امروز : یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۲۴,۱۲۰

ریال

|

دمای هوای شهر

آهن مزار شریف 1024x576 - توافق نقشه راه خط‌ آهن مزارشریف، کابل به پیشاور امضا شدترکمن نیوز:  وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که توافق بر نقشه راه خط آهن مزارشریف، کابل به پیشاور پاکستان با حضور مقامات سه کشور در پایتخت ازبکستان امضا شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ نقشه راه و سند برنامه‌ریزی و ساخت راه‌آهن مزارشریف – کابل – پیشاور، بین نمایندگان افغانستان، ازبکستان و پاکستان در شهر تاشکند به امضا رسید.

وزارت خارجه افغانستان در انتشار بیانیه‌ای نوشت: با ایجاد این خط آهن، گام مهمی در راستای اتصال و گسترش همکاریهای منطقه‌ای برداشته شده است و رویای مشترک «اتصال آسیای مرکزی با آسیای جنوبی از طریق افغانستان» تحقق خواهد یافت.

اتمر درباره اهمیت این پروژه گفت: اتصال و برقراری ارتباط، نه‌تنها به معنای استفاده از امکانات بالقوه برای گسترش تجارت، ترانزیت و سرمایه‌گذاری در جهت رشد اقتصاد و شکوفایی می‌باشد، بلکه به معنای ارتقای ظرفیت‌ها و تقویت پایه‌های همکاری در راستای برقراری صلح، ثبات و تأمین امنیت نیز است.

بیانیه می‌افزاید که در این نشست نمایندگان شماری از سازمان‌ها و مؤسسات بین‌المللی از جمله بانک توسعه اسلامی، بانک توسعه آسیایی، بانک سرمایه‌گذاری اروپا برای تامین پروژه خط آهن مزارشریف – کابل – پیشاور اعلام آمادگی کرده‌اند.

پیش از این نیز «محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی ایران از آمادگی این کشور برای احداث ۲ خط آهن از جمله ساخت خط آهن هرات ــ مزارشریف در افغانستان خبر داده بود.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز