امروز : یکشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۵,۴۲۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    41860

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    14:17 | ۲۲ آذر ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

bank tose eslami 300x209 - تمایل بانک توسعه اسلامی برای مشارکت در طرح ترانس‌خزربین الملل-ترکمن نیوز-  مدیر دفتر منطقه‌ای گروه بانک توسعه اسلامی در ترکیه گفته است در صورت تمایل ترکمنستان و آذربایجان این بانک بررسی زمینه‌های حمایت از پروژه ترانس‌خزر را آغاز خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  به نقل از ترند، صالح جلاسی، مدیر دفتر منطقه‌ای گروه بانک توسعه اسلامی در ترکیه در مصاحبه‌ای از تمایل این بانک برای بررسی امکان‌سنجی حمایت این بانک از اجرای پروژه خط لوله ترانس‌خزر خبر داد.

به گفته جلاسی «بانک توسعه اسلامی آماده است تا در صورت تمایل جمهوری آذربایجان و دیگر سهامداران این پروژه، امکان‌سنجی حمایت از آن را بررسی کند». به گفته وی پروژه ترانس‌خزر این پتانسیل را دارد که رشد و توسعه در دو منطقه کلیدی آسیای مرکزی و قفقاز را تسریع کند.

مدیر دفتر منطقه‌ای گروه بانک توسعه اسلامی در ترکیه همچنین با اظهار این که حمایت از زیرساخت‌های اقتصادی و ارتباطی از محورهای اصلی راهبرد ۱۰ ساله این بانک است، می‌افزاید: ما بر این باوریم که پروژه خط لوله ترانس خزر می‌تواند نقش بالقوه قابل توجهی را در تقویت همکاری میان دو عضو مهم بانک توسعه اسلامی، یعنی آذربایجان و ترکمنستان ایفا کند.

 

در سال ۲۰۱۱ نیز اتحادیه اروپا حکمی را به منظور آغاز مذاکرات برای امضای موافقتنامه‌ای بین این اتحادیه و آذربایجان و ترکمنستان برای احداث خط لوله ترانس خزر تصویب کرده بود.

موافقتنامه خط لوله ترانس خزر بستر لازم را برای ساخت و ساز یک خط لوله از زیر دریای خزر که ترکمنستان را به آذربایجان متصل می‌سازد، فراهم می‌آورد. احداث این خط لوله همچنین می‌تواند انتقال منابع گاز آسیای مرکزی به اروپا را نیز تسهیل نماید.

پس از امضای کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر در ماه آگوست سال جاری میلادی (۲۰۱۸) در آکتائو، بر اساس بند ۱۴ این توافقنامه کشورهای ساحلی می‌توانند توافق دو جانبه‌ای را برای احداث خطوط لوله در بستر دریای خزر تنها با موافقت کشورهایی که خط لوله از حوزه آن‌ها می‌گذرد، صورت دهند. بر این اساس دیگر موافقت هر ۵ کشور برای اجرای چنین پروژه‌هایی نیاز نیست. در همین راستا ترکمنستان و آذربایجان با مشارکت ترکیه و اتحادیه اروپا مذاکرات احداث خط لوله ترانس ‌خزر را آغاز کرده‌اند.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز