امروز : چهارشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۷,۷۶۰

ریال

|

دمای هوای شهر

Untitled 1 8 300x196 - تغییرات جدید در ساختار دولت ترکمنستاناخبار ترکمنستانتورکمن نیوز بر اساس احکام رئیس‌جمهور ترکمنستان وزارت کشاورزی و حفاظت از محیط زیست، وزارت صنعت و ارتباطات و کمیته دولتی منابع آب تشکیل شده و آژانس ملی فضایی این کشور ذیل وزارتخانه جدید سازماندهی مجدد شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، قربانقلی بردی‌محمداف طی احکامی تشکیل چند وزارتخانه، کمیته و سازماندهی مجدد چند ارگان و آژانس دولتی را صادر کرد.

تشکیل وزارت کشاورزی و محافظت از محیط زیست

به گزارش ترند، بردی‌محمداف طی حکمی دستور تشکیل وزارت کشاورزی و محافظت از محیط زیست و کمیته دولتی منابع آب را صادر کرد. بنا بر این، صلاحیت‌های وزارت کشاورزی و منابع آب و نیز کمیته دولتی محافظت از محیط زیست و منابع زمینی، به وزارتخانه جدیدی منتقل شد.

کمیته دولتی منابع آبی ترکمنستان اعلام کرده است که دنبال کننده مسائل مدیریت منابع آبی که پیش از این در وزارت کشاورزی و منابع آب پیگیری می‌شد، خواهد بود.

در حکمی دیگر نیز ساختارهای اجرایی دفتر مرکزی وزارت کشاورزی و محافظت از محیط زیست و نیز کمیته دولتی منابع آب نیز توسط رئیس‌جمهور تایید شد.

ساختارهای جدید به همراه وزارت دادگستری می‌بایست در مدت یک ماه آماده شده و کابینه وزرا پیشنهادات مربوطه در زمینه تغییرات به وجود آمده از این احکام را بر اساس قانون اساسی ترکمنستان ارائه دهند.

تشکیل وزارت صنعت و ارتباطات

رئیس‌جمهور ترکمنستان همچنین با حکمی دیگر تاسیس وزارت صنعت و ارتباطات در این کشور را نیز اعلام کرد.

بر اساس این حکم تمام صلاحیت‌های قضایی، حقوقی و اجرایی وزارت صنعت، وزارت حمل و نقل ریلی، وزارت حمل و نقل جاده‌ای، وزارت ارتباطات، اداره دولتی دریانوردی و حمل و نقل رودخانه‌ای، و شرکت‌های هواپیمایی ترکمنستان به وزارتخانه جدید منتقل می‌شود.

بر اساس احکام جداگانه دیگری نیز قوانین، تدارکات و ساختارهای دفتر مرکزی این وزارتخانه نیز مورد تایید قرار گرفت.

این اسناد وزارت صنعت و ارتباطات را به همراه وزارت دادگستری ملزم نموده که ظرف مدت ۳ ماه برای معرفی به کابینه آماده شده و پیشنهادات خود را در زمینه اصلاحات و افزونه‌های مورد نیاز بر اساس حکم جدید و منطبق بر قانون اساسی ترکمنستان، ارائه کنند.

سازماندهی مجدد آژانس فضایی ملی

آژانس ملی فضایی که تحت نظر رئیس‌جمهور ترکمنستان فعالیت می‌کرد طی حکم دیگری از سوی بردی‌محمداف، ذیل مدیریت فضایی آژانس ارتباطات ترکمنستان (ترکمن آراگاتناسیک) منتقل شد.

آژانس ارتطابات ترکمنستان تحت صلاحیت وزارت تازه تاسیس صنعت و ارتباطات ترکمنستان فعالیت خواهد کرد.

این سند نیز تضمین آماده‌سازی و تصویب اسناد قانونگذاری در زمینه مدیریت فضایی آژانس ارتباطات ترکمنستان را در ساختار جدید مقرر می‌کند.

تصمیم تاسیس آژانس ملی فضایی تحت نظر رئیس‌جمهور ترکمنستان در ماه مه سال ۲۰۱۱ گرفته شده بود. در همان زمان ترکمن همراسی CJSC» (ماهواره ترکمنی) نیز تاسیس شده بود.

ترکمنستان نخستین ماهواره مخابراتی خود را با نام «ترکمن عالم ۵۲۰E » در سال ۲۰۱۵ از «کیپ کارناوال» (فلوریدا، ایالات متحده آمریکا) با کمک شرکت آمریکایی «اسپیس ایک» به فضا فرستاده بود. هدف این اقدام آغاز تحقیقات فضایی ترکمنستان عنوان شد.

نخستین ماهواری ترکمنستان مجهز به سه آنتن بود که حوزه‌های تحت پوشش آن کشورهای اروپایی و آسیایی، و نیز کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا را در بر می‌گرفت. این ماهواره ۳۸ کانال ارتباطی فعال داشت. در این راستا، ۲۶ کانال توسط ترکمنستان استفاده می‌شد و الباقی ۱۲ کانال به صورت بلندمدت به شرکت سیستم‌های فضایی بین‌المللی موناکو S. A. M. واگذار شده بود.

ماهواره ترکمن عالم همچنین قادر به فراهم آوردن امکانات تلفن ماهواره‌ای، انتقال داده و دیگر گونه‌های ارتباطی با ایستگاه‌های زمینی در فواصل ۱۰ الی ۱۵ هزار کیلومتری بود.

منبع: tasnimnews.com

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز