اخبار آسیا-ایتنانیوز-  معاون وزیر خارجه افغانستان که در رأس یک هیأت عالی رتبه سیاسی-اقتصادی به عشق‌آباد سفر کرده با معاون وزیر خارجه ترکمنستان دیدار و روند فعلی و دورنمای مناسبات اقتصادی و تجاری بین ۲ کشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

jalaseturkmen afghan 23m 300x209 - توافق افغانستان و ترکمنستان برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری+عکس

به گزارش پایگاه خبری ترکمن نیوز،  به نقل فارس، «عادله راز» معاون همکاری‌های اقتصادی وزارت امور خارجه افغانستان در حاشیه اجلاس مجمع آکادمیک «ریکا» در «عشق‌آباد» با «وفا حاجی‌اف» معاون وزارت امور خارجه جمهوری ترکمنستان دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این ملاقات طرفین ضمن اشاره به مناسبات دوستانه تاریخی رضایت‌ خود را از سطح رو به رشد روابط و مبادلات اقتصادی و تجارتی میان ۲ کشور اعلام داشتند.

در این ملاقات میزان مبادلات تجاری میان ۲ کشور بر جستجوی زمینه‌های جدید همکاری، بهره‌برداری از خطوط آهن، ایجاد روابط میان تاجران و پیگیری مستمر تعهدات از طریق کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی- تجاری بررسی شد.

۲ طرف همکاری و همگرایی اقتصادی را اولویت مشترک کشورهای خود عنوان نموده و بر آمادگی‌های برای برگزاری موفقیت‌آمیز هفتمین کنفرانس همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای «ریکا» که قرار است ۱۴ و ۱۵ نوامبر سال جاری میلادی در عشق‌آباد برگزار گردد، تأکید کردند.

مقامات ترکمنستان از آمادگی خود در راستای برگزاری و میزبانی عالی اطمینان داده و این مورد را یکی از اولویت‌های کاری وزارت امور خارجه و دولت این کشور عنوان نمودند.

ترکمنستان علاقه‌مندی خود را برای باز نمودن بازارهای خود برای محصولات کشاورزی افغانستان و همچنین صادرات آن به سایر کشورهای منطقه از طریق این کشور ابراز نمود و برای عملی شدن این موضوع طرفین کنفرانس ریکا را که شامل برگزاری مجمع تجاری و نمایشگاهی ۲ روزه محصولات افغانستان و منطقه می‌باشد، بااهمیت دانستند.

طی چند سال گذشته، روابط ترکمنستان و افغانستان به عنوان ۲ کشور همسایه که حدود ۸۰۰ کیلومتر با یکدیگر مرز مشترک دارند، همواره رو به رشد بوده‌ ‏است.

صادرات برق و فرآورده‏‌های نفتی و گازی ترکمنستان به افغانستان، همکاری‏‌ها در زمینه حمل و نقل و ترانزیت کالا، ارتباطات، روابط فرهنگی و آموزشی از مهمترین موضوعات در تعاملات بین ۲ کشور می‏‌باشد.

ترکمنستان وعده داده بود که میزان صادرات برق به افغانستان را تا ۵۰۰ مگاوات افزایش دهد و این در حالی است که در حال حاضر افغانستان ۳۰ مگاوات برق از ترکمنستان وارد می‌کند.

 

گردآوری:گروه خبر ایتنانیوز

https://telegram.me/ITNANews

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۳:۵۲

۲۳ مهر ۱۳۹۶

کد خبر :

5071

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک