امروز : یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    65934

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    12:25 | ۲۳ آذر ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

به تاشکند جوش خورد 1 300x198 - تهران به تاشکند جوش خوردتورکمن نیوز: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با جمهوری ازبکستان در همه زمینه‌ها اهمیت و اولویت قائل است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  به نقل از گسترش، نمایشگاه اختصاصی توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در ازبکستان برگزار شد.

این نمایشگاه به‌صورت گروه‌های کالایی در زمینی به مساحت مفید حدود ۷۰۰ متر برگزار شد. در این نمایشگاه دوروزه بیش از ۴۰ شرکت ایرانی به ارائه و بازاریابی محصولات خود پرداختند. شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه ساختمان، پتروشیمی، کشاورزی، فولاد، نساجی، خشکبار و مواد شوینده محصولات خود را در معرض دید بازرگانان و علاقه‌مندان کالا‌های ایرانی در جمهوری ازبکستان قراردادند. صمت از ابعاد برگزاری این رویداد گزارش می‌دهد؛

توسعه روابط با ازبکستان اهمیت زیادی برای ایران دارد

وزیر صنعت، معدن و تجارت در جمع خبرنگاران گفت: حضور ۵۰ شرکت ایرانی در این اجلاس، برگزاری همایش تجاری دو طرف و همچنین برپایی نمایشگاه اختصاصی ایران در تاشکند، نشان‌دهنده اهمیت توسعه همکاری‌های تجاری، اقتصادی و همه‌جانبه بین دو کشور است.

رضا رحمانی افزود: جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با جمهوری ازبکستان در همه زمینه‌ها اهمیت و اولویت قائل است.

وی بیان کرد: در این سفر کاری، تعدادی از مدیران اجرایی و مؤثر دولتی و به‌ویژه عده کثیری از نمایندگان تشکل‌های بخش خصوصی ازجمله اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و اتاق‌های بازرگانی استان‌هایی که زمینه همکاری لازم رادارند، حضور یافته‌اند.

رحمانی اضافه کرد: این هیات را دو نفر از اعضای مؤثر کمیسیون‌های اقتصادی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی همراهی می‌کنند که مؤید پشتیبانی و حمایت همه نهادهای کشورمان برای توسعه روابط با ازبکستان است.

وی اظهار کرد: در سال‌های گذشته اسناد مهمی درزمینه‌های بازرگانی، حمل‌ونقل، تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری خارجی، گمرکی و گردشگری به امضا رسیده است که تعدادی عملیاتی شده و تعدادی دیگر هنوز وارد مرحله اجرانشده است؛ امیدوارم نسبت به اجرایی کردن آنها اقدام و همکاری‌های نزدیک‌تری را با مذاکره و امضای سند این اجلاس آغاز کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران تصریح کرد: در مذاکرات انجام‌شده همچنین مذاکره با الیار غنی اف معاون نخست‌وزیر ازبکستان، موارد زیادی موردتفاهم طرفین قرار گرفت و مقرر گردید در خصوص فهرست کالاهای مشمول تعرفه ترجیحی در تجارت دو طرف، رفع مشکلات موجود در حوزه حمل‌ونقل اقدامات مقتضی پیگیری شود.

رحمانی خاطرنشان کرد: برای تسهیل در صدور روادید برای اتباع دو کشور و همچنین در ارائه تسهیلات و خدمات بندری مذاکرات خوبی صورت گرفته است و جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای گسترش همکاری‌ها در این موارد اعلام می‌کند.

وی تأکید کرد: با توجه به عمق روابط دو کشور و ضرورت افزایش همکاری فعالان اقتصادی بخش خصوصی دو طرف، باید تعداد نمایشگاه‌های اختصاصی و همچنین اعزام هیات‌های تجاری بین ایران و ازبکستان بیش از گذشته افزایش یابد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در تاشکند و همچنین همایش تجاری دو کشور در حاشیه سیزدهمین اجلاس همکاری مشترک، نشان‌دهنده اهمیت روابط ایران و ازبکستان است.

وی افزود: با توجه به اشتراکات فرهنگی، دینی و تاریخی میان ایران و ازبکستان و علاقه‌مندی دو طرف جهت گسترش مناسبات و روابط تجاری و اقتصادی امید است در جریان این اجلاس به‌عنوان نمایندگان ۲ دولت، گام‌های مؤثری راستای توسعه همکاری‌های بانکی و تثبیت برنامه پرواز مستقیم برداشته شود.

رحمانی خاطرنشان کرد: تسهیل امور گمرکی و همچنین کاهش تعرفه‌های گمرکی در چارچوب برنامه بازنگری در فهرست کالاهای تعرفه ترجیحی موردتوجه این اجلاس بوده است.

به گفته وی، افزایش همکاری شرکت ایرانی درزمینهٔ تولیدات دارو و تجهیزات پزشکی، قطعات خودرو، مصالح ساختمانی، نفت، گاز و پتروشیمی، فلزات و سایر اقلام کالایی با طرف‌های ازبکی در سیزدهمین اجلاس همکاری مشترک دو کشور پیگیری می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در تولید انواع کالا و همچنین در خدمات فنی و مهندسی شرکت ایرانی از توانمندی و قابلیت‌های بالایی برخوردار هستند همکاری در این زمینه‌ها وجود دارد.

رحمانی افزود: جمهوری اسلامی ایران از موقعیت جغرافیایی خوبی در سطح منطقه برای ترانزیت کالا از ازبکستان به‌ویژه پنبه، کود شیمیایی و سایر کالاها برخوردار است و در این بخش تخفیفات خوبی از سوی راه‌آهن جمهوری اسلامی به این کشور اعطاشده است.

وی ادامه داد: ایران آمادگی خود را نسبت به افزایش مبادلات ترانزیتی، ایجاد سهولت و تسریع در احداث خط ریلی ایران، افغانستان و ازبکستان اعلام می‌کند.

رحمانی اضافه کرد: همچنین ایران موافق اجرای طرح کریدور ۵ جانبه با کشورهای قزاقستان، ازبکستان، ترکمنستان، ایران و عمان است و حتماً آن را پیگیری خواهد کرد.

وی اظهار کرد: امیدوارم در این اجلاس نمایندگان ارگان‌ها، سازمان‌ها و تشکل‌های بخش خصوصی در چارچوب کمیسیون همکاری مشترک، همایش تجاری و همچنین نمایشگاه اختصاصی ایران در تاشکند، بتوانند توافقات لازم را با طرف‌های ازبکستانی داشته باشند و البته حداقل نتیجه آن افزایش مبادلات تجاری دو طرف در ماه‌ها و سال‌های آتی خواهد بود.

هم‌زمان با برگزاری سیزدهمین اجلاس همکاری‌های مشترک ایران و ازبکستان، نمایشگاه اختصاصی ایران در تاشکند در حال برگزاری است.

در این نمایشگاه ۳۷ شرکت ایرانی بخشی از توانمندی‌های صنعتی و تولیدی ایران را برای معرفی و بازدید تجار، صنعتگران و بازرگانان ازبک عرضه کرده‌اند.

بیش از ۱۰۰ هیات تجاری ایرانی وزیر صنعت، معدن و تجارت را در سیزدهمین اجلاس همکاری‌های مشترک ایران و ازبکستان در تاشکند همراهی می‌کنند.

به تاشکند جوش خورد 2 300x198 - تهران به تاشکند جوش خورد

طی ۲ سال همکاری تجاری با ازبکستان افزایش یافت

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران در جریان بازدید از بخش‌های مختلف این نمایشگاه گفت: روابط سیاسی و اشتراکات دینی و فرهنگی موجبات همکاری‌های مشترک در تمام زمینه‌های تجاری، اقتصادی، علمی، فنی، صنعتی، معدنی را فراهم آورد.

«زادبوم» افزود: برگزاری سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی دو کشور و در حاشیه آن برگزاری نمایشگاه تخصصی کالاهای ایران در تاشکند و همایش تجاری ازبکستان و ایران مؤید عزم و اراده دو کشور در توسعه و تحکیم هر چه بیشتر همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی و صنعتی و سرمایه‌گذاری بلندمدت بوده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان اظهار کرد: طبیعی که همه توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه قابل‌نمایش نیست. ولی در حدی که دوستان از شرکت‌های فعال ایرانی در حوزه‌های مختلف ازجمله مصالح ساختمانی، تجهیزات پزشکی، مواد غذایی، کشاورزی و شیمیایی در این نمایشگاه حضور دارند که بدون شک نشان‌دهنده توانمندی و علاقه‌مندی آنها برای توسعه همکاری‌ها با ازبکستان است.

زادبوم خاطرنشان کرد: امیدواریم که این رویداد یک فرصت مغتنمی برای گسترش همکاری‌های متقابل بخش خصوصی دو کشور باشد. در دو سال اخیر همکاری‌های شرکت‌های ایران و ازبکستان بیش‌ازپیش افزایش پیداکرده است. این افزایش همکاری‌ها برای رشد حجم مبادلات بازرگانی دو کشور نیز تأثیر گذاشته است.

وی گفت: ما در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ جلو رفتیم و امیدواریم که در سال ۲۰۲۰ میلادی نیز بتوانیم با تلاش و کوشش دو کشور بخش خصوصی را بازهم رشد و توسعه دهیم. با توجه به اهمیت برگزاری این نمایشگاه‌ها در توسعه روابط ما هم از دولت و بخش خصوصی ازبکستان برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی اختصاصی جمهوری اسلامی ایران دعوت می‌کنیم و ما میزبان آنها خواهیم بود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان گفت: کمیسیون مشترک، نمایشگاه تخصصی و همایش تجاری مقدمه‌ی برای سفر ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران و ازبکستان خواهد بود. من اینجا از ریاست جمهوری ازبکستان برای توسعه روابط تشکر می‌کنم ضمن این‌که دو کشور خواهان برقراری روابط نزدیک بوده و رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در آینده نزدیک به ازبکستان سفر خواهد کرد.

تجارت با ایران موردتوجه رئیس‌جمهوری ازبکستان

رحیم اف معاون وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی ازبکستان نیز در این بازدید گفت: نمایشگاه تخصصی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش و تحکیم بیش‌ازپیش همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی دو کشور کمک می‌کند.

وی اظهار کرد: «شوکت میرضیایف» رئیس‌جمهوری ازبکستان برای گسترش بیش‌ازپیش همکاری‌های متقابل با جمهوری اسلامی ایران توجه خاص دارد.

رحیم اف خاطرنشان کرد: هم‌اکنون حجم مبادلات بازرگانی ازبکستان و جمهوری اسلامی ایران در سطح ۳۳۸ میلیون دلار قرار دارد که نسبت به سال گذشته میلادی ۱۳۲ درصد افزایش را نشان داده است.

معاون وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی ازبکستان تأکید کرد: امیدوارم که قراردادهای امضاشده در چارچوب نشست بازرگانی ازبکستان و ایران و نمایشگاه تخصصی کالاهای ایران زمینه را برای دیدارهای در سطح عالی بین دولت و مردم ما، تحکیم روابط نزدیک و دوستانه بین دو کشور فراهم کند.

به تاشکند جوش خورد 3 300x198 - تهران به تاشکند جوش خورد

۱۰۰ هیات تجاری در رویداد ویژه تاشکند

در این مراسم همچنین مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران نیز در خصوص آغاز به کار نمایشگاه معرفی توانمندی‌های صنعتی ایران در تاشکند، گفت: این نمایشگاه با دستور وزیر صمت و درخواست سفارت ازبکستان در تهران در سریع‌ترین زمان ممکن برنامه‌ریزی و در دستور کار قرار گرفت.

حسین زاده افزود: نخستین نمایشگاه اختصاصی ایران در ازبکستان با همراهی بیش از ۱۰۰ هیات تجاری و حضور ۳۷ شرکت ایرانی، برگزار و در چارچوب دیدارهای BTB، موافقت‌نامه‌های خوبی بین طرف‌های ایرانی و ازبکی منعقد شد.

وی ادامه داد: قطعاً با راه‌اندازی خط مستقیم پروازی بین ایران و ازبکستان شرایط برای آغاز همکاری‌های تجاری و گردشگری بین دو کشور بیش‌ازپیش فراهم می‌شود.

حسین زاده اضافه کرد: امیدوارم روند برگزاری نمایشگاه‌های اختصاصی ایران در کشور ازبکستان تداوم داشته باشد و همچنین از شرکت‌های ازبکستانی برای مشارکت و حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران در تهران دعوت به عمل می‌آوریم تا بتوانند توانمندی‌های خود را در کشورمان عرضه دارند تا زمینه همکاری‌های تجاری دو طرف بیش‌ازپیش ارتقا یابد.

مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران تصریح کرد: آمادگی کامل برای امضای موافقت‌نامه‌ای در راستای اهدای فضای تهاتری نمایشگاهی بین دو کشور وجود دارد.

حسین زاده در پایان خاطرنشان کرد: از روسای جمهوری دو کشور و همچنین وزرای صمت ایران و معاون وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی ازبکستان آقای فورکات رحیم اف برای ایجاد فرصت‌های همکاری دو طرف و تجار ایرانی و ازبکستانی تشکر می‌کنم.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز