امروز : یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۴۱,۰۳۰

ریال

|

دمای هوای شهر

آماده 1024 19 300x185 - تمهیدات آموزشی و بهداشتی پیشگیرانه از ویروس کرونا در یگان ها و پایانه های مرزیترکمن نیوز: معاون بهداشت، امداد و درمان ناجا از تشکیل دبیرخانه کرونا در این معاونت، پیش بینی تمهیدات آموزشی و بهداشتی پیشگیرانه در یگان ها و پایانه های مرزی و آمادگی کامل بیمارستان های ناجا برای پایش بیماران مشکوک به کرونا خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  به نقل از پایگاه خبری پلیس ایران، محمدرضا حسینی اظهار کرد: از حدود ۳ ماه پیش که نام ویروس کرونا بر سر زبان ها افتاد و تبدیل به دغدغه جهانی شد، اقدامات و تمهیدات آموزشی و بهداشتی پیشگیرانه در یگان ها و پایانه های مرزی در ۱۵ استان کشور، دریابانی ها و مراکز درمانی و آموزشی ناجا با تشدید نظارت ها بر بهداشت فردی، بهداشت محیط و مواد غذایی و تهویه آسایشگاه ها در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: با مشاهده اولین موارد ابتلا به ویروس کرونا در اوایل اسفند ماه در شهر قم همچنین شناسایی تعداد دیگری از مبتلایان در چند شهر کشور، بلافاصله دبیرخانه کرونا به مرکزیت اداره کل بهداشت این معاونت تشکیل و به منظور پاسخگویی به سوالات و ابهامات یگان ها و رده های تابعه در خصوص تصمیم گیری در موارد مواجهه با مبتلایان احتمالی و افراد مشکوک به کرونا به حالت آماده باش درآمد.

معاون بهداشت، امداد و درمان ناجا با بیان اینکه در حوزه درمان، پروتکل ها و دستورالعمل های وزارت بهداشت در خصوص مقابله با کرونا ویروس به بیمارستان های ناجا در سراسر کشور ابلاغ شده است، خاطرنشان کرد: بیمارستان امام سجاد(ع) به عنوان بیمارستان معین پذیرش کننده بیماران مبتلا به کرونا در نظر گرفته شد با این حال در صورت شناسایی موارد ابتلا به کرونا، مقرر شد بیماران به اولین بیمارستان معین پذیرش کننده بیماران کرونا در استان یا استان همجوار منتقل شوند و انتقال بیماران به بیمارستان های معین در تهران و بیمارستان امام سجاد(ع)ناجا در اولویت های بعدی قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه تشخیص قطعی کرونا از طریق ارسال نمونه های آزمایش بیماران مشکوک به آزمایشگاه های مرجع تشخیص در تهران انجام می پذیرد، اضافه کرد: تشخیص قطعی کرونا ویروس در مرحله اول به تشخیص اینکه ویروس به خانواده کرونا تعلق دارد یا خیر؟ و در مرحله دوم به تشخیص قطعی کرونا ویروس کوید ۲۰۱۹ اختصاص دارد، صورت می گیرد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه طبق آخرین آمار، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور، ۲۸ نفر گزارش شده است، خاطرنشان کرد: کانون انتشار بیماری شهر قم بوده است و اغلب مبتلایان که در شهرهای رشت، تهران و اراک شناسایی شده اند به شهر قم سفر داشته اند.

وی ادامه داد: قم یک شهر توریستی است و روزانه مسافران زیادی به این شهر رفت و آمد می کنند و با توجه به این که فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره ) در نزدیکی قم قرار دارد، این پیش فرض مطرح است که کرونا ویروس از طریق مسافران چینی به این شهر انتقال یافته باشد.

معاون بهداشت، امداد و درمان ناجا با اشاره به سفر مدیر کل بهداشت این معاونت به شهر قم بیان کرد: در حال حاضر یک بیمارستان به طور کامل و بخش هایی از یک بیمارستان دیگر نیز به قرنطینه بیماران کرونا اختصاص یافته است و قرار است آزمایش های تشخیص قطعی کرونا ویروس نیز به زودی در قم انجام شود.

تفاوت کرونا ویروس با ویروس آنفلوآنزا

دکتر حسینی بیان کرد: بیش از ۱۰۰ ویروس، تظاهرات مشابه سرماخوردگی دارند که شایع ترین این ویروس ها، کرونا ویروس است که اغلب افراد، ابتلا به این ویروس را تجربه کرده و بعد از پشت سر گذاشتن عوارض آن بهبودی حاصل کرده اند اما آنچه که کرونا ویروس کوید ۲۰۱۹ را از سایر انواع ویروس های خانواده کرونا متمایز می کند جهش ژنتیکی این ویروس است که سبب تغییر در نوع بیماری زایی و علائم و تظاهرات آن در فرد مبتلا می شود.

وی با اشاره به این که پیش از این و در کمتر از ۲۰ سال گذشته شاهد تغییر ویروس های خانواده کرونا بوده ایم، بیان کرد: در سال ۲۰۰۲ شیوع ویروس جدیدی از خانواده کرونا به نام سارس از شرق آسیا، در سال ۲۰۱۲ شیوع نوع دیگرویروس به نام مرس از عربستان و خاورمیانه و امسال نیز شاهد شیوع ویروس جهش یافته کرونا به نام کوید ۲۰۱۹ از کشور چین بودیم که طبق آخرین اخبار دریافتی از سازمان بهداشت جهانی تاکنون ۳۸ کشور جهان را درگیر و هزاران نفر را قربانی کرده است.

آیا باید از کرونا ویروس وحشت داشته باشیم؟

دکتر حسینی با دعوت مردم به آرامش بیان کرد: در حال حاضر آمار تلفات ناشی از تصادفات بسیار بیشتر از بیماری کرونا است و از هر ۱۰۰ نفر مبتلا به بیماری احتمال مرگ تنها یک درصد از این افراد وجود دارد و این یک درصد همان افراد مستعد ابتلا به آنفلوآنزا و بیماری های زمینه ای هستند نه لزوما همه افراد، بنابراین وحشت مردم از این بیماری بی مورد است.

وی ادامه داد: استفاده از ماسک و دستکش را به عموم مردم توصیه نمی کنیم در عین حال توصیه می کنیم همه افراد نسبت به رعایت بهداشت فردی خود و حقوق اجتماعی سایر افراد احساس مسئولیت کنند و با توجه به این که این بیماری از طریق ترشحات عطسه و سرفه، لمس وسایل و سطوح مشترک آلوده به ویروس انتقال پیدا می کند، بر رعایت بهداشت فردی با شستشوی دقیق و مرتب دست ها با آب و صابون حداقل به مدت ۲۰ ثانیه، گندزدایی سطوح مشترک و خودداری از روبوسی و دست دادن تاکید داریم.

معاون بهداشت، امداد و درمان ناجا به افراد مسن و افراد دارای نقص ایمنی و بیماری های زمینه ای نیز توصیه کرد ترجیحا از حضور در اماکن پر ازدحام پرهیز کنند.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز