امروز : جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    99661

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    14:16 | ۲۰ مرداد ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

14000520000283 Test PhotoN 300x151 - تلاش ازبکستان و ترکمنستان برای یافتن شرکای اقتصادی جدیدترکمن نیوز: کارشناس سازمان امنیت و همکاری اروپا در بیشکک، به بررسی فعالیت چین در آسیای مرکزی پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  «نیوا یاو» در مطلب خود آورده است که ازبکستان و ترکمنستان برای ورود به بازارهای جدید از طریق کریدورهای حمل و نقل جنوب آسیا و قفقاز جنوبی تمایل دارند.

برای چین مهم است که اقتصاد همه کشورهای واقع در منطقه و روابط آنان با چین و اروپا را توسعه دهد تا ابتکار طرح «یک کمربند و یک جاده » واقعا کارآمد باشد و یک اقتصاد قوی اوراسیایی ایجاد کند که از نظر تدارکات ، تجارت و تحرک انسانی قوی باشد.

برنامه‌های ازبکستان و ترکمنستان برای ورود به بازارهای جدید از طریق کریدورهای حمل و نقل جنوب آسیا و قفقاز جنوبی با توجه به این واقعیت که این کشورها نیاز به تنوع بخشیدن به شرکای تجاری و اقتصاد خود دارند، گامی بسیار قابل پیش بینی و مهم است.

ترکمنستان از سال 2018 نگران است که چین به دلیل جنگ تجاری با آمریکا با تحریم‌های اقتصادی روبرو شود. البته ترکمنستان تجربه همکاری با روسیه و ایران را نیز دارد.

ترکمنستان مذاکره با اتحادیه اروپا در زمینه صادرات گاز را مهم می‌داند و امکان همکاری با آذربایجان و ترکیه را بررسی می‌کند.

ازبکستان که در حال حاضر در مسیر تنوع اقتصادی قرار دارد، قزاقستان را پیش رو دارد که برای توسعه اقتصاد خود به چین متکی است و در حال حاضر انحصار منطقه‌ای در دسترسی به تجارت جهانی از طریق چین و دریا را در اختیار دارد. بنابراین ازبکستان که خواهان استقلال از قزاقستان در این زمینه است، باید راه خروجی دیگری به دریا پیدا کند.

 

گردآوری: گروه بین الملل ترکمن نیوز
https://turkmensnews.com
منبع:

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز