امروز : یکشنبه ۰۲ آبان ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۶,۰۳۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    58113

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    19:55 | ۰۲ مرداد ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

غلامرضا بسکی 2 1024x819 1 300x240 - تلاش‌های مؤسسه سبزگامان بسکی برای حفاظت از محیط زیستتورکمن نیوز: در ایران دکتر غلام علی بسکی پزشک مشهور گنبدی پدر محیط زیست ایران شناخته می شود.

الحق این نام نیک برازنده اوست چون گفته می شود بیشتر ثروت خود را وقف حفاظت از محیط زیست ایران کرده است. مهمترین کار مؤسسه ی او آموزش و فرهنگ سازی برای حفاظت از محیط زیست و نحوه ی استفاده از آن می باشد. کار فرهنگی کار بسیار سخت و وقت گیر و بلند مدت و پرهزینه است.

صبر و پشت کار زیادی می خواهد که کار هر کس نیست. اگر تداوم پیدا کند نتایج پایدار و مبارک خود را در بلند مدت نشان خواهد داد. اگر از محیط زیست و آب و خاک و گونه های گیاهی و درختی به موقع حفاظت شایسته نشود همه گرفتار عواقب ویرانگر آن خواهند شد. نمونه های آن در عصر ما و در شرایط فعلی افزایش گرمای هوا و آب شدن کوههای یخ در مناطق سرد سیر هجوم آب دریاها به سواحل و سیلهای ویرانگر و خشک سالی هایی ممتد در برخی مناطق و بهم خوردن چرخه ی طبیعی محیط زیست می می باشد.

در نشست روز یک شنبه ۳۰ تیر که باحضور خبرنگاران و نویسندگان و ورزشکاران و دوچرخه سواران و دوستداران محیط زیست گنبدی از جمله فرهاد قائمی والیبالیست مشهور و ملی پوش در پارک ملی گلستان برگزار شد آقای درویش یکی از فعالان عرصه محیط زیست و مبتکر ومسئول سه شنبه های بدون خودرو در تهران برای حضار و خبرنگاران صحبت کرد.

او ضمن یاد آوری اهمیت و ضرورت حفظ محیط زیست گفت: این عرصه دشمنان خود را نیز دارد. چون خیلیها با رعایت استاندارهای زیست محیطی موقعیت و منافعشان به خطر می افتد و مرتب و مستمر کارشکنی می کنند. اینها به خاطر منافع خودشان و نفوذی که روی بعضی مقامات و مسئولان دارند می توانند مدیر کل ها را ازکار بر کنار نمایند. اما در نهایت این فشار مردمی و فعالان محیط زیست و نهادهای مدنی و رسانه ها آزاد هستند که آنها را وادار به عقب نشینی می نمایند.

دومین سخنران این جلسه آقای محمد تاجران مؤسس انجمن ما به درختان نیازمندیم از مشهد بود. او گفت: جای تعجب است جنگل زیبای گلستان دفن زباله ها شود. او گفت: ما چند وقت پیش که به جنگل گلستان آمدیم در کنار جاده یک جای تمیزی پیدا نکردیم که صبحانه بخوریم. حیف است نیلکوه زیبای مینودشت دفن گرد و خاک یک کارخانه شود.

آقای اعتمادی فر بخشدار لوه نیز در این نشست محیط زیستی شرکت داشتند با اشاره به این نکته که رعایت مسائل ایمنی جاده بسیار مهم است خواستار آن شد این نکات به دو چرخه سواران داخل جاده ی گلستان یادآوری شود. یکی از افسران پلیس راه داخل جاده گلستان نیز در جلسه شرکت داشتند گفت: دو چرخه تنها وسیله ای است احتیاج به گواهینامه ندارد ولی رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و داشتن کلاه ایمنی و چراغهای علامت دهنده بسیار ضروری و لازم است.

در ادامه خانم بنی کمالی مسئول روابط عمومی موسسه بسکی نکات آموزشی و نحوه ی عضویت درمؤسسه ی سبزگامان بسکی را که در یک فایل تصویری ضبط کرده بود به حاضران توضیح داد و گفت دوچرخه سوارانی می توانند در این طرح شرکت کنند که قبلاً تجربه دو چرخه سواری در جاده را داشته باشند.

خانم فرمانلو نیز در ادامه جلسه در خصوص بیمه ی دو چرخه سواران ضمن توضیحاتی گفتند: محدوده ی دوچرخه سواران حدود بیست کیلومترجاده است ولی ما کل محیط پارک را برای آنها تحت پوشش بیمه قرار دادیم. همچنین از هر دو چرخه سوار مبلغ ۲۵ هزار تومان اخذ می شود. این مبلغ بیشتربرای دانستن حد اقل تعهد و حسن نیت برای شرکت در فعالیت است و گرنه این مبلغ برای ما کمک خاصی نمی کند.

در پایان جلسه افراد باقی مانده در نشستهای خصوصی و خودمانی صحبتهای خوبی داشتند. جناب اعتمادی فر بخشدار محترم لوه گفتند: در زمان دولت آقای خاتمی ژاپنیها آمده بودند در روی کل جنگل گلستان پل هوایی بزنند و ۲۵ سال عواید آنرا خودشان بردارند و بعد از ۲۵ سال پل با عوایدش برای ما می ماند. اما آقایان قبول نکردند و گفتند ما خودمان می سازیم و در نهایت هم رهایش کردند و ژاپنیها هم رفتند. در ادامه بخشدار به چاه های غیر مجاز اشاره کرد و گفت: بستن هر کدام این چاههای غیر مجاز شش میلیون تومان هزین دارد وپروسه ی اداری آن حد اقل دو سال طول می کشد.

آقای محمد درویش یکی از فعالان محیط زیست که از تهران تشریف آورده بودند خطاب به بخشدار گفتند: چطور اینها برای احداث سدها ۴۵۰ هزار میلیارد تومان پول پیدا کردند ولی برای بستن چاههای غیر مجاز این میلغ اندک را پیدا نمی کنند. قبلاً منطقه ی گلستان معروف به طلای سفید بود و پنبه آب زیادی هم مصرف نمی کرد اما همه جای گلستان شالیزار شده است. او معتقد بود مسئولان ما هنوز خطر کم آبی را درک نکرده اند.

نوشته: امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز