امروز : سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۴۰۰۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر گنبدکاووس :

14° سانتی گراد

  • کد خبر :

    55344

  • /
  • تاریخ :

    ۲۵ خرداد ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

تورکمن نیوز: تاجران همیشه نسبت به کشاورزان برتری داشته اند. تجارب تاریخی هم نشان می دهد در ایران ثروتمندان بیشتر تاجران بوده اند تا کشاورزان و تولید کنندگان. اما اخیراً این رانت خوران بوده اند که دست همه را از پشت بسته مقام اول را به خود اختصاص داده اند. رانتخوران ره صد ساله را یک شبه می پیمایند و راه و روش این کار را هم خوب بلدند و بعد هم می دانند به کجا پناه ببرند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ من خودم پارسال از نزدیک پنج و نیم هکتار زمین کشاورزی ۲۲٫۵ تن گندم برداشت کردم پولش اندکی کمتر از ۳۰ میلیون تومان شد.هزینه کشت و داشت و برداشت ۱۱ میلیون تومان شد با باقی مانده ۱۹ میلیون تومان هم توانستم یک سال زندگی بکنم. اما امسال از همان زمین ۱۷ تن گندم برداشت کردم پولش باز هم اندکی کمتر از ۳۰ میلیون و هزینه ی کشت و داشت و برداشت هم ۱۴ میلیون شد. برای خودم هم ۱۵ میلیون باقی ماند برای یک سال.

مسئله ی اصلی اینجاست که ۳۰ میلیون تومان پارسال ارزش ۶۰ میلیون تومان امسال را دارد و ارزش ۳۰ میلیون امسال ارزش ۱۵ میلیون پارسال را دارا می باشد. ارزش درآمدخالص ۱۵ میلیون امسال هم معادل ۷٫۵ میلیون پارسال است.

ارزش ملکی ۵٫۵ هکتار زمین آبی الان حدود پانصد میلیون تومان قیمت دارد. یعنی پانصد میلیون تومان سرمایه برای من امسال ۱۵ میلیون تومان در آمد ایجاد کرده است. این موضوع را برای یکی از دوستان که در روستا مغازه ی خوار و بار فروشی دارد تعریف کردم او با تعجب گفت:

(( توی مغازه ی من حدود صد میلیون تومان جنس وجود دارد وارزش زمین و ساختمان مغازه هم حدود صدمیلیون است. روزانه یک میلیون تومان فروش دارم با بیست درصد سود یعنی روزی دویست هزار تومان. برای دو تا شاگرد هم هر کدام ماهی ۸۰۰ هزارتومان می دهم هزینه آب و برق و گاز و تلفن هم روزی بیست هزار تومان و ماهی ۶۰۰ هزار. مجموع این هزینه ها ماهی ۲٫۲ میلیون یا کمتراز ۸۰ هزار تومان درروز می باشد. او می گفت: دویست میلیون تومان سرمایه برایم روزانه ۱۲۰ هزار تومان در آمد دارد.))

اما ۵۰۰ میلیون سرمایه کشاورزی روزی حدود ۴۰ هزار تومان. این تفاوت کشاورزی و تجارت در یک روستای کوچک می باشد. حالا اگر این وضعیت با مغازه های شهر مقایسه شود شکافها از این هم بیشتر و بیشتر می شود.

چند سال پیش که یکی از اقتصاد دانان گفته بود ((در آمد صنعت نسبت به کشاورزی ۷ برابر و در آمد تجارت نسبت به کشاورزی ۴۰ برابر است)) باورش برایم خیلی مشکل بود. اما امروز برایم کاملاً قابل درک است. حال آن مقدار خطراتی که برای محصولات کشاورزی وجود دارد ممکن است برای تجارتهای کوچک وجود نداشته باشد. اما ریسک و خطر در کشاورزی بسیار بالاست خطراتی مانند سیل و تگرگ و توفان و خشک سالی و آتش سوزی و هجوم ملخها و پرندگان و انواع و اقسام بیماریها و آفتها و گرما زدگی و سرما زدگی در کمین محصولات کشاورزی است.

تازه کار کشاورزی کار تولیدی و بسیار مهم می باشد. اما دولت محصولات کشاورزان مانند گندم و جو و کلزا را به قیمت واقعی نمی خرد. مرزها را سفت و سخت می بندد تا محصولات کشاورزان به خارج قاچاق نشود و آنرا به قیمت دلخواه بخرد.

این نشان می دهد قیمت گندم و جو با زور پایین نگه داشته شده است اگر آزاد شود قیمت واقعی خود را پیدا خواهد کرد. اما کشاورز ناچاربه این ظلم و ستم دولت تن می دهد چون نگه داری محصولات در انبار برای همه مقدور نیست و آنرا با اکراه و اجبار به قیمت ناچیز تحمیلی بفروش می رساند.

نوشته:امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

هیتر رستورانی هیتر تابشی هیتر گلخانه Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز