امروز : سه شنبه ۰۱ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    119253

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    12:33 | ۲۱ فروردین ۱۴۰۲

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ترکمنستان 31 300x169 - توسعه روابط محور گفت‌وگوی رؤسای جمهور ترکمنستان و ایرانترکمن نیوز:  رؤسای جمهور ترکمنستان و ایران در تماسی تلفنی بر توسعه روابط در تمام ابعاد تأکید کردند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  «سردار بردی‌محمداف»، رئیس جمهور ترکمنستان در تماس تلفنی با «سید ابراهیم رئیسی»، رئیس جمهور ایران گفت‌وگو کرد.

سران دو کشور در ابتدای این تماس تلفنی از فرصتی که برای گفت‌وگو در خصوص جنبه‌های اولویت‌دار همکاری‌های دوجانبه که مبتنی بر روابط دیرینه دوستی، برادری و حسن همجواری است، ابراز خرسندی کردند.

رئیس جمهور ترکمنستان به نمایندگی از «قربانقلی بردی محمداف» رئیس خلق مصلحتی این کشور، سلام گرم وی را ابلاغ کرد.

دو طرف در ادامه به یکدیگر ماه شریف رمضان را تبریک گفتند و برای مردم دو کشور صلح، بهروزی و سعادت را آرزو کردند.

در جریان این تماس تلفنی رئیس جمهور ترکمنستان به گرمی از سفر رسمی خود به جمهوری اسلامی ایران که در روزهای 14 تا 15 ژوئن سال 2022 برگزار شده بود، یاد و ابراز اطمینان کرد که نتایج این سفر انگیزه جدیدی به توسعه بیشتر روابط بین دو کشور، بخشیده است.

بردی‌محمداف و رئیسی با اشاره به تعدادی از موضوعات مهم سیاست بین‌المللی مورد علاقه دو طرف تاکید کردند که تشابه موقعیت‌ها در مورد موضوعات مهم معاصر، به ویژه تجمیع تلاش‌ها برای تضمین صلح و توسعه پایدار، اهداف مشترک را برآورد می‌کند.

در بخش دیگری، تعهد هر دو کشور به تعامل سازنده با سازمان‌های معتبر بین‌المللی، در درجه اول با سازمان ملل متحد تایید شد.

در این تماس تلفنی، در مورد امکان ایجاد مشارکت بین‌دولتی در زمینه‌های سیاسی، دیپلماتیک، تجاری، اقتصادی، فرهنگی و بشردوستانه با در نظر گرفتن چشم‌اندازهای موجود و واقعیت‌های مدرن تبادل نظر صورت گرفت و به وجود ظرفیت‌های زیادی برای گسترش همکاری در زمینه‌های سوخت، انرژی، مجتمع‌های حمل و نقل و ارتباطات و کشاورزی اشاره شد.

سران دو کشور با تمرکز بر اهمیت مثبت روابط تجاری و اقتصادی ترکمنستان و ایران، بر اهمیت کار موثر کمیسیون مشترک بین دولتی همکاری‌های اقتصادی که یکی از ابزارهای اصلی برای تعمیق و تنوع بخشی به روابط تولیدی است، تاکید کردند.

بردی‌محمداف و رئیسی ضمن صحبت در مورد اهمیت تعامل فرهنگی و بشردوستانه که نقش بزرگی در تقویت گفت‌وگوی دولتی، نزدیک شدن مردم و غنی‌سازی متقابل فرهنگ‌ها دارد، خواستار گسترش مشارکت‌ها در این زمینه شدند.

دو طرف با تایید تعهد دو کشور به روابط ناگسستنی دوستانه و برادرانه، تاکید کردند که تمام تلاش را برای تشدید مشارکت دوجانبه ثمربخش در زمینه‌های اولویت‌دار به نفع مردم ترکمنستان و ایران، ادامه خواهند داد.

در پایان این تماس تلفنی، سران دو کشور ضمن ابراز اطمینان از توسعه بیشتر موفقیت‌آمیز همکاری‌های ترکمنستان و ایران در راستای منافع مشترک به مردم دو کشور صلح، رفاه و سعادت را آرزو کردند.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز