امروز : سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۲۱,۹۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    38229

  • /
  • تاریخ :

    ۲۸ مهر ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

13 aban - تلخ و شیرینهای 13 آبانیادداشت-ترکمن نیوز-  تاریخ معاصر ایران روزهای سرنوشت سازفراوانی به خود دیده که اهمیت آن در سرنوشت کشور بعدها مشخص شده است. ازاین رو اهمیت ۱۳ آبان درتاریخ معاصر ایران کمتراز۲۲ بهمن و۲۸ مرداد نیست. ۱۳ آبان روز دانش آموز و دانشجو نام گرفت چون درآن روز در سال ۱۳۵۷ دانش آموزان و دانشجویان به خاطر اعتراض به عملکرد رژیم سابق مورد سرکوب خونین قرار گرفتند.

۱۳آبان روز تبعید۱۵ ساله ی آیت الله خمینی رهبر انقلاب به خاطر اعتراض به رژیم شاه به ترکیه در سال ۱۳۴۲ می باشد. همچنین این روز تصرف سفارت امریکا توسط دانشجویان پیرو خط برای باز گرداندن محمد رضا پهلوی، شاه سابق ایران برای محاکمه درسال ۱۳۵۸ می باشد که به مدت ۴۴۴ روز طول کشید در نهایت با مذاکرات طرفین قضیه فیصله پیدا کرد ولی تبعات آن بعد از نزدیک به چهل سال هنوزگریبان کشور را رها نکرده است.

اما امسال این روز به مناسبت دیگری اهمیت پیدا کرده چون این روز آغاز تحریم نفتی ایران توسط امریکا بعد از توافق هسته ای بین ایران و غرب در سال ۲۰۱۵ می باشد. ترامپ با این پیمان شکنی و زیر پا گذاشتن تعهد رئیس جمهور سابق کشورش می خواهد ایران را وادار کند تا سیاستهای منطقه ای و مبارزه جویانه خود را کنار بگذارد.

اما گاهی اوقات دشمن سیاستی را در پیش می گیرد که ناخواسته به نفع کشور هم تمام می شود که خواست خودش نیست. این سیاست ممکن است عقلانیت را در اداره ی کشور تقویت کند.

چون در سالهای فراوانی و درآمدهای سرشار نفتی بی دقتی و بی مبالاتی و شعارهای غیر واقعی و غیر قابل تحقق که بوی نفت را می داد کم نبود. مصداق بارز این گونه تصمیمات و شعارهای احساسی و غیر ضروری مانند مطرح کردن هلوکاست و تکرار و تاکید بر نابودی اسرائیل در زمان زمامداری احمدی نژاد بود که باعث تطهیر ومظلوم نمایی اسرائیل در سطح جهان شد.

اگردرآمدهای هشتصد میلیارد دلاری نفت وگاز در زمان هشت ساله ی او نبود ممکن بود ما قدری با احتیاط و تدبیر عمل می کردیم تا این پولها در روز مبادا که امروز می باشد به داد ما برسد.

اما تدبیر و دوراندیشی هم کم نبود چون رهبر انقلاب یک بار گفته بود اگر امریکا از برجام خارج شود ما آنرا آتش خواهیم زد. ولی بعد از خروج امریکا او این کار را نکرد و حتی به مسئولان تاکید کرد مذاکره با اروپا را ادامه دهند.

همین سیاست درست سبب شد امریکا در سطح جهان منزوی شود. الان امریکا منزویترین کشورجهان است که با رفتار درست و سنجیده ایران صورت گرفته است. اما ایران به دلیل پای بندی به تعهداتش طرفداران زیادی پیدا کرده است.

خیلی از اندیشمندان و کارشناسان امور اقتصادی معتقدند فراوانی و وفور مقداری عقلانیت و تدبیر و دور اندیشی و حزم و احتیاط را از انسان و سیاستمداران و تصمیم گیران دور می کند. چون در عین اینکه احساس می کنیم پول و ثروت در اختیار ماست، اما نمی دانیم که ما در اختیار پول و ثروت قرار گرفته ایم.

ناخواسته و نادانسته به راهی که او در پیش پای ما نهاده است رفته ایم. اما خاصیت بی پولی این است که انسان مجبور می شود ساعتها و روزها و حتی ماهها و سالها فکر کند تا چگونه عمل کند که این پول و سرمایه که با خون دل و زحمت فراوان به دست آمده، بهتر و بیشتر و با دوامتر نتیجه بدهد.

پولها در جاهای غیر ضروری جهت پرکردن چاله و چوله ها که بر اثر تصمیمات اشتباه مسئولان صورت می گیرد هزینه نشود. عقلانیت یعنی هزینه فایده کردن، چون و چرا کردن، حساس و نکته سنج بودن در مقابل خطاهای احتمالی.

دوری از شعارهای احساسی وغیر واقعی که تنها هزینه ها را افزایش می دهد، درک و احساس مسئولیت در مقابل درد و رنج مردم که در شرایط سخت و عسرت کار می کنند و درآمد ایجاد می کنند، می باشد. امیدوارم سختگیریها و دشمنیهای امریکا سبب تحقق این ضرب المثل قدیمی شود که ((اگر خدا بخواهد عدو شود سبب خیر)).

 

امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز