امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس:

اخبار گنبد کاووس – ترکمن نیوز – امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس گفت:  بر اساس قوانین شرع اسلام و نظام جمهوری اسلامی تعیین قیم یا سرپرستی صادق و امین از مهمترین حقوق اولیه ایتام، بخصوص صغیره پس از فوت سرپرست خانواده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران، حاج آخوند عبدالباسط نوری زاد در سخنان پیش از خطبه نماز عبادی جمعه این هفته با اشاره به آیاتی از کلام الله مجید اظهار داشت: در قرآن کریم و نیز روایات متعدد از حضرت محمد (ص) در باره حفظ و رعایت حقوق یتیم و مراعات حال او و تکفل امور یتمیان سفارش فراوان شده است.

Noorizad Emamjomeh01 1024x659 - تعیین سرپرستی صادق و امین از مهمترین حقوق  اولیه ایتام است

وی با بیان اینکه در دین اسلام تصرف ناحق در مال یتیم به مثال خوردن آتش شمرده شده است اظهارداشت: تصرف ناحق در مال ایتام جزء کناهان کبیره شمرده شده و براساس شرع اسلام باید این تصرف تا زمانی که یتیم به سن بلوغ و رشد برسد در جهت احسن باشد.
خطیب جمعه اهل سنت گنبدکاووس اظهارداشت: متاسفانه امروزه به این سفارش الهی کمتر اهمیت داده می شود و حب دنیا، مال پرستی و پایمال شده حقوق یتیم به یکی از معضلات جامعه و مراجع قضایی تبدیل شده است .
آخوند عبدالباسط نوری زاد خطاب به بزرگان خانواده و اقوام ایتام و نیز علما سفارش کرد: طبق قوانین مدنی تعیین سرپرست از حقوق اولیه ایتام محسوب می شود و حضانت یتیم نیز تابع قوانینی همچون خویشاوندی، امانتدار بودن، عاقل، بالغ، بصیر و آگاه بودن است.
وی افزود:حضانت شامل نگهداری و مراقبت جسمی، روحی، مادی و معنوی اطفال و تعلیم و تربیت ایتام می باشد.
امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس در ادامه سخنان خود به پدیده رو به رشد و گسترش رمالی، سحر و دعا نویسی در جامعه اشاره کرد و اظهار داشت: متاسفانه این پدیده در اشکال مختلف در سطح جامعه گسترش یافته و مردم ساده دل و بخصوص بانوان ناآگاه را هدف قرار داده و به منبع درآمدی کلان برای کلاهبرداران تبدیل شده است.
آخوند عبدالباسط نوری زاد تصریح کرد: باورهای نادرست مهم‌ترین دلیل افزایش فعالیت رمالان و فالگیران است.
وی با بیان اینکه حضرت محمد(ص) اعتقاد به جادوگری و رمالی را کفر شمرده اند افزود: هیچگاه فریب این اشخاص کلاه برادر را چه در منسب خوجه، شیخ و غیره … را نخورید و فقط به قرآن مراجعه کنید و از خداوند طلب رحمت و رفع مشکل نمایید.

خبرنگار: مصطفی صبوحی        انتشار دهنده: یاشار نیازی

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۶:۳۴

۲۵ آذر ۱۳۹۶

کد خبر :

8093

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک