امروز : دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

۲۵۵,۹۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    109294

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:27 | ۲۲ فروردین ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

22 فروردین 300x187 - تورم ترکیه از 50 درصد گذشتترکمن نیوز: تورم ترکیه از ۵۰ درصد گذشت، تا حدی که قیمت هر لیتر بنزین در بعضی از کلان شهرها به ۴۰ هزار تومان رسیده است.

درحالیکه قیمت مصرف کننده به صورت ماهانه ۸۱/۴ درصد در ترکیه افزایش یافته است تورم سالانه به ۴۴/۵۴ رسید این امر درحالیست که قیمت ها در عرصه تولید و عرضه به بازار مصرف پس از ۲۸ سال به سه رقمی رسید و نسبت به ماه مشابه سال قبل به بالاتراز ۱۰۵ درصد افزایش یافت یعنی بیشتر از دوبرابر سال قبل.

موسسه آماری TUIK اعلام کردکه قیمت مصرف کننده به صورت ماهانه ۸۱/۴ درصد بوده و تورم سالانه به ۴۴/۵۴ رسیده است در مقایسه با سنوات قبل فقط در یک دوره یعنی سال ۲۰۰۲ یعنی بیست سال قبل تورم در ترکیه به ۷/۵۲ رسیده بود از سوی دیگر قیمت های تولیدکنندگان نسبت به ماه قبل ۲۲/۷ درصد افزایش یافته است یعنی به صورت سالانه با رقمی برابر با ۱۰۵ درصد افزایش تورم در قیمت تولید درحالیکه افزایش سالانه قیمت تولیدکننده در قیمت نفت خام و گاز طبیعی با ۷/۲۱۳ درصد بوده است و تولید و توزیع برق ،گاز، بخار و تهویه مطبوع به بالاتر از ۲۰۲ درصد یعنی به ۵۱/۲۰۲ درصد رسیده است.

کمترین افزایش درصد در بخش آب و تصفیه و توزیع ۷۳/۳۳ ، پوشاک ۴۱/۳۴ و فرآورده های وارداتی با ۶۸/۳۷ درصد بوده است.

بیشترین درصد گروه های مصرفی مواد غذایی نوشیدنی های غیرالکلی و کالاهای خانگی بوده است.

باید نقش حمل و نقل و لجستیک را در افزایش قیمت ها از نظر دور نداشت که کمترین افزایش در گروه ارتباطات قریب ۱۲ درصد بوده است و به طور کلی بهداشت قریب ۳۳ درصد ، حمل و نقل ۷۵/۷۵ ، ملزومات خانگی قریب ۵/۶ درصد و مواد غذایی ،آشامیدنی غیرالکلی ۴۷/۶۴ بوده است.

در یک نگاه کلی تورم و افزایش قیمت ها در ترکیه هیچ ایستایی نداشته و در حال افزودن آمار درصد ها است.

از سوی دیگر با توجه به افزایش بهای مواد سوختی و بنزین صف های طولانی مسافرین شهری در ایستگاه های مترو ، متروبوس، اتوبوس در کلان شهرهای ترکیه چشمگیر است بهای هر باک (پر بنزین) به پول ایران به دو میلیون و هفتصد هزار تومان رسیده یعنی قیمت بنزین در بعضی از شهرها به لیتری چهل هزار تومان قریب ۲۲ لیر ترک رسیده است و این امر باعث شده که بسیاری از شهروندان ترکیه از آوردن اتومبیل به خیابان خودداری کنند چون قادر به تامین پرداخت اضافه بهای بنزین را ندارند.

افزایش قیمت انرژی در ترکیه در انتقال و جابه جایی کالاهای اساسی و شرکت های پخش و شبکه های توزیع مشکلات قراردادی به وجود آورده و از طرفی بالارفت قیمت نفت و گاز و انرژی با ۲۱۴ درصد افزایش نسبت به سال قبل عامل توقف بسیاری از واحدهای تولیدی گازسوز گردیده است.

 

سید جلال ابراهیمی 1 300x255 - تورم ترکیه از 50 درصد گذشتگزارش از: سیدجلال ابراهیمی
رئیس خانه اقتصاد و تجارت ایران و ترکیه

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز