13980904000150 Test PhotoN 150x150 - تلاش «ازبکستان» و «ترکمنستان» برای تحکیم همکاری‌های منطقه‌ایترکمن نیوز: عضو انستیتوی مطالعات استراتژیک و منطقه‌ای وابسته به ریاست جمهوری ازبکستان گفت: «تاشکند» و «عشق آباد» برای تحکیم همکاری‌های منطقه ای تلاش های زیادی را به کار می‌برند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  به نقل از فارس در تاشکند، «لابر عمراوا» با اشاره به اینکه در سال ۲۰۲۱ میلادی ازبکستان و ترکمنستان بیست و هشتمین سالروز برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور را جشن می‌گیرند، اظهار داشت: روابط بین دو کشور و مردم برادر بر اساس اصول دوستی، حسن همجواری و احترام متقابل به طور موفقیت آمیز توسعه می‌یابد.

وی ادامه داد: گفت‌وگوهای شفاف و قابل اعتماد، دوستی نزدیک روسای جمهور «شوکت میرضیایف» و «قربانقلی بردی‌محمداف» موجب تحکیم شراکت راهبردی ازبکستان و ترکمنستان در مرحله معاصر شده است.

نخستین سفر رسمی رئیس جمهور ازبکستان در ماه مارس سال ۲۰۱۷ میلادی به ترکمنستان انجام شده و در چارچوب آن سفر قرارداد در مورد شراکت راهبردی امضا شده است.

وی گفت: تاشکند و عشق آباد ضمن اجرای سیاست خارجی صلح آمیز از یکدیگر به طور فعال حمایت و در چارچوب سازمان‌های بین المللی و منطقه‌ای از جمله سازمان ملل متحد، کشورهای جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع، بنیاد بین المللی نجات دریاچه آرال و دیگر ساختارها از نزدیک همکاری می‌کنند.

عمراوا افزود: این دو کشور در زمینه‌های اقتصادی و بازرگانی و سرمایه گذاری از نزدیک همکاری می‌کنند. با وجود پیامدهای منفی جهانی پاندمی مبادلات بازرگانی بین دو کشور در سال ۲۰۲۰ میلادی در سطح ۵۲۷ میلیون دلار قرار گرفته است. هم اکنون در ازبکستان ۱۶۲ شرکت مشترک با سرمایه سرمایه گذاران ترکمنی فعالیت می‌کنند.

این مقام مسئول گفت: این دو کشور موضع مشترک در تحکیم دوستی، اعتماد متقابل و گسترش بیش از پیش همکاری‌ها در منطقه به عنوان یک عامل مهم در حفظ صلح و ثبات در آسیای مرکزی دارند.

وی افزود: در این زمینه همکاری‌های متقابل تمام کشورهای منطقه در اجرای توافقات دیدارهای رایزنی روسای جمهور کشورهای آسیای مرکزی که به ابتکار رئیس جمهور ازبکستان برگزار می‌شود، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

این کارشناس ازبک یادآوری کرد: دو کشور خواستار توسعه مسیرهای حمل و نقلی- لجستیکی در منطقه هستند. در سال ۲۰۱۷ میلادی پل‌های ریلی و زمینی «ترکمن آباد- فراب» (از طرق رودخانه آمودریا) افتتاح شد.

در چارچوب تفاهم‌نامه عشق آباد کریدور حمل و نقلی فرامنطقه‌ای «روسیه- قزاقستان- ازبکستان- ترکمنستان- ایران– عمان- هند» که امکان افزایش حجم حمل و نقل ترانزیتی را فراهم می‌کند، شکل می‌گیرد.

علاوه بر این، این دو کشور اعلام آمادگی کردند که در مسیر حمل و نقلی «ازبکستان- ترکمنستان- دریایی خزر- قفقاز جنوبی» از نزدیک همکاری می‌کنند. این کریدور همچنین دسترسی به بنادر دریایی سیاه گرجستان، ترکیه، مجارستان و دیگر کشورها را تامین می‌کند.

عمراوا اظهار داشت: ازبکستان و ترکمنستان تلاش می‌کنند همکاری‌های منطقه‌ای را در زمینه سوخت و انرژی تحکیم کنند. خط لوله گاز «ترکمنستان- چین» که در سال ۲۰۰۹ میلادی به بهره‌برداری رسیده و از خاک ازبکستان عبور می‌کند، تایید این همکاری‌های موفقیت آمیز بلندمدت است.

در این میان، این دو کشور در طرح‌های بزرگ انرژی منطقه‌ای مانند شبکه برق «ترکمنستان- ازبکستان- تاجیکستان- افغانستان– پاکستان»، خط لوله گاز «ترکمنستان- ازبکستان- قزاقستان- چین» نیز همکار هستند.

به گفته وی، تاشکند و عشق آباد علاقه‌مند به تامین و بهره برداری عاقلانه و جامع از منابع آبی- انرژی رودخانه‌های فرامرزی آسیای مرکزی و ثبات محیط زیستی منطقه هستند. چهارم، این دو کشور در حل و فصل مناقشات افغانستان موضع مشترک دارند.

ازبکستان و ترکمنستان برای توسعه اجتماعی و اقتصادی «کابل» ارزش زیاد قایل هستند و طرح‌های حمل و نقلی اجرا و برق مردم این کشور را تامین می‌کنند.

هم اکنون جاده‌های ریلی «حیرتان- مزار شریف»، شبکه‌های ریلی «اقینه- اندخوی» و همچنین خط انتقال برق «سرخان- پل خمری»، «کرکی- امام نظر- اندخوی»، «سرحد آباد- هرات»، «رابات کشان- کالایناو» و «کرکی- شبرغان» به طور موفقیت آمیز فعالیت می‌کنند. همه این طرح‌های مهم برای تامین صلح و ثبات در افغانستان کمک می‌کند.

وی در پایان گفت: به طور کلی روابط بین دو کشور در ابعادی مانند رشد تجارت منطقه‌ای، پتانسیل ترانزیتی- حمل و نقلی و انرژی و همچنین تامین امنیت منطقه‌ای بیش از پیش توسعه می‌یابد.

ترکمنستان استقلال ازبکستان را در تاریخ ۷ ژانویه سال ۱۹۹۳ میلادی به رسمیت شناخته و در همین تاریخ سال ۱۹۹۳ میلادی بین این دو کشور روابط سیاسی برقرار شده است.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۰:۲۱

۲۵ بهمن ۱۳۹۹

کد خبر :

90211

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک