امروز : چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    111507

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    9:46 | ۲۶ خرداد ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

نامه همکاری 300x200 - تفاهم‌نامه همکاری گلستان و بالکان ترکمنستان/ آغاز شکوفایی صادرات و ظرفیت‌های مرزیترکمن نیوز:  امضای تفاهم نامه همکاری تجاری، اقتصادی ، علمی، فنی و فرهنگی بین گلستان و استان بالکان جمهوری ترکمنستان آغاز حرکت در یک شاهراه بزرگ همکاری های راهبردی ایران و ترکمنستان و منطقه بوده که علاوه بر شکوفایی صادرات، ظرفیت های مرزی پویا خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  “سردار بردی محمداف” رییس جمهوری جدید ترکمنستان به ایران و دیدار وی با رهبر معظم انقلاب و روسای قوه مجریه و مقننه و همچنین برگزاری نشست های مختلف تیم بلند پایه این کشور با وزرا و مسوولان ارشد کشور بیانگر عزم جدی ترکمنستان برای احیای دوره باشکوه تبادلات سیاسی ، اقتصادی اجتماعی بین ۲ کشور دوست و برادر ایران و ترکمنستان در گذشته های نه چندان دور است.

صاحبنظران بر این باورند که با رویکرد سیاسی جامع دولت سیاسی و توجه ویژه به ظرفیت های کشور های همسایه افق روشنی فراروی موضوع افزایش تعاملات خارجی کشور قرار می دهد که در این بین سهم استان های مرزی مانند گلستان از سایر مناطق بیشتر خواهد بود.

به اعتقاد علی محمد زنگانه استاندار گلستان امضای تفاهم نامه همکاری بین استان های گلستان و بالکان ترکمنستان در حاشیه این نشست ، آغاز حرکت در یک شاهراه بزرگ همکاری های راهبردی بین این کشورها و منطقه و با چشم اندازی روشن و امیدآفرین برای ۲ ملت مسلمان همسایه خواهد بود.

گلستان با بیش از ۲۰ هزار کیلومتر مربع وسعت و جای دادن هفت اقلیم از ۱۳ اقلیم دنیا در همسایگی سه استان مازندران، خراسان شمالی و سمنان و کشور ترکمنستان قرار دارد و در تولید محصولات کشاورزی از جایگاه ممتازی در کشور برخوردار است به طوری که بخش کشاورزی این استان با ۲۲۰ هزار خانوار بهره بردار معادل ۳۸ درصد اشتغال خالص را به خود اختصاص داده است.

زندگی حدود نیم میلیون ترکمن در استان مرزی گلستان و مشترکات فرهنگی ، اجتماعی ، مذهبی ترکمن های ایران با اهالی ترکمنستان فرصت مغتنمی است تا بتوانیم با همت مدیران جهادی در دولت مردمی سیزدهم به روند توسعه گلستان شتاب ببخشیم.

ایجاد کارگروه پیگیری توافق نامه تاکنون سابقه نداشت

در این پیوند، نایب رییس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان به خبرنگار ایرنا گفت: سفر رییس جمهور ترکمنستان به ایران در بلندترین سطح سیاسی اقتصادی انجام شد که در نوع خودش بی نظیر است.

رحمان قره باش اظهارداشت: فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دیدار با سردار بردی محمداف در خصوص ضرورت توسعه تعاملات فرهنگی ، اقتصادی و سیاسی کشورهای هم مرز با ایران به ویژه ترکمنستان با استقبال رییس جمهور ترکمنستان واقع شد.

وی خاطرنشان کرد : دیدار اخیر دولتمردان ترکمنستان با آیت االله رییسی و وزرا و مدیران ارشد کشور یک ویژگی بسیار مهم داشت و آنهم ایجاد کارگروه پیگیری توافق نامه بود که تاکنون سابقه نداشته است، شاید بارها توافق های اینچنینی با کشورهای همسایه امضا شد ولی به علت عدم پیگیری ثمرات محسوسی به همراه نداشته است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی گلستان یادآور شد: از دیگر ویژگی های این سفر مهم می توان به شناخت کامل۲ طرف از ظرفیت های طرف مقابل بود و در این راستا توافق ها و تفاهم نامه های امضا شده از مفاد متقن و با ارزشی برخوردار هستند.

وی ادامه داد: چندی قبل کشور ترکمنستان محدودیت های کرونایی را کمتر کرده و بزودی سطح روابط و تعاملات بهتر هم خواهد شد.

روزهای نویدبخشی در پیش است

وی با اشاره به برنامه ریزی کشور ترکمنستان برای افزایش تعداد پروازها و رفع محدودیت های کرونایی، گفت: اگر رفت و آمدها بیشتر باشد به طور قطع تعاملات هم افزایش خواهد یافت.

قره باش اضافه کرد: هم اکنون برنامه‌ریزی شده تا ماشین ها و کامیون های ترانزیتی بدون تعویض ارابه وارد خاک ترکمنستان شوند که این امر نویدبخش روزهای بهتر است.

نایب رییس کمیسیون تخصصی کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: سفر اخیر رییس جمهور جدید ترکمنستان به ایران نشان داد که عزم کشور دوست و هم مرز ترکمنستان برای توسعه تبادلات اقتصادی – سیاسی با ایران بسیار جدی است.

امیر یوسفی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: تیم های همراه و فعالان اقتصادی کشور ترکمنستان در سطح بسیار بالایی در ایران حضور یافتند و مذاکرات خوبی بین طرفین برگزار شد.

وی تصریح کرد : در زمان حاضر مرز سرخس با ترکمنستان اکثر محدودیت های کرونایی را برداشته است و انتظار است بزودی در مرز اینچه برون هم شاهد رفع محدودیت ها بین ۲ کشور باشیم.

رونق تعامل با کشورهای همسایه در دولت سیزدهم رقم خورد

یوسفی خاطرنشان کرد: با توجه به رویکرد مغرضانه و ظالمانه کشورهای غربی علیه ایران گرایش به سوی کشورهای همسایه یک اصل ثمر بخش است که خوشبختانه در دولت جهادی سیزدهم شاهد رونق تعامل با کشورهای همسایه به ویژه کشور های حوزه cis هستیم .

اتحادیه کشورهای مستقل یا همسود (CIS) که در سال ۱۹۹۱ توسط روسیه و ۱۱ جمهوری دیگر که درگذشته بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بودند تشکیل شد.

نماینده مردم شهرستان های بندرگز ، ترکمن ، کردکوی و گمیشان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: در نشست تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و رییس قوه مقننه با رییس جمهور ترکمنستان بر گسترش مراودات پارلمانی ۲ کشور تاکید شد.

عبدالجلال ایری افزود: به پیشنهاد رییس جمهور ترکمنستان و استقبال رییس مجلس شورای اسلامی مقرر شد در ماه های آینده تیم های پارلمانی به همراه مدیران ارشد مرزی در استان های گلستان، خراسان شمالی و رضوی سفری به ترکمنستان داشته باشند و راهکارهای توسعه روابط بررسی و نقشه راه آن ترسیم شود.

وی بیان کرد : برخی دست اندازها در توسعه روابط اقتصادی در مناطق مرزی وجود دارد که مقرر شد هر چه سریعتر از سوی ۲ کشور برای آن چاره اندیشی شود.

ایری گفت : باید از ظرفیت های مرزی ۲ کشور حداکثر بهره برداری انجام شود، سطح فعلی تبادلات ۲ کشور همتراز با سابقه تاریخی دوستی ۲ کشور دوست و برادر ایران و ترکمنستان نیست.

وی ادامه داد : رفع برخی موانع موجود در منطقه اقتصادی اینچه برون و شتاب بخشیدن در احداث بازارچه و پایانه مرزی در مرز گمیشان ایران و حسنقلی ترکمنستان از جمله مباحثی است که می تواند سطح مبادلات را افزایش دهد.

افزایش روابط تجاری در آینده نزدیک

رییس نمایندگی وزارت امور خارجه در استان گلستان هم معتقد است : روابط تجاری بین کشور ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران، به خصوص گلستان نسبت به دوره اوج کرونا افزایش یافته اما قابلیت های صادراتی بیشتر از آن است.

ذوالفقار امیرشاهی اظهارکرد: با توجه به کاهش ویروس کرونا رابطه تجاری بین ۲ کشور ایران و ترکمنستان نسبت به ۲ سال گذشته افزایش یافته و به سقف ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است.

رییس نمایندگی وزارت امور خارجه در گلستان با بیان اینکه قابلیت های صادرات و واردات کشور بسیار بالاتر از این رقم است، افزود: کشور ما بیشترین تراز صادرات را به ترکمنستان دارد و از این کشور هم کالاهای مصرفی ما همانند پارچه و سایر اقلام مور نیاز وارد خاک ایران می شود.

وی تصریح کرد: با توجه به رابطه خوب بین کشور دوست و برادر ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران ما پیش بینی می کنیم که رابطه تجاری بین طرفین در آینده ای نه چندان دور بیش از پیش خواهد شد.

امیرشاهی با بیان اینکه مبادلات اقتصادی ما به یک میلیارد دلار هم افزایش خواهد یافت، اضافه کرد: با رفع کامل کرونا و رفع معضلات موجود در حوزه صادرات زمینی اتفاقات خوبی در صادرات و واردات کشور رخ خواهد داد.

رییس نمایندگی وزارت امور خارجه در گلستان با تاکید بر رابطه خوب دو کشور ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران، گفت: با تمهیداتی که در وزارت امور خارجه، سفارت ایران در عشق آباد و نمایندگی وزارت امور خارجه در استان گلستان اندیشیده شد، سعی در افزایش تعامل با کشور ترکمنستان داریم و هم اکنون در بخش ریلی و زمینی صادرات کالاهای مصرفی، از جمله صیفی جات و مرکبات به این کشور انجام می شود.

امیرشاهی افزود: خوشبختانه در گذرگاه راهبردی اینچه برون بحث تبادل کالا از طریق ترانزیت وجود دارد و کامیون های ترکمن کالاهای تجار را از یدک کش ها و کامیون ها ما تحویل گرفته و به داخل کشور خود منتقل می کنند.

وی بیان کرد: این محدودیت ها موجب افزایش هزینه های ما خواهد شد و امیدواریم به زودی حوزه ترانزیت زمینی ما، همانند بخش ریلی به جایگاه مناسب خود دست یابد.

گسترش همکاری ها به نفع

علی‌محمد زنگانه اوایل ماه جاری در دیدار با احمد قربان‌اف (سفیر ترکمنستان در ایران) در گرگان اظهارداشت: گسترش همکاری‌ها میان ایران و ترکمنستان، هم به نفع هر ۲ ملت و هم منطقه است.

وی خاطرنشان کرد: در چارچوب اسنادی از جمله سند سازمان اکو، پیمان شانگ‌های و مسائل مشابه زمینه همکاری‌های ۲ کشور می‌تواند تقویت شود.

استاندار گلستان یادآور شد: اشتراکات بسیار عمیقی که به لحاظ فرهنگی بین استان گلستان و استان همجوار مرزی وجود دارد، ما را به هم نزدیک‌تر می‌کند.

زنگانه افزود: شرایط بسیار خوب امنیتی سمت شرق خزر به نسبت سمت غرب، یک فرصت طلایی برای ۲ کشور ایجاد کرده تا در راستای کریدور شمال – جنوب بتوانیم از این مسیر به عنوان مرز صلح و دوستی استفاده کنیم.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز