امروز : سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    127503

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    15:33 | ۱۵ فروردین ۱۴۰۳

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

300x200 - توسعه تجارت با ترکمنستان منجر به کاهش تنگناهای اقتصادی ایران می‌شودترکمن نیوز-  نائب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان نسبت به گسترش روابط تجاری بین ایران و ترکمنستان تاکید کرد و گفت: توسعه تجارت با ترکمنستان منجر به کاهش تنگناهای اقتصادی ایران می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛به نقل از روابط عمومی اتاق مشترک ایران و ترکمنستان،محمد خلیل ماهری اظهار کرد: در حال ‏حاضر یکی از مؤلفه های حفظ همسایگی ایران با منطقه آسیای مرکزی، ظرفیت جغرافیایی است.

وی ادامه داد: یکی از کشورهای این منطقه، ترکمنستان است که بر اساس اصل سیاست همسایگی و داشتن مرز مشترک، برای دستگاه سیاست خارجی کشور حائز اهمیت است.

به گفته ماهری، دو کشور دارای اشتراکات فرهنگی، مذهبی و تاریخی بسیاری هستند که توسعه روابط می‌تواند زمینه ساز توسعه اقتصادی بین آنها باشد.

وی با بیان اینکه همکاری بین دو کشور نیز بی شک پایدار خواهد ماند، افزود: اشتراکات فرهنگی کمک بسیاری برای ارتقای این موقعیت محسوب می شود.

ماهری با تاکید بر اینکه قرارگیری ایران و ترکمنستان در منطقه هم‌جوار و وجود ظرفیت‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی میان دو کشور، بستر هم‌گرایی و همکاری میان دو کشور را فراهم می‌کند، افزود: این امر می‌تواند به کاهش تنگناهای سیاسی و اقتصادی برای ایران منجر شود.

وی معتقد است: کشور ترکمنستان از نظر تاریخی و اقتصادی، اشتراکات فرهنگی با ایران دارد به علاوه، با توجه به ظرفیت تولید محصولات کشاورزی و ماشین آلات صنعتی در ایران و نیاز ترکمنستان، می توان روابط دو کشور در بخش اقتصادی توسعه یابد.

نائب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان خاطرنشان کرد: با توجه به تحریم‌های گسترده اقتصادی و تجاری که بر ایران اعمال می شود، ترکمنستان می‌تواند بستری مناسب برای واگرایی در فشارها بر ایران و کاهش اثر آن‌ها باشد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز