دست رنج مردم استان گلستان در بخش تولیدات گندم و کلزا دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است که کمتر از یک ماه تولید پالایشگاه و یا یک واحد صنعتی بزرگ است و در واقع میانگین درآمد استان گلستان ۵۰ درصد میانگین درآمد سرانه در کشور است.

استاندار گلستان خام فروشی را حلقه مفقوده افزایش درآمد استان گلستان برشمرد و یادآور شد: اگر بتوانیم محصول خام را به کالای نهایی تبدیل کنیم ارزش افزوده در روستا یا شهرها می ماند و از سویی دیگر اشتغال نیز در آن منطقه فراهم خواهد شد.

دکتر حق شناس با بیان اینکه به ازای هر ۲۰۰ نفر روستایی یک عضو شورا و دهیار وجود دارد، خاطرنشان کرد: در مجموع در استان گلستان سه هزار و ۱۴۱ عضو شورای روستا و ۹۰۸ دهیار فعالیت می کنند.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور نیز در این همایش اظهار کرد: در ارزیابی روستاهای کشور، استان گلستان همواره در رتبه اول تا سوم قرار داشته است.

دکتر سعیدرضا جندقیان یادآور شد: در سال ۸۵ متوسط جمعیت روستائیان در هر خانوار ۴٫۹ نفر بود و این عدد در ۱۰ سال بعد به ۳٫۴ نفر در هر خانوار روستایی رسید و این درحالی است که در سال ۸۵ متوسط جمعیت هر خانواده شهری ۳٫۹ گزارش شده بود و در سال ۹۵ این عدد به ۳٫۳ نفر در هر خانوار رسیده است.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به پایداری جمعیت روستائیان اشاره کرد و افزود: از ابتدای تاسیس دهیاری ها تا پایان سال ۹۸ بالغ بر ۲۶ هزار میلیارد تومان به دهیاری های کشور اعتبار اختصاص یافته است و ۸۱ درصد این اعتبارات در دولت یازدهم و دوازدهم پرداخت شده است.

دکتر جندقیان با بیان اینکه ۳۶ هزار دهیار در سطح کشور فعالیت می کنند، خاطرنشان کرد: از ابتدای تاسیس دهیاری تا سال ۹۲ سرانه هر روستایی در کشور ۸۴ هزار و ۴۰۰ تومان بود و این عدد به ۳۲۰ هزار تومان در سال ۹۸ رسیده است.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: سالانه ۷۶۰ هزار نفر از جمعیت روستائیان کشور کاهش می یابد و دلیل آن عدم توجه به اقتصاد روستائیان و ابعاد فرهنگی، اجتماعی و سیاسی است که می تواند پایداری و بازگشت جمعیت را به روستاها به وجود بیاورد.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۵:۲۷

۱۷ تیر ۱۳۹۹

کد خبر :

78578

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک