امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    112404

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    15:30 | ۲۱ تیر ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

مجلس 1 300x200 - توسعه روابط پارلمانی و اقتصادی هدف سفر رئیس مجلس به ازبکستانترکمن نیوز:  رئیس مجلس با اشاره به سفر خود به ازبکستان و دیدارهایی که با روسای جمهور و مجالس این کشور در راستای توسعه روابط پارلمانی و اقتصادی خواهد داشت، گفت: روابط پارلمانی بدون شک در روابط بین ملت‌ها و دولت‌های دو کشور و امنیت پایدار افغانستان تاثیر گذار است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛از خانه ملت، محمدباقر قالیباف در نشست خبری پیش از سفر هیات پارلمانی مجلس شورای اسلامی به کشور ازبکستان در تشریح اهداف این سفر، گفت: به دعوت رسمی نورالدین‌جان اسماعیل‌اُف رئیس مجلس قانون گذاری و همچنین رئیس مجلس عالی جمهوری ازبکستان، به این کشور سفر می کنم، هر دو روسای مجلس تأکید دارند که روابط دو جانبه در حوزه پارلمانی، مسائل اقتصادی، تجاری، مسائل سیاسی و فرهنگی را با سرعت توسعه دهند. ایران و ازبکستان از جهت جغرافیایی و از جهت فرهنگی دو کشور نزدیک به هم هستند اما روابط دو کشور نسبت به نزدیکی که دارند و به اندازه انتظار توسعه نیافته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در این سفر دیدارهایی با رئیس جمهور ازبکستان، روسای مجلس سنا و مجلس نمایندگان ازبکستان و همچنین نشستی با بخشی از تجار فعال در آنجا خواهیم داشت، امیدواریم بتوانیم روابط پارلمانی خود را توسعه دهیم که این روابط پارلمانی بدون شک در روابط بین ملت‌ها و دولت‌های دو کشور تأثیر خواهد داشت، شیوع بیماری کرونا باعث اُفت همه ارتباطات در سطح دنیا شد لذا در روابط ما با ازبکستان هم تأثیر داشت اما این ارتباط همچنان برقرار بوده است و امروز با شرایط بهتر، می‌توانیم ارتباطات را توسعه دهیم.

وی با بیان اینکه در روابط دو جانبه بستر توسعه روابط تجاری و فرصت‌های ترانزیتی خوبی وجود دارد، گفت: بخش‌های دولتی و تجار بخش خصوصی دو کشور نیز ظرفیت های خوبی برای فعالیت بیشتر در اختیار دارند که می‌توانند آن را فعال کنند، در این شرایط ارتباطات را توسعه خواهیم داد. این سفر ارتباطات پارلمانی و دو جانبه را گسترش خواهد داد.

دکتر قالیباف یادآور شد: نکته قابل تامل دیگر اینکه ازبکستان جزء کشورهای پرجمعیت حوزه آسیای میانه و یکی از کشورهای موثر در سازمان شانگ‌های است و ما در سال آینده به عنوان عضو دائمی و اصلی شانگ‌های خواهیم بود و این یک فرصت مثبت برای توسعه روابط بین دو کشور خواهد بود، ضمن اینکه در حوزه منطقه‌ای و جهانی فرصت های خوبی را فراهم خواهد کرد.

رئیس قوه مقننه در ادامه تصریح کرد: یکی از موضوعات مهم مسائل امنیتی منطقه است، ازبکستان هم مرز با افغانستان است و یکی از موضوعاتی که مورد توجه دو کشور مبارزه با تروریسم و مواد مخدر است، همکاری‌های دوجانبه موثر در امنیت پایدار در افغانستان و دولت آینده افغانستان که از همه گروه‌ها و طوایف مختلف شکل می گیرد، مورد تاکید دو کشور است. امیدوارم این سفر در تحقق سیاست‌های جمهوری اسلامی در دولت سیزدهم و مجلس یازدهم که توسعه روابط با کشورهای همسایه و اسلامی را دنبال می‌کند، موثر باشد./

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز